Noční inkontinence a Enuréza

Jak si poradit s noční inkontinencí a enurézou?

O inkontinenci hovoříme v případě samovolného nechtěného úniku moči, jenž je mimořádně stresující záležitostí pro postiženého. Jedná se o sociální a hygienický problém, který je nutné okamžitě řešit.

Snížená kvalita života

Neřešená vede k výraznému snížení společenských, sportovních, pracovních a osobních aktivit člověka. Nepříjemné doprovodné hygienické příznaky, jimiž jsou zápach, opruzeniny, ekzémy či infekce, mají značný vliv na duševní stav pacienta. Ten se projevuje v psychických potížích spojených s nespavostí, úzkostmi, pocity studu a sociální izolací.

Kde hledat příčinu?

se objevuje v jakémkoliv věku u obou pohlaví. S vyšším věkem její výskyt stoupá. Ve věku 75 let jí trpí až 40 % seniorů. Setkáme-li se s ní v dospělosti, je třeba co nejrychleji najít příčinu. spočívá ve vyvíjení nadměrného tlaku na močový měchýř vlivem zvýšené fyzické námahy, smíchu nebo kašle. Tento typ nechtěného úniku moči lze výrazně potlačit posílením pánevního dna. Nejvhodnější jsou tzv. Kegelovy cviky, při nichž jsou rytmicky posilovány svaly močového měchýře, dále se doporučují jóga a Pilates.

Fyziologické potíže

Ty zpravidla stojí za inkontinencí urgentní, kdy pacient pociťuje náhlou potřebu na . Při této formě je toaleta navštěvována 4-8× častěji oproti normálnímu stavu, potíže se vyskytují též v noci. Noční inkontinence se projevuje unikáním moči během spánku. Tento problém lze řešit inkontinenčními pomůckami, jako jsou inkontinenční kalhotky či . Samozřejmostí je též správná medikace, jež dokáže tento druh inkontinence značně eliminovat.

Noční pomočování v dětství

Enuréza je synonymem nočního u dítěte staršího 5 let. V prvé řadě je nutné vyloučit fyziologickou příčinu, vývojové vady a přítomnost infekce. Léčebný postup spočívá v nastavení režimu, při němž je omezen příjem tekutin před spaním, dodržováno pravidelné zavodňování v průběhu dne a stanoven čas uléhání na lůžko. Ve spojení s medikamentózní léčbou, při níž se podává adiuretický hormon snižující množství moči, lze dosáhnout kýženého výsledku.

Na co dát pozor

Opačným problémem je zánět močového měchýře, jenž se projevuje nucením na , ovšem ve výsledku je vyprodukováno velmi málo moči. Tento zánět močových cest je doprovázen pálením a řezáním při močení, bolestí v podbřišku, zakalenou a zapáchající močí. V počátečním stadiu může pomoci zvýšení přísunu tekutin a popíjení urologického čaje. Prospěšné jsou rovněž doplňky stravy s výtažkem z brusinky. Při přetrvávajících potížích je nutné neodkladně navštívit lékaře, jenž nasadí antibiotickou léčbu. Neléčený zánět močového měchýře se totiž může nekontrolovaně rozšířit až do oblasti ledvin.