Jak se správně starat o imobilní pacienty? Rady a tipy

Imobilní pacienti potřebují skvělou domácí péči

Pečujete o své blízké? Máme pro vás několik tipů, které vám ulehčí práci při péči o imobilní pacienty. Podívejte se na pomůcky, jež vám pomohou, ale současně zkvalitní život imobilního pacienta.

Stát se imobilním pacientem můžeme snadno sami, nebo se jím stane někdo z našich blízkých. Musíme se pak umět velice rychle zorientovat ve správné domácí péči a umět sáhnout po vhodných pomůckách, které nám s ní pomohou. Nehoda v autě, pád, mozková příhoda – do stavu imobility nás přivede náhoda, smůla i nemoc. Je jedno, jestli je imobilnost pacienta pouze dočasná, nebo trvalá. Péče o imobilního pacienta je fyzicky náročná a bez správných pomůcek se při ní neobejdeme.

Jak správně manipulovat s imobilním pacientem?

Imobilního pacienta rozhodně nemůžeme nechat nehnutě ležet. Potřebujeme jej otáčet, mnohdy zvedat i přesouvat. Zvedací zařízení pro imobilní pacienty dokáže usnadnit manipulaci s pacientem. Zvedáky se vyrábí jako hydraulické a elektrické. K nim poté můžeme pořídit různé doplňkové příslušenství. Zvedák pro imobilní pacienty lze třeba dovybavit zvedacím závěsem s otvorem na toaletu. Imobilní pacienti ocení též vanový zvedák i různá madla či žebříky k posteli, díky kterým se dokážou otočit, posunout, či dokonce sami posadit.

Imobilní pacient potřebuje zvýšenou hygienickou péči

Imobilnímu pacientovi musíme zajistit stejnou, mnohdy dokonce větší míru hygieny než zdravému člověku. Problémem bývá použití toalety i mytí. Vykonávat potřebu sice lze mimo WC, pokud je to však možné, pacient vždy ocení soukromí běžné toalety. Když to není možné, lze používat toaletní židli i pleny. Mnohdy je vhodné tyto možnosti kombinovat. TENA nabízí inkontinenční pomůcky, jež pomáhají zejména při úniku moči a anatomicky se hodí pro muže i ženy. V sortimentu najdete rovněž čisticí péči, která šetrně umyje a ošetří i tu nejcitlivější pokožku. Je bezoplachová a hodí se pro mytí celého těla, včetně intimních partií.

Nepřipravené prostředí umí ublížit

Před provedením hygieny na lůžku pacienta je potřebná předchozí příprava. Pro imobilního pacienta je důležitá nejen dokonalá hygiena, ale i náš přístup. Pro hygienu musíme zajistit pacientovi soukromí. Vše mít dopředu připraveno, aby pacient nezůstával zbytečně dlouho odhalený v psychicky ponižujících polohách. Atmosféru můžeme pacientovi zpříjemnit hudbou. Zbavíme se tak potřeby konverzovat, která v tomto případě nemusí být příliš vítanou.

Připravte pro imobilního pacienta koupelnu

Koupelna je místo, kde mnohdy dochází ke zranění imobilních pacientů. A je jedno, jestli jde o hygienu ve vaně, nebo ve sprchovém koutě. Jak vanu, tak sprchu je nutné vybavit protiskluzovou podložkou. Vhodné jsou různá sklopná sedátka do vany i výstupní schůdky s madly. Nezapomeňte ani na vhodné pomůcky pro mytí. Kartáče na mytí zad či jemné žínky na mytí dlouhým ležením zcitlivělé pokožky. Šetrná musí být i kosmetika na mytí, ideální jsou například jemné mycí krémy.

Imobilního člověka nenechávejte bez dozoru.Nespoléhejte na to, že to třikrát po sobě zvládl. Počtvrté se může něco stát. Nechte mu zdánlivou volnost a svobodu, buďte však ve střehu, Poslouchejte. Koupelnu ideálně vybavte signalizačním zařízením. Postačí třeba obyčejný zvonek. Nespoléhejte na mobilní telefon. Ten se snadno utopí ve vodě a pomoc už si váš blízký nepřivolá.

Pozor na proleženiny

Proleženiny neboli dekubity jsou chronické nehojící se rány způsobené neustálým tlakem na tělo. Dojde k uzavření malých cév a tkáně přestanou být dostatečně zásobené kyslíkem. Nejčastěji nad kostním výčnělkem vznikne nehojící se rána, která může být nejen bolestivá, ale i život ohrožující.

Trpí zejména sedací oblast

Nedostatečně léčená proleženina se mění na vřed a je zdrojem silné infekce. Proleženiny se mohou objevit kdekoliv na těle a rozhodně nemusí být způsobeny jenom ležením. Snadno k nim přijde pacient upoutaný na invalidní vozík. Zrovna u pacientů připoutaných na invalidní vozík bývá postiženou oblastí i sedací oblast. Pokud je pokožka navíc zcitlivělá zhoršenou hygienou, je oslabená a k dekubitům dochází ještě snadněji. 

Tip: Přečtěte si, jak předejít podráždění pokožky.

Pomohou kvalitní inkontinenční pomůcky

Proto je v případě úniku moči důležité používat kvalitní inkontinenční pomůcky, které dobře sají a nechávají pokožku suchou. Podívejte se, jaké pomůcky TENA jsou pro vaše blízké nejvhodnější a získejte diskrétní vzorky ZDARMA.