Opatrování seniorů v ČR

Jaká je péče o seniory v ČR?

Stáří. V podstatě nikdo mu neunikne. Často se ovšem jedná o téma, které je tabu. Lidé se jej tak trochu bojí. Jestli nebudou sami a bezmocní, až nebudou soběstační. Péče o seniory v České republice určitě snese zlepšení, ale není to tak zlé. Jaké mají staří lidé nároky a co jim pomůže prožít kvalitní život?

Opatrování seniorů v rodině

S postupujícím věkem nám ubývají síly, nemusíme být tak mobilní i kvůli úrazům a nemocem. Samozřejmě, že každý z nás by chtěl zůstat doma. Co dělat ale v případě, když máte nemocného rodiče či prarodiče a nemůžete s ním být většinu dne? Není-li jeho stav akutní, že by potřeboval 24hodinový dohled, můžete objednat například domácí péči. Její pracovníci se postarají o nákupy, jídlo, dotyčnému mohou i ošetřit různá zranění či defekty (např. proleženiny po dlouhodobé hospitalizaci). Tato péče o seniory může být trvalá, ale i dočasná. Například po operaci nemocnice může poslat pacienta domů i ve chvíli, kdy není zcela mobilní. Bohužel, pokud stav není akutní, mohou takto uvolnit kapacitu svých lůžek a vy následně musíte shánět pomocné síly, pokud se sami dotyčnému nemůžete věnovat. Jak se o seniora můžete postarat sami? Mnohé úkony se naučíte sami. Podávání léků, píchání a měření inzulinu, výměny náplastí, rehabilitační cviky. Jestli máte případně ležícího pacienta, poslouží vám jednorázové oděvy (tzv. andělíček), neprosákavé ,pleny pro dospěléapod.

Péče o seniory – zdravotnické služby

Další skupinou jsou senioři, kteří už nemohou být doma sami. Tito lidé mohou jít do domů s pečovatelskou službou. V tomto případě se jedná spíš o klasické bydlení s dozorovým personálem. V domech s pečovatelskou službou jsou lidé zcela mobilní a nevyžadují extra péči. Obdobným zařízením jsou domovy důchodců. Pro zdravotně postižené jsou určeny LDN (léčebny dlouhodobě nemocných). I zde může být senior na chvíli například po operaci, než se znovu začne hýbat, stejně tak se sem umísťují lidé, kteří vyžadují stálou péči, případně i dozor lékařů. Tato zařízení jsou součástí geriatrických oddělení velkých nemocnic, stejně tak existují soukromé kliniky, případně se lze obrátit i na zařízení spojená s církví (např. domy s péčí sester boromejek). V případě, že potřebujete pomoci s péčí o seniora, stačí se obrátit na tyto instituce, ve vyjednávání vám pomohou sociální pracovníci v nemocnicích či oslovte nadaci, která se specializuje na pomoc seniorům.