Jak emočně zvládnout péči o blízké

Jak emočně zvládnout péči o blízké?

Péče o těžce nemocné, imobilní, či dokonce umírající blízké je velice náročná nejen po fyzické, ale rovněž po psychické stránce. Jak vrátit svým blízkým, co nám dali v dětství, postarat se o ně v rámci domácí péče, a vše přitom emočně zvládnout? Osvojte si důležitá pravidla.

 

V České republice probíhá 80 % dlouhodobé péče v rámci rodiny a v domácím prostředí. Není dostatek míst pro péči o dlouhodobě nemocné ve státních a dokonce ani v soukromých zařízeních, je nedostatek domovů důchodců i hospiců. Navíc máme silné rodinné vazby, a tak mnohdy nad tím, že bychom blízkého svěřili do cizí péče, ani neuvažujeme.

Velký problém má dnes tzv. sendvičová generace

Žijeme stále déle, ale mezi zdravotním stavem lidí v seniorském věku je obrovský rozdíl. Někdo v 75 letech lyžuje, hraje tenis a jezdí na kole, pro jiné je ve stejném věku nezbytná stálá péče. Sendvičovou generací dnes nazýváme lidi mezi 45 a 65 lety. Mnozí z nich ještě pečují o vlastí děti. Není nic zvláštního, že 45letá žena má dítě, které těsně odrostlo z batolecího věku, nebo nastupuje do školy. Současně má ale staré rodiče, kteří zápasí s chronickým onemocněním, fyzicky zesláblé, často již s nastupující demencí. Tato žena plánovala nastoupit po rodičovské opět do zaměstnání a věnovat se kariéře, kterou přerušila. Místo toho musí upozadit i péči o dítě a pečovat na plný úvazek o své stárnoucí rodiče. Na jiné řešení není náš sociální systém připraven. Často to vede k problémům v partnerských vztazích, ve výchově dítěte, ale rovněž ke snížení životní úrovně a dokonce k existenčním problémům.

 

Nutnost postarat se o blízké však může přijít i z jiné strany. Těžce nemocný partner, chronicky nemocné dítě – tohle jsou další časté případy, které zcela radikálně změní náš život. Zvládnout vše po psychické stránce je stejně těžké jako po fyzické a finanční.

Na dlouhodobou i trvalou péči o své blízké se dobře připravte

Nejspíš vám v krizové situaci, do které jste se dostali, připadá investice do kurzu péče o blízké jako vyhazování peněz, ale není to tak. Existují výborné kurzy, které vám pomohou pochopit problém domácí péče o blízkého ze všech hledisek: po stránce jednání s úřady (protože ani úředního šimla nelze opomenout), musíte se naučit vycházet s člověkem, o kterého pečujete (nemoc lidi zcela zásadně mění, často máme pocit, že pečujeme o někoho zcela jiného, než koho jsme 40 let znali), a je zapotřebí, abyste péči zvládli i po zdravotně-pečovatelské stránce. Možná se budete muset naučit některé zdravotnické úkony, jako je třeba píchnout injekci.

Nezapomeňte na změny připravit i bydlení

Jde o velice důležitou část přípravy na péči o nemocného člověka. Pokud je to alespoň trochu možné, je nemocnému v trvalé péči nutné zajistit co nejvíce samostatnosti. Lidé na vozíku, s demencí i s dalšími postiženími, mají ze dne na den jiné potřeby a též zvládnou pouze omezené činnosti. Najít v kuchyni něco k jídlu může být pro ně neřešitelný problém. Stejně tak jako pochopit, že mobilní telefon nepatří do mikrovlnné trouby. Problémem jsou schody, příliš malý záchod, koupelna bez bezbariérového sprchového koutu. Pokud budete dělat vše za nemocného, dlouho to po psychické a fyzické stránce nezvládnete.

 

Hodí se též chytrý nábytek. Polohovatelná postel, židle s možností vykonat potřebu, různé bezpečné držáky na toaletě a v koupelně. U inkontinenčních pacientů budete potřebovat inkontinenční pomůcky – pleny i absorpční . Nabízíme je pro vás i pod značkou TENA.

Nechte se v péči prostřídat

Péče o osobu blízkou je extrémně náročná záležitost. Nechte si pomoci! Od různých nadací, spolků, pečovatelských služeb. Taktéž od dalších příbuzných i rodinných příslušníků. Nestaňte se opatrovatelkou či opatrovatelem na 24/7. Tohle se nedá vydržet ani fyzicky, natož psychicky.

Naučte se zvládat své emoce

Jak pracovat s emocemi ve chvíli, kdy jsme psychicky i fyzicky zcela na dně? Naučte se to dříve, než se do této situace dostanete. Hodně vám pomohou výše uvedené rady. Současně se ale nebojte navštívit psychologa a svoji situaci s ním pravidelně konzultovat. Jeho služby však nejsou levné. Když na ně nemáte dostatek financí, zkuste jiné věci, při kterých se uvolníte. Ze svých problémů se můžete například vypsat v deníčku. Nebo si jděte pravidelně zaběhat a zacvičit – fyzická námaha pozitivně vplývá na naši psychiku. Ptáte se, kde na vše vzít čas? Vraťte se ještě jednou k předchozímu bodu tohoto článku. Je skutečně důležitým. Na péči nemůžete být sami!

Vědět, jak zvládat emoce, je důležité proto, abyste byli schopni udržet se ve formě sami, nepokazily se vaše vztahy s rodinou a ani s osobou, o kterou pečujete.