Jak řešit inkontinenci v mladém věku?

Všichni jsme si vědomi toho, že inkontinence je poměrně běžným problémem. V pokročilém věku trápí ženy i muže a není na tom nic zvláštního. Svaly pánevního dna ochabují, svěrače močového měchýře povolují. Jenže co když se inkontinence objeví v mladém věku?

Inkontinence v mladém věku je vnímána jako nepříjemné tabu. Málokdo má odvahu se s ní vydat k lékaři, ženy ani muži nevěří, že by se jich tato potíž mohla týkat v tak nízkém věku. Právě cesta k lékaři je ovšem klíčová.

Jaké příčiny může mít inkontinence moči v mladém věku?

Je jich spousta, inkontinencese totiž nemusí objevit jen následkem ochablého svalstva.

Zánět močových cest: Únik moči může být jedním z projevů zánětu močových cest. Toto onemocnění má různé příznaky od krve v moči přes pálení při močení až po časté nutkání močit. První pomocí jsou bylinné čaje, brusinky a volně prodejné doplňky stravy, vážnější případy však vyřeší pouze antibiotika, která vám předepíše lékař.

Zánět močové trubice po pohlavním styku: Problémy s inkontinencí a močením obecně se mohou objevit i jako důsledek nákazy některým z mikroorganismů přenášených pohlavním stykem. Nejčastěji jde o ureaplazma či chlamydie. Kolikrát se nemusí projevovat ani nijak jinak než právě potížemi s močením, gynekolog je tedy neobjeví.

Porucha nervového zásobení močového měchýře: Na tento problém se přijde nejčastěji v období dospívání, kdy už dítě vyroste a začíná být podezřelé, že u něj stále dochází k úniku moči. Receptory zdravého močového měchýře dají signál do míchy, když je měchýř dostatečně plný. Mícha pak zpět pošle pokyn k vyprázdnění. Když je však reflexní oblouk přerušen, měchýř se vyprazdňuje dřív, při běhání, cvičení či poskoku. 

Těhotenství: Mladé ženy se s inkontinencí často poprvé setkávají v těhotenství. Jak plod roste, postupně zabírá více a více místa, děloha tlačí na močový měchýř a ten pojme méně moči. Porodem se potíže někdy vyřeší a jindy ne. Při porodu totiž může dojít k uvolnění vaziva močové trubice i měchýře. Než se následky porodu zhojí, trvá to, někdy je nutné začít svaly posilovat.

Mladým lidem pomáhá změnit životní styl a cvičit svaly

Inkontinence má spoustu různých řešení. U mladých lidí většinou není potřeba přistupovat k tomu operativnímu. Určitě je vhodné zajít k lékaři, ať už k praktickému, který vás případně nasměruje dál, nebo k urologovi. Minimálně společně najdete příčinu vašich potíží. Další léčba možná ani nebude třeba, protože si pomůžete sami.

Na povolené svalstvo jsou vynikající tzv. Kegelovy cviky, které publikoval americký gynekolog Arnold H. Kegel. Jsou jednoduché, mohou je provádět ženy i muži a vůbec není nutné si na to vyhrazovat speciální čas. Cvičit se dají i ve frontě v obchodě či doma u televize. Můžete se podívat na naše videonávody a uvidíte, že opravdu nejde o nic složitého.

Někdy pomůže také změnit životní styl. Z jídelníčku vyřaďte příliš kořeněná jídla, přestaňte tolik pít kávu, pivo, kofolové limonády a další močopudné nápoje. Začněte také více sportovat a pobývat na čerstvém vzduchu.

Pořiďte si ty správné pomůcky pro pohodlnější život

Inkontinence samozřejmě nezmizí ze dne na den, řešení ale každopádně má. Než začne účinkovat, můžete překlenout nepříjemné potíže pomocí našich inkontinenčních pomůcek. Pod značkou TENA se prodávají inkontinenční pomůcky speciálně navržené pro ženy i pro muže. K dispozici jsou vložky i absorpční kalhotky, každý si tedy vybere, co mu více vyhovuje. Pomůcky TENA nejsou navenek nijak vidět, okolí se tedy o vašem intimním problému vůbec nedozví, pokud jim to sami neprozradíte. Inkontinence není zrovna téma, o němž by lidem bylo příjemné diskutovat, ale lékaři se určitě svěřit nebojte. Pomůže vám a rozhodně se na vás nebude dívat skrz prsty kvůli vašemu věku. Inkontinence není nemoc lidí důchodového věku.