Močová inkontinence se netýká pouze seniorů


Chtělo by se říci, že moči přichází s věkem. A jistě lze právě věk označit za jeden z faktorů. Nicméně existují další důvody. A na rovinu, i mladí lidé se mohou s tímto problémem potýkat.

Ženy patří k rizikovější skupině

Už víme, že věk není to jediné, co ovlivňuje funkci močového měchýře, potažmo močové trubice. Defekt způsobuje oslabení svalstva pánevního dna vlivem porodu. Ženy proto spadají do rizikové skupiny. Stejně tak zvýšená fyzická námaha, obezita, cukrovka či úraz mohou způsobit nechtěný . Muži léčící se s prostatou se také setkávají s inkontinencí.

Může být dočasná, ale i trvalá

Senioři se často potýkají s trvalou inkontinencí. Dobrou zprávou je, že především u mladších ročníků se mnohdy jedná o dočasnou poruchu močového ústrojí. Ženy po porodu či menopauze bojují s tzv. stresovou inkontinencí, kdy k úniku moči dochází třeba při kýchnutí, smíchu, cvičení. Pak existuje také přechodná vlivem užívání některých léků, omezení pohybu, případně kvůli zánětu močového traktu.

Jakými způsoby lze s únikem moči bojovat?

Jestliže patříte k lidem, které  tíží, nemůžete udělat nic lepšího než situaci konzultovat s lékařem. Ten na základě odborných vyšetření určí jak dále postupovat. Někdy doporučí cvičení na posílení svalstva kolem močového ústrojí a léky, v jiných případech je nutná elektrická stimulace či pesar, implantáty a podobně. Jednou z nových metod k léčbě lehké močové inkontinence je laserová operace. Skvělé na ní je, že probíhá ambulantně a zcela bezbolestně. Provádí se ženám bez anestezie za působení laseru na poševní sliznici. Výsledkem zákroku je pak mimo jiné zpevnění poševního svalstva, čímž dochází k zamezení úniku moči.


Po dobu trvání inkontinence je nutné zvyknout si na inkontinenční pomůcky. Inkontinenční vložky speciálně vyrobené pro ženy i muže zamezí zápachu moči, ochrání před znečištěním oblečení. V dalších případech přichází řada na inkontinenční . K sehnání jsou navlékací a pak zalepovací vhodné především pro mobilní nebo imobilní osoby.