Jak léčit zánět močových cest

Jak léčit zánět močových cest?

Zánět močových cest je jednou z nejčastějších infekčních onemocnění s nepříjemnými příznaky. Postihuje muže i ženy libovolného věku včetně dětí i seniorů.

Jaké jsou příčiny zánětu močových cest?

Nejčastěji zánět močového měchýře či močových cest způsobují bakterie Escherichia Coli, které za normálních okolností pomáhají udržovat zdraví zažívacího traktu. Ale v případě, kdy pronikne do močové trubice a dále do močového měchýře, může zapříčit vznik infekce. Stejně tak ovšem mohou být spouštěči zánětu močových cest i streptokoky, případně různí mikrobi. V neposlední řadě ho mohou zapříčinit i pohlavně přenosné chlamydie, herpetické viry a lidský papillomavirus.

Nejdůležitější je prevence

Zánětu močových cest pomohou předejít preventivní opatření. Na prvním místě by měla být důsledná hygiena intimních partií. Důležitý je i zodpovědný výběr sexuálního partnera a používání adekvátní ochrany. Důležité je i používat správného, nejlépe bavlněného spodního prádla a vyvarovat se dráždivých kosmetických přípravků.

Jaké jsou typické projevy zánětu močových cest?

Nejvýraznějším příznakem zánětu močových cest je časté . To je nezřídka provázeno bolestí, případně pálením močové trubice. Přidat se mohou i bolesti v podbřišku nebo v bederní oblasti a zvýšená teplota. Je-li navíc moč zakalená nebo se v ní dokonce objeví krev, případně dosáhne-li tělesná teplota úrovně horečky, je třeba navštívit lékaře. To platí i v případě, kdy projevy zánětu přetrvají déle než tři dny.

Jak se léčí zánět močových cest?

Zejména při lehčím průběhu zánětu močových cest mohou být dostačující urologické čaje. Nejúčinnějšími bylinkami jsou celík zlatobýl, přeslička, řebříček, kopřiva, máta peprná, bříza a černý bez. Pomáhá i konzumace kořene petržele, brusinek a ovoce obsahujícího manózu. Mnohdy je ale zánět natolik intenzivní, že pomohou jen antibiotika.

Při zánětu močových cest se může objevit inkontinence

Inkontinencí netrpí jen mnozí senioři. Objevuje se i u lidí nižšího věku. A při zánětu močových cest dokáže potrápit i ty, kteří za běžných okolností problémy s únikem moči nemají. V takovém případě je na místě používat inkontinenční . Osvědčenou značkou s dlouholetou tradicí na našem trhu je Tena.