Tipy na zdravotní pomůcky pro seniory

Tipy na zdravotní pomůcky pro seniory aneb Jak si jako pečující osoba ulehčit péči

Pokud máme doma seniora, je dost pravděpodobné, že nakonec přijde chvíle, kdy o něj budeme muset pečovat. Láskyplná péče se mnohem lépe zvládá s vhodnými zdravotními pomůckami. Podívejte se na pár tipů, jež vám s ní umí pomoci.

 

Zdravotní a kompenzační pomůcky jsou důležitými pomocníky, díky kterým je možné zvládnout péči o seniory bez toho, aby nám zmizel úsměv na tváři, nebo jsme dokonce sami zůstali se zdravotními problémy. Důležité je péči zvládnout po fyzické i psychické stránce. Pojďme se teď podívat na zdravotní pomůcky, které nám s tím pomohou především po fyzické stránce.

Jak zvládnout zvedání seniorů?

Manipulace se seniorem je jednou z nejproblémovějších částí péče. Mnohdy se o naše blízké v seniorském věku staráme již ve chvíli, kdy už ani my nejsme v plné síle. Obvykle navíc péče zůstává na nás, ženách, takže mnohdy nám naše svaly v této péči nepomohou. Je logické, že potřebujeme pomoci.

Zdravotní pomůcky pro péči by měly být dvojího typu. Ty, jež pomohou seniorovi, pokud to zvládá, polohovat se a zvedat bez naší pomoci. Rozhodně je nutné ponechat mu co nejvíce samostatnosti. Je to důležité pro zlepšení či udržení jeho stavu, ale i pro nás jako pečující osobu. Druhá skupina zdravotních pomůcek má pomoci nám samotným s polohováním a přesunem seniora, pokud toho není sám schopen.

Polohovací postel

Polohovacích postelí dnes najdeme nesčetně. Rozhodně by měly být prvními, po kterých jako pečující osoba sáhneme. Elektrické polohovací lůžko se dnes dá pořídit i do 10 000 Kč a umožňuje obvykle polohování zad, zvedání ložné plochy i zdvih nohou. Bočnice zabraňují pádu pacienta z lůžka, pojezdová kolečka umožňují manipulaci s celým lůžkem a implementovaná hrazda je praktická i pro samotného pacienta, kterému umožňuje samostatné zvedání. Lůžko je vhodné doplnit o antidekubitní matraci. Oblíbenou je trubicová matrace s kompresorem zabraňující vzniku proleženin. Nesmíme zapomenout ani na vhodné lůžkoviny. Ty bývají na jednu stranu prodyšné, na druhou stranu v případě inkontinentních pacientů zabraňují znečištění matrace. Jedná se například o paropropustné, ale současně voděodolné potahy, které spolu s dalšími inkontinenčními pomůckami pomohou zcela zásadně zvýšit hygienu péče o pacienta i zjednodušit práci pečujícím osobám. Skvělým pomocníkem jsou jednorázové absorpční podložky TENA vhodné pro použití na matrace.

Zvedací závěs

Pro zvedání a přesun imobilních osob je pomocníkem zvedací závěs. Má schopnost udržet tělo osoby, včetně hlavy, a umožnit její bezpečný transport. Praktickými mohou být zvedací závěsy s otvorem na toaletu. Existují i hydraulické zvedací závěsy, jejich pořizovací hodnota je vyšší, pořád však dostupná. Díky zvedacímu závěsu přesunete imobilní osobu na invalidní vozík i na toaletu. Kolečky opatřený zvedací závěs vám pomůže s jednoduchým přesunem rovněž do automobilu.

Drobné pomůcky pro zvedání i rehabilitaci

Řada drobných pomůcek pro zvedání nám odlehčí z toho důvodu, že udělá samostatnějším samotného pacienta či seniora v naší péči. Hrazda k polohování, žebřík k lůžku, pomocníci na vstávání či pohyblivé kolečkové chodítko pomáhají seniorům bezpečně zvládnout vstávání a pohyb bez naší asistence, či jen s mírnou pomocí a pod dohledem. Skvělou pomůckou je samozřejmě invalidní vozík. Věnujte čas tomu, abyste nalezli zdravotní pomůcky odpovídající stavu seniora a rozhodně se jimi vybavte. Tito drobní pomocníci vrací seniorům samostatnost. Ta je velice důležitá pro zlepšení jejich stavu i udržení psychické pohody.

Pomůcky pro zlepšení hygieny

Důležitými jsou pomůcky související s hygienou. Ať již jde o různé pomůcky pro vykonání potřeby, mytí, nebo řešení problémů inkontinentních pacientů. Může jít o přenosné nástavce na WC, klozetová křesla, sprchovací židle, otočné sedačky do vany či dvířka do vany, jež si lze nechat dodatečně namontovat, též absorpční a inkontinenční kalhotky. Právě hygiena bývá nejnáročnější částí péče. Pokud je to možné, je nutné u ní pacientovi dopřát co nejvíce soukromí a nabídnout mu pomůcky, které bezpečně zajistí jeho samostatnost při těchto úkonech. Pokud to nejde, potřebujeme takové pomůcky, které zjednoduší péči nám, pečujícím osobám. Pacientům zas musí zajistit suchou a zdravou pokožku.

 

Pokud si nejste jistí správným výběrem pomůcky, doporučujeme navštívit prodejnu zdravotnických potřeb, kde s vámi vaši situaci proberou a na místě vám obvykle i jednotlivé pomůcky rádi předvedou.

Jak vám pomůžeme s inkontinenčními pacienty u nás v TENA?

Pro pečující osoby bývají na péči velice náročnými právě blízcí s inkontinencí – s močovou, někdy též s fekální. Pomozte svým blízkým udržet si svoji důstojnost například s našimi absorpčními kalhotkami TENA Pants. Hodí se i pro mobilní osoby s únikem moči. Tuto pomůcku si mohou nasadit, což vám usnadní práci při péči o blízké. Pokud je váš blízký imobilní či nesoběstačný, řešením budou TENA Slip Plus. Jde o prodyšnou inkontinenční pomůcku, která se připíná podobně jako dětská plena pomocí postranních suchých zipů. K dispozici pro vás máme i kompletní inkontinenční sortiment pro muže TENA Men. Určitě oceníte i speciální mycí pěnu TENA Wash Mousse 3 in 1 vhodnou pro čištění a hydrataci starší pokožky.

 

Důležitými pomůckami pro pečující osoby jsou naše absorpční podložky a prostěradla. Slouží jako ochrana matrací před únikem moči a jiných tekutin, ale i ochrana dalšího čalounění či invalidních vozíků. Podložky nabízíme s různou sací schopností a v různých velikostech. Včetně absorpční podložky TENA Bed Plus Wings v rozměru 80×180 cm se speciálními ochrannými záložkami (křidélky), které pomáhají udržet pomůcku na svém místě. Všechny naše jsou šetrné k pokožce. Díky tomu máte minimum práce s úklidem a váš blízký může být vždy v suchu.