Můj blízký potřebuje pomoc na dálku

Možná žijete daleko od svého blízkého, který potřebuje vaši podporu – například od staršího rodiče. A možná přemýšlíte, co byste pro něho mohli udělat. V takové situaci se nachází spousta pečovatelů. Dozvěděli jsme se od nich, že pomoc možná je, dokonce i na dálku. Můžete:
 
  • poskytovat svému blízkému citovou podporu vzájemným kontaktem,
  • koordinovat pro něho služby (například zajistit návštěvu místního pečovatele nebo uklízečky a následně je kontaktovat a přesvědčit se, zda nejsou nějaké problémy),
  • spravovat jeho zdravotní a lékařské záznamy a cestovat za ním, abyste jej mohli doprovázet na návštěvy u lékaře,
  • zjistěte, kdy by uvítal společnost, a požádejte někoho z rodiny nebo přátel, aby jej navštívili.
Poskytování péče na dálku může být problémem. Existují ovšem způsoby, jak může fungovat. Níže najdete několik návrhů, které vám pomohou asistovat svému blízkému na dálku:

Připravte si plán

Je dobré začít tím, že si zjistíte co nejvíce informací o jejich situaci, potenciálních problémech, kterým čelí, a úrovni pomoci, kterou potřebují. Zkuste najít místní zdroje a možnosti, které můžete řídit na dálku. Udělejte si poznámky o zdravotním stavu svého blízkého a o všech právních nebo finančních otázkách.
 
Nezapomeňte na seznam kontaktních čísel, informace o pojištění, čísla účtů a další důležité detaily. Zjistěte také co nejvíce informací o jeho nemoci a léčbě, kterou může vyžadovat.

Hygiena a inkontinenční pomůcky

Vzhledem k tomu, že váš blízký žije sám, je pravděpodobně schopen se o sebe většinou postarat. I když je to tak, můžete mu život usnadnit tím, že mu pomůžete vybrat správný typ inkontinenční ochrany. TENA jednorázové inkontinenční kalhotky jsou navrženy jako běžné spodní prádlo – snadno se oblékají a jejich oblékání nevyžaduje asistenci. Používání TENA inkontinenčních kalhotek je opravdu snadné – podívejte se na toto video.
 
Situace každého inkontinentního člověka je unikátní. Chcete-li tedy pro své blízké najít výrobek s vhodnou úrovní absorpce, vyzkoušejte TENA vyhledávač produktů. 
 
Proč jim nepomoci objednáním konkrétních pomůcek, které potřebují, s dodáním až domů? Objednávejte online na Nakupujte on-line

Vytvořte místní síť kontaktů, na které se můžete obrátit

Pokud žijete daleko od člověka, kterému se snažíte pomáhat, můžete například zajistit, aby jej navštěvovali sousedé, přátelé a jiní členové rodiny. Ti vás pak mohou pravidelně informovat o tom, jak se vašemu blízkému daří. Můžete jim dokonce navrhnout, že v místě zajistíte profesionálního pečovatele/ku, který/á se o něho bude starat a dělat mu společnost. Ať už se domluvíte jakkoli, je pro něho důležité, aby měl v případě nouze někoho, na koho by se mohl obrátit.

Pravidelná kontrola a kontakt

Je samozřejmé, že kdykoli jen budete mít čas, bude nejlepší vašeho blízkého navštívit osobně. Pak si sami uděláte obrázek o jeho fyzických, citových a finančních potřebách. Když nejste schopni jej navštěvovat osobně, může vám ke vzájemnému kontaktu pomoci chytrý telefon, tablet a internet.
Můžete zůstat ve spojení přes Skype, WhatsApp, Viber, Facebook Messenger nebo Apple FaceTime.
 
Pokud má váš blízký mobilní telefon, je dobré se přesvědčit, zda jej umí správně používat. A zda v něm má uložená důležitá telefonní čísla. Někteří provozovatelé nabízejí bezplatné online výukové programy nebo kurzy ve svých provozovnách a nabízejí i cenově výhodné tarify pro seniory, kteří využívají svůj telefon jen v nouzových situacích. 
 
Je vhodné podívat se také po speciálně upravených telefonech, které jsou k dispozici pro starší osoby – například po telefonech s příkazy, které se aktivují hlasem, s většími tlačítky nebo telefonech kompatibilních s naslouchátky. 

Připravte se na nouzové situace

Zkuste myslet dopředu a zeptejte se sami sebe, co byste dělali, kdyby se váš blízký dostal do naléhavé situace. Je dobré mít seznam místních kontaktních osob, které mohou rychle reagovat. Budete se také muset připravit na to, že se za svým blízkým budete muset vypravit (včetně toho, že si za tímto účelem dáte stranou dostatek financí).
 
Pokud s tím bude souhlasit, můžete mu pořídit například náramek s alarmem. Tato zařízení lze aktivovat stisknutím tlačítka – upozorní vás nebo místního pečovatele na to, že je váš blízký v nouzové situaci. 

Získejte odbornou podporu

Možná podle vás bude opravdu užitečné najmout si profesionálního pečovatele nebo pečovatelku, kteří mohou vašemu blízkému přinést jídlo, zajistit mu osobní péči a další služby. Vašeho blízkého může navštěvovat také někdo ze sdružení, které se věnuje geriatrické péči, nebo sociální pracovník.