Jak umýt celé tělo ležícího pacienta

Tak běžná záležitost, jakou je hygiena, se ve chvíli, kdy pečujeme o blízké, kteří skončí na lůžku bez možnosti pohybu, z ničeho nic stane věcí, u níž můžeme udělat celou řadu chyb. K této péči nám totiž obvykle nestačí pouze mýdlo a voda. Záležitost je ještě komplikovanější u starších lidí, jejichž pokožka je dokonce citlivější než ta u kojenců. Navíc, pokud jde o inkontinentního pacienta, je udržení dostatečné hygieny bez vhodných pomůcek téměř nemožné. Jak má tedy vypadat hygiena ležícího pacient?

Ať již jde o pacienta inkontinentního, nebo o pacienta, který si nezajde sám na toaletu a není v našich silách mu tuto péči v režimu 24/7 zajistit, potřebujete vhodné absorpční pomůcky. Jsou to především pleny pro ležící pacienty, jaké nabízí i naše značka TENA, ale též ochranné absorpční na lůžko. Zejména ty jednorázové jsou vhodné i pro použití při mytí našich blízkých na lůžku.

Mytí pacienta na lůžku je možné pouze se speciálními pomůckami

Jestliže nás čeká domácí péče o ležícího pacienta, musíme se vybavit vhodnými pomůckami. Jde zejména o bezoplachový mycí krém, který TENA vyrábí s ohledem na potřeby starší pokožky. Budete potřebovat jednorázové vlhčené i suché pro mytí vodou, jednorázové žínky, speciální či spodní prádlo vhodné při inkontinenci, včetně náhradního při různých nehodách, jednorázové absorpční na postel i uzavíratelné pytle na ušpiněné prádlo.

Kdy mýt pacienta na lůžku?

Své blízké myjeme na lůžku mezi jednotlivými očistami v koupelně, ve chvíli, kdy nejsme schopni tuto očistu v koupelně zajistit, po nehodách se stolicí či močí, ale též při každé výměně inkontinenčních pomůcek. Při mytí je nutné dodržovat zásady, které zabrání zánětům pokožky i zanesení infekce na různá poraněná místa. I z tohoto důvodu se doporučuje používání jednorázových mycích ubrousků a žínek, které zamezí znovuzanesení předchozí infekce při mytí našich blízkých. Navíc jejich použit šetří náš drahocenný čas.

Podívejte se na postup při mytí našich blízkých

1.     Ležícího pacienta začínáme mýt na obličeji a na krku. Používáme k tomu nejlépe vlhčené , nebo suché ubrousky namočené ve vodě. Nezapomeňte, že by měly mít teplotu jako pacientovo tělo. Zahřát je lze v mikrovlnné troubě, nebo se používá teplá voda.

2.     Po obličeji myjeme trup pacienta z přední části, včetně paží. Následně si jej otočíme a myjeme záda.

3.     V dalším kroku myjeme pacientovi podpaží. Máme stejnou žínku ev. ubrousek. Podpaží však bývá zpocené, takže po jeho umytí již ubrousek vyhodíme.

4.     Vezmeme si nový a umyjeme ležícímu pacientovy dolní končetiny, zepředu, zezadu, pak rovněž chodidla.

5.     Zcela nakonec si necháváme mytí genitální oblasti. Tedy pokud jsme nemyli výhradně tuto oblast po nehodě s močí, stolicí ev. při výměně inkontinenční pomůcky. Na mytí genitálií si vezmeme vždy zcela čistou žínku, případně ubrousek. Pro mytí je ideální použít speciální mycí pěnu TENA, která je bezoplachová a mohli jsme ji se žínkou použít na celé tělo. Je šetrná i v oblasti genitálií, která je kvůli inkontinenci více přecitlivělá. U žen je velice důležité dodržet správný postup mytí, kdy myjeme a utíráme vždy zepředu dozadu, abychom do pochvy, nebo do močové trubice, nezanesli fekální bakterie z oblasti konečníku, které způsobují vážné záněty.

6.     Pokožka po mytí musí být vždy suchá. Mokrá pokožka může být totiž problematickou, pokud jde o vznik proleženin.

Péče o blízké je projevem lásky

Pečovat o ležícího blízkého je náročné pro obě strany. Pacient se cítí nesvůj, může se stydět, nebo propadat depresivním stavům kvůli bezmoci. Pro nás, pečující osoby, je to práce fyzicky i psychicky náročná, se kterou mnohdy nemáme žádné zkušenosti. Spojte mytí vždy s příjemným rozhovorem, nebo pokud konverzace vázne, tak třeba s poslechem hezké hudby či s pěkným filmem. Udělejte z povinnosti čas, na který se budete oba těšit.