Zánět močových cest a návštěva lékaře

Jak léčit zánět močových cest?

Máte nutkavé pocity, že potřebujete na toaletu, přitom jste byli před pěti minutami? Cítíte svědění, pálení, objevila se vám krev v moči? Se zánětem močových cest není radno si zahrávat, protože se může rozvinout zánět ledvin. Jak mu předcházet a jak jej v případě výskytu léčit?

Zánět močových cest nepodceňujteZánět močových cest nepodceňujte

Toto onemocnění se týká močového ústrojí, přesněji močové trubice a močového měchýře. Jestli zanedbáte zánět močového měchýře, může postihnout i ledviny. Návštěva lékaře při zánětu močových cest je proto nutná. Jak tedy poznáte zánět močového měchýře? Předně, při dobrém zdravotním stavu se do těchto míst infekce nemůže dostat, protože moč člověka je sterilní a toto citlivé prostředí dezinfikuje. Pokud se v moči ovšem ocitnou bakterie, rozmnoží se a vznikne zánět. Ten se projeví nutkavým pocitem nutnosti jít na toaletu. Dále ucítíte svědění, bolest, při i pálení. Moč je kalná, zapáchá a mohou se v ní objevit stopy krve. Jestli se třesete a bolí vás záda, možná zánět močového měchýře přešel v zánět ledvin.

Léčba zánětu močových cest

Bakterie způsobující zánět se do těla dostanou různě. Často si za to můžete sami, když si nesprávně utíráte konečník (zezadu dopředu, kdy do poševní oblasti „nahrnete“ bakterie). Proto toto onemocnění postihuje spíše ženy. Infekce se do těla často dostane i v nemocnici, pokud se do močové trubice zavádí trubička pro odvod moči, což se dělá u nemobilních pacientů. Léčba močových cest probíhá v podstatě dvěma způsoby. Pokud se jedná o lehčí formu zánětu, stačí domácí léčba. Berete léky, vitamíny (zde především vitamín C a extrakt z brusinek). V závažnější podobě lékař už nasadí antibiotika. Pijte i dostatek vody. A bylinné čaje, jen si nechte poradit, které bylinky u zánětu močového měchýře skutečně pomáhají. Pokud máte v tomto období potíže se zadržováním moči, používejte komfortnípleny pro dospělé. Nikdo nic nepozná a vy se budete cítit jistěji.