Jak pomoct člověku s reflexní inkontinencí

Jak pomoct člověku s reflexní inkontinencí

O žádných zdravotních problémech se nemluví snadno, nicméně patří k těm, o nichž se ostatním vypráví obzvlášť těžko. Málokdo dokáže o úniku moči promluvit otevřeně, ačkoliv je to běžná věc, která se prostě stává, potkává muže i ženy. Proto je třeba ke člověku, který jí trpí, přistupovat citlivě.

Inkontinence si nevybírá. Často se objevuje už mezi 15. a 64. rokem života, kdy postihuje 25 % žen a 5 % mužů. V pozdějším věku je pak běžná u 40 % žen a 20 % mužů. Bohužel se nevyléčí sama, nicméně kdo se odváží řešení hledat, jistě ho najde.

K účinné léčbě je nutná správná klasifikace problému

Sám pojem „inkontinence“ sice označuje , ale už nic neprozrazuje o tom, jak a proč k němu dochází. Lékaři proto rozlišují několik typů:

-       urgentní: K úniku moči dochází při potřebě močit, takže například během spánku, po kontaktu s vodou nebo vypití většího množství tekutin. Může být projevem jiného onemocnění, jako jsou Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza či Alzheimerova nemoc.

-       stresová: Vyskytuje se při smíchu, kýchnutí, zakašlání, chůzi do schodů a jiných pohybů, které vyvolávají nitrobřišní tlak. Běžně se vyskytuje i po porodu či při menopauze.

-       reflexní: V tomto případě je chyba v nervovém systému, mozek nedokáže včas zpracovat informaci o tom, že je močový měchýř plný, a člověk nestihne dojít na záchod.

-       paradoxní: Svaly měchýře jsou oslabené, je neustále plný a často vypouští moč.

-       a jiné.

Léčbě může napomoci i sám nemocný

Lékař může předepsat elektrostimulaci či farmakoterapii, v některých případech doporučí operaci. Tato řešení je ovšem dobré zkoušet až tehdy, když selžou méně náročné metody. Ono totiž často stačí třeba jen změnit životní styl. Vhodné je dodržovat pitný režim. Spousta pacientů si myslí, že to povede k častějšímu nutkání močit, nicméně opak je pravdou. Močový měchýř daleko víc dráždí koncentrovaná moč. Nemocný by se měl vyhýbat kávě, nejlepší je pít čistou vodu.

Pijte společně brusinkový čaj a cvičte

Spoustu opatření proti inkontinenci může praktikovat i zdravý člověk, určitě mu neublíží. Jak si jistě dokážete představit, ve dvou se to lépe táhne, takže si spolu hezky uvařte brusinkový čaj či čaj z pastuší tobolky, jezte dýňová a lněná semínka. Pomáhají i vitamíny D a C.

Společně se můžete pustit do cvičení. Říká vám něco pojem Kegelovy cviky? Nejde o nic složitého a praktikovat se dají kdekoliv. Jde jen o to, abyste stahovali a uvolňovali svaly pánve. Jak? Představte si, jako byste chtěli zastavit . Klidně to příště i zkuste, ať si pohyb lépe natrénujete. Pak se dá praktikovat například u televize, na zastávce a kdekoliv jinde. Společně!

Nestyďte se koupit inkontinenční pomůcky

V lékárně či na internetu, to už je jedno. Ukažte však nemocnému, že není za co se stydět. Pokud se přesto bojí, zajděte mu pro ně vy. Absorpční pomůcky navenek nejsou vidět a dokážou ušetřit spoustu starostí. Vyrábíse zvlášť pro muže a ženy, protože lidí s inkontinencí je dost a zaslouží si pohodlí.