Jak pečovat o imobilního pacienta?

Nepohyblivý pacient vyžaduje zcela výjimečnou a individuální péči. Poradíme vám, jak si s ošetřováním poradit co nejefektivnější cestou a bez ztráty pacientovy důstojnosti.

Dočasně i trvale imobilní pacient

Dokud vám funguje tělo tak, jak má, těžko si představit, že by mohly nastat komplikace, které by váš dosavadní život mohly narušit. Když se z vás stane ležící pacient, potřebujete speciální režim a pomoc lidí ze svého okolí. Najednou si nemůžete dojít na toaletu, nezvládáte se sami najíst a celkově jste odkázaní na pomoc druhých.

Do tohoto stavu se dostanete například po mrtvici či jiné atace, která omezí vaši pohyblivost. Zpočátku jste v nemocnici, kde máte péči automaticky. Máte předepsaná rehabilitační cvičení, kde se vás snaží rozchodit. Po převozu domů vás může fyzioterapeut pravidelně navštěvovat, ale samozřejmě potřebujete i někoho, kdo vás bude trvale hlídat a starat se o vás. Jestliže je prognóza méně příznivá a imobilita je trvalá (upoutání na lůžko či na invalidní křeslo), je zapotřebí zajistit pacientovi takovou péči a pozornost, aby se mu v domácnosti nemohlo nic stát. Většinou se volí různá zařízení typu LDN (léčebna dlouhodobě nemocných) nebo domácí ošetřovatel či člen rodiny.

Co všechno imobilní pacient potřebuje?

Jestliže se jedná o osobu, která má naději v uzdravení, musíte s dotyčným začít cvičit co nejdříve, protože svaly slábnou a o to těžší později je přimět ho se postavit. Cvičit se dá i vleže nebo na speciálním šlapadle. I obyčejné kroužení končetinami pomáhá, protože se lépe prokrvují. Velmi účinné je tzv. prošlapávání, tedy tlačení nohou do země, pelesti postele nebo ruky druhé osoby. Vyvolaný odpor svaly posílí. Postupnému zmobilizování pomáhá i chodítko. Přesun z lůžka na vozík by měl proběhnout rychle, proto si jej přistavte k posteli. Dotyčného poté obejměte, dejte si ruce kolem jeho hrudníku v podpaží, zvedněte a přemístěte jej.

Jaké používat pomůcky?

Jelikož si postižený nemůže dojít na toaletu, je dobré připojit trvalý odvod moči nebo připravit bažanta. Chce-li se pacientovi vykonat velkou potřebu, dává se mu speciální mísa, nad kterou se nadzvedne. Pro všechny případy se pod tělo používá i savá podložka, aby nedošlo ke znečištění. Velmi praktické jsou vlhčené ubrousky, pomocí nichž se intimní partie lépe otřou a vydezinfikují. Pro přebalování ležícího pacienta použijte pleny pro dospělé a další inkontinenční pomůcky (objednejte a vyzkoušejte vzorek zdarma). Nutné je také polohování nemocných, aby nevznikaly proleženiny. O péči imobilních pacientů se poraďte s odborníkem (lékařem, fyzioterapeutem).

Přečtěte si také: