Odběr ranní moči: Vše, co potřebujete vědět

Laboratorní rozbor moči patří ke zcela standardním způsobům vyšetření zdravotního stavu osoby. Provádí se jak preventivně, tak při zdravotních obtížích, každý se s ním proto setká již v dětském věku. Pro objektivní výsledky testů je ale nutné umět moč správně odebrat. Znáte všechny zásady?

V čem přinést ranní moč?

Dnešní technologie pro laboratorní vyšetření ranní moči jsou mnohem citlivější než ty používané před několika desítkami let. Proto platí, že vlastní nádoba na odběr moči je nežádoucí. Moč byste tedy nikdy neměli odebírat například do starších sklenic od potravin nebo léků. A to ani ve chvílích, kdy je doma sterilizujete.

Každý odborník vám doporučí ranní moč k lékaři přinést ve zkumavce k tomu určené. Sterilní zkumavka na odběr moči je dostupná prakticky v každé lékárně za cenu v řádu jednotek korun. Pouze u této zkumavky máte jistotu, že se v ní nenacházejí žádné zavlečené bakterie a vzorek tak nebude nežádoucím způsobem kontaminován. V opačném případě byste museli rozbor podstoupit znovu, nebo dokonce zbytečně absolvovat další vyšetření, aby lékař mohl falešně pojatá podezření vyloučit.

Nezapomeňte na hygienu

Před samotným odběrem moči byste měli dodržet doporučené hygienické postupy. V první řadě k nim patří omytí genitálií vlažnou vodou. Můžete použít i mýdlo, ale žádné agresivnější dezinfekční prostředky. Při použití mýdla genitálie následně ještě opláchněte čistou vodou a na závěr osušte například jednorázovou papírovou utěrkou – nikoli osuškou či ručníkem.

Důvodem tohoto postupu je opět vyloučení možnosti kontaminace odebraného vzorku bakteriemi. Stejně tak si omyjte ruce. Co naopak nemyjte, je zmíněná zkumavka z lékárny. Ta už sterilizována byla a snahou o další omytí (třeba jen obyčejným vypláchnutím) může naopak dojít k její nechtěné kontaminaci.

Zachytit musíte střední proud moči

Ze stejného důvodu, tedy kvůli snížení rizika kontaminace vzorku, se do zkumavky odebírá tzv. střední proud moči. Před odebráním nejprve chvíli močte do záchodové mísy, následně zachyťte vzorek a poté dokončete svou ranní potřebu do toalety. Důvod je opět prostý – v močové trubici se mohou přirozeně nacházet bakterie, jejichž přítomnost ve vzorku je ale nežádoucí. Proto je nejprve „vyplavte“ do toalety a následně odeberte požadovaný vzorek moči ze středního proudu.

Kdy ranní moč odebírat?

Ranní moč se odebírá zpravidla po probuzení, do odběru vzorku byste neměli přijímat žádné tekutiny ani potraviny. Jakmile vstanete, proveďte doporučené hygienické postupy a zachyťte do zkumavky požadované množství moči ze středního proudu.

V některých případech po vás lékař může požadovat tzv. druhou ranní moč. Druhá ranní moč se odebírá zhruba 2 až 4 hodiny po prvním ranním . Jde ale o specifičtější formu odběru ranní moči, proto si vždy dobře prostudujte pokyny lékaře, který odběr druhé ranní moči předepsal. Hygienické zásady by se nijak lišit neměly, rovněž zpravidla půjde o již zmíněný střední proud.

Jak uchovat ranní moč?

Obecně platí, že po odběru je třeba zkumavku uzavřít. Poté ji můžete zvenku opláchnout a osušit. Chcete-li mít úplnou jistotu, vložte ji ještě do uzavíratelného igelitového sáčku. Jinak ale není zkumavka s močí určena k dlouhodobému skladování. Rozhodně tedy nikdy neodebírejte moč s předstihem několika dnů. Vždy byste měli moč tentýž den odevzdat u lékaře. Po odběru už byste uzavřenou zkumavku za žádných okolností neměli otevírat.

Jak dlouho vydrží ranní moč?

Ideální je, pokud lze moč odevzdat u lékaře do jedné nebo dvou hodin. Jsou ale případy, kdy to možné není, například při odpolední prohlídce. Moč uložte do chladu, například do lednice. Nejlépe ale učiníte, pokud se o způsobu skladování ranní moči po dobu několika hodin poradíte s lékařem, který odběr předepsal.

Odběr moči a alkohol

Je vysoce nežádoucí, abyste před odběrem moči popíjeli alkohol. Během dne, který odběru předchází, proto raději sklenku odložte, je to ve vašem vlastním zájmu.

Odběr moči při menstruaci

Odběr moči komplikuje menstruace. V těchto situacích bývá vhodným řešením odběr o několik dní odložit, jinak prakticky nelze vyloučit riziko, že bude moč kontaminována krví. I její malé množství by ale rozbor učinilo neprůkazným. Poraďte se s lékařem, který odběr moči předepsal.

Odběr moči v těhotenství

V těhotenství se moč odevzdává ke kontrole hned několikrát. Rozdíl je pouze v tom, že se zkoumají některé specifické jevy, těhotenství ale rozhodně není pro odběr moči překážkou. Máte-li pochybnosti, poraďte se s lékařem.

Odběr moči u miminka

Samostatnou „disciplínou“ je odběr moči u miminka. V některých případech je nutné odebrat moč u jen několik dnů nebo týdnů starého kojence. I u několik měsíců starého batolete ale může jít o náročný úkol. Odběr moči u kojence lze provést několika způsoby. Jedním z nich je prosté rozbalení miminka na přebalovacím pultu a následné vyčkání na jeho . Miminka močí poměrně často, čekání tak pravděpodobně nebude dlouhé. I tak ale může být – zejména u holčiček – těžké moč zachytit.

Využijte sáček na odběr moči, který se nalepí kolem genitálií miminka, a moč tak lze zachytit snáze. Problém je, že takto nelze zachytit střední proud, a tudíž roste riziko kontaminace vzorku. Je-li to tedy jen trochu možné, snažte se o zachycení středního proudu do zkumavky.

Močení můžete případně zkusit „přivolat“ tím, že miminko zastudíte trochou studené vody na podbřišku nebo na dlaních.