Trápí vašeho rodiče oligurie? Jak mu pomoci?

Mikční karta vám pomůže stanovit typ inkontinence

Všimli jste si, že vaše blízké trápí ? Začněte inkontinenci řešit včas a objednejte je k urologovi. Ideální je, když k němu dorazíte již s vyplněnou mikční kartou. Pravděpodobně si tím ušetříte jednu návštěvu. Víte, co mikční karta je a jak funguje? 

se vyskytuje napříč populací a trápí všechny věkové skupiny

Inkontinencí více trpí ženy (44,6 % žen vs. 23,7 % mužů*). U žen se objevuje mnohdy jako následek těhotenství a porodu, později, v menopauze, její zhoršení či vznik způsobí též hormonální změny. U mužů je obvykle důsledkem prostatických změn, tzv. benigní hyperplazie prostaty, tedy nezhoubného zvětšení prostaty. Ta utiskuje močový měchýř a způsobuje samovolný únik moči či syndrom hyperaktivního měchýře. Únik moči je nutné řešit s urologem a rozhodně se jeho návštěvu nevyplatí odkládat. Přesto to mnozí ze studu dělají. Přitom počáteční fáze inkontinence jsou jednodušeji řešitelné než zanedbané fáze.

Vhodné inkontinenční pomůcky vám zajistí pocit jistoty a pohodlí

Během jakékoliv fáze je však nejdůležitější vaše pohodlí a jistoty. S tím vám pomohou vhodné inkontinenční pomůcky. V sortimentu TENA najdete širokou škálu diskrétních inkontinenčních pomůcek pro ženy i muže. Objednáním vzorku ZDARMA snadno zjistíte, které produkty vám budou nejvíce vyhovovat.

Bojíte se vyšetření u urologa kvůli vaší inkontinenci? Nemusíte

Jednou z diagnostických metod je mikční karta. Nejde vlastně o žádné vyšetření. Urolog na základě vyplnění deníčku vašeho denního a současně pitného režimu dokáže stanovit, jakým typem trpíte a ve kterém je stádiu. Je tedy pravděpodobné, že z první návštěvy urologa odejdete s mikční kartou, kterou dostanete za úkol pravidelně vyplňovat. Můžete se za ním vydat ale již připravenější.

Ať už řešíte svůj problém, nebo problém vašich blízkých, můžete přijít již s vyplněným deníčkem. Mikční kartu si můžete vytisknout z internetu, případně vám ji možná bude schopný poslat váš praktický lékař e-mailem. Nebo se na ní zeptejte telefonicky přímo zdravotní sestřičky u vašeho urologa. Kartu vyplňujete buď na vytištěné kartičce, nebo elektronicky.

Mikční karta – deníček, který klade ty správné otázky

Mikční karta dokáže zaznamenat i to, co bychom jinak dodatečně opomněli. Navíc do mikční karty zaznamenáváme i přesné množství vypitých tekutin, někdy i objem vyloučené moči. A tolik dat si nejsme schopni pamatovat.

Ne každá mikční karta vypadá stejně. Najdete celou řadu mikčních a současně pitných karet, které zaznamenávají jiné informace. Do některých se zaznamenává pouze příjem tekutin, včetně polévek, a současně čas a množství vyloučené moči. Do jiných též způsob, jak došlo k samovolnému úniku moči, nebo jaký typ inkontinenční pomůcky bylo nutné použít, aby se zabránilo znečištění prádla.

Jak vyplnit mikční kartu?

Mikční kartu, ev. též pitní kartu, obvykle vyplňujeme dva po sobě jdoucí dny. V tomto období byste neměli měnit stravovací ani pitný režim a chovat se standardně jako v běžné dny. Snažíme se vše zapisovat poměrně přesně. K ruce si připravte odměrky jak na měření vypitých tekutin, tak vyloučené moči. Postačí standardní levné odměrky pro použití v kuchyni.

Pokud třeba zjišťujete objem vyloučené moči u imobilního pacienta, který močí někdy či stále do pleny, objem zjistěte vážením suché pleny a následně jejím zvážením v mokrém stavu. Do tabulky pak uveďte rozdíl v hmotnosti. Pokud pomáháte s vyplněním karty svým blízkým, kteří jsou hůře, nebo zcela imobilní, zaznamenávejte data do mikční karty vždy v ty dny, kdy je s nimi můžete kompletně strávit a být jim k ruce. Mnohdy se doporučuje například víkend. 

*STANĚK, MUDr. Roman. Léčba močové  [online]. [cit. 2020-02-29]. Dostupné z: https://zdravi.euro.cz/clanek/sestra/lecba-mocove-inkontinence-455694