Inkontinence v mladém věku: Jak ji řešit?

 je poměrně rozšířená zdravotní obtíž postihující hlavně ženy a muže v pokročilém věku. Na vině bývá ochabování svalů pánevního dna a povolené svěrače močového měchýře. Z jakých příčin může inkontinence zasáhnout mladší ročníky?

Příčiny inkontinence v mladém věku

Inkontinence se u mladých lidí objevuje nejen kvůli ochablému svalstvu pánevního dna, ale i z jiných příčin:

  • Zánět močových cest

Únik moči může být jedním z projevů zánětu močových cest. Toto onemocnění má různé příznaky, od krve v moči přes pálení při močení až po časté nutkání močit. První pomocí jsou bylinné čaje, brusinky a volně prodejné doplňky stravy, vážnější případy však vyřeší pouze antibiotika, která vám předepíše lékař.

  • Zánět močové trubice po pohlavním styku
Problémy s inkontinencí a močením obecně se mohou objevit i jako následek nákazy některým z mikroorganismů přenášených pohlavním stykem. Nejčastěji jde o ureaplasmu či chlamydie. Kolikrát se nemusí projevovat ani nijak jinak než právě potížemi s močením, gynekolog je tedy neobjeví.

  • Porucha nervového zásobení močového měchýře
Únik moči v pubertě je spojen s poruchou nervového propojení míchy a močového měchýře. Na tento problém se přijde nejčastěji v období dospívání. Receptory zdravého močového měchýře dají signál do míchy, když je měchýř dostatečně plný. Mícha pak zpět pošle pokyn k vyprázdnění. Když je však reflexní oblouk přerušený, měchýř se vyprazdňuje nečekaně, při běhání, cvičení či poskoku.

  • Těhotenství
Mladé ženy se s inkontinencí často poprvé setkávají v těhotenství. Jak plod roste, postupně zabírá více a více místa, děloha tlačí na močový měchýř a ten pojme méně moči. Porodem se potíže někdy vyřeší a jindy ne. Při porodu totiž může dojít k uvolnění vaziva močové trubice i měchýře. Než se následky porodu zhojí, trvá to, někdy je nutné začít svaly posilovat.

Cvičení a změna životního stylu

 má různá řešení. U mladých lidí většinou není potřeba přistupovat k chirurgickému zákroku. V každém případě je vhodné navštívit lékaře. Ten diagnostikuje příčinu inkontinence a nastaví odpovídající léčbu. Povolené můžete posilovat pomocí tzv. Kegelových cviků, které publikoval americký gynekolog Arnold H. Kegel. Cviky spočívají ve stahování svalů v oblasti stydké kosti a můžete je provádět téměř kdekoliv.

Zásadní je změnit svůj životní styl. Důležité je zdravě jíst a dodržovat pitný režim. Vyhýbejte se příliš kořeněným jídlům, kávě a alkoholickým nápojům. Začněte také více sportovat a pobývat na čerstvém vzduchu.

Hygienické pomůcky pro pohodlnější život

Únik moči u mladých lidí není neřešitelným problémem.  samozřejmě nezmizí ze dne na den, řešení ale každopádně má. Než začne určená léčba účinkovat, nemusíte se obávat nekomfortu. Naše pomůcky jsou pohodlné a naprosto diskrétní, stačí si vybrat ty pravé, které vám nejlépe sednou. Vyzkoušejte vzorek zdarma.

Přečtěte si také: