Paliativní péče přináší útěchu a podporu lidem v pokročilých stadiích nevyléčitelných nemocí. Přebírá svou roli ve chvíli, kdy léčebné postupy již nejsou zaměřeny na uzdravení, ale na zajištění co nejlepší kvality zbytku života. Paliativní péče tvoří oblast medicíny, ve které se snoubí profesionální multioborová péče s hlubokým lidským přístupem a empatií.
Co je paliativní péče
Paliativní péče vstupuje do pacientova života v době stanovení diagnózy nevyléčitelné nemoci. Spočívá v celkové péči o nemocné, kteří trpí nevyléčitelným onemocněním v pokročilém či terminálním stadiu. Jejím cílem není prodloužení života za každou cenu, ale zmírnění bolesti, duševního i tělesného strádání a udržení nejvyšší kvality života s maximální možnou mírou komfortu a důstojnosti.
Zahrnuje také přijetí faktu, že byly vyčerpány všechny možnosti vyléčení nemoci. Pacient i jeho blízcí se musejí přeorientovat na dialog s lékaři a dalšími odborníky o kvalitě života s nemocí
Principy paliativní péče
Paliativní péče se neomezuje pouze na medicínské postupy a léčbu jako takovou, ale soustředí se také na duševní, duchovní a sociální podporu. Orientuje se nejen na pacienta, ale také na vytvoření podpůrného systému pro rodinu umírajícího. Chrání život, ale zároveň považuje smrt za přirozený proces.
Principy paliativní péče dále zahrnují:
Snahu o udržení života v přijatelné kvalitě. Paliativní péče neurychluje ani neoddaluje smrt.
· Vytváření podmínek pro aktivní život i podmínek pro důstojné umírání v blízkosti rodiny.
· Poskytování úlevy od bolesti a tělesných i duševních symptomů nemoci.
· Propojení spolupráce specialistů: lékařů, zdravotních sester, psychologů, psychiatrů, sociálních pracovníků a duchovních.
· Respekt k přáním a preferencím pacienta a zachování jeho důstojnosti.
· Podporu rodiny a blízkých. Paliativní péče nekončí pacientovou smrtí, ale také se snaží pomáhat blízkým v období truchlení.
Paliativní péče v České republice
U nás se paliativní péči věnují především hospice, které sdružuje Asociace poskytovatelů hospicové a paliativní péče. Možná je ovšem i péče o umírající v domácím prostředí s podporou domácího (někdy označovaného také jako mobilního) hospice nebo v nemocnici.
Paliativní a hospicová péče
Paliativní a hospicová péče jsou dva úzce propojené obory. Zatímco paliativní péče o nemocného začíná již po stanovení nezvratné diagnózy, hospicová péče se týká pouze osob v závěrečném stadiu jejich nemoci.
· Domácí hospic slouží pacientům, kteří chtějí prožít závěr svého života doma se svými blízkými. Multidisciplinární tým dojíždí za pacienty v terminálním stadiu do jejich domácího prostředí. Odborníci nejenže poskytují péči pacientovi, ale také zaškolují příbuzné v úkonech osobní hygieny i v ošetřovatelských procesech. Tím domácí hospice umožňují nemocným dostávat zdravotní péči v prostředí, kde se cítí dobře, až do jejich odchodu.
Proč je paliativní léčba důležitá?
Paliativní péče má prokazatelný pozitivní vliv na zachování kvality života pacientů. Díky ní čelí pacienti méně často depresím a jejich blízcí mají možnost se s náročnou situací lépe vyrovnat. Paliativní péče citlivě ukazuje, že i v nejtěžších chvílích lze najít prostor pro podporu, soucit a pochopení.
Přečtěte si:
· Být rodinným pečovatelem – láska, které se nic nevyrovná
· Tipy, jak začít s poskytováním péče