Léčba inkontinence operací a laserem

Léčba inkontinence operací a laserem

Inkontinence se charakterizuje jako samovolný a nechtěný únik moči. V podstatě se jedná o sociální a hygienický problém, který docela výrazně snižuje kvalitu života. Samovolný únik moči trápí zhruba 30 až 50 procent populace, a to jak žen a mužů, tak i dětí. Odbornou pomoc však vyhledá pouze malé procento těchto pacientů, přestože léčba je nenáročná a často velice účinná.

Jak inkontinence vzniká?

Inkontinence se rozděluje na čtyři druhy, a to na stresovou, urgentní, reflexní a paradoxní. Stresovou a urgentní inkontinenci řeší urologie a urogynekologie, zatímco reflexní a paradoxní zase neurologie. Podle toho, o jakou inkontinenci se jedná, se nastavuje léčba.

Stresovou inkontinenci způsobují nefunkční závěsný systém a nedostatečná elasticita močového měchýře. Stresovou inkontinenci poznáte tak, že vám unikne moč při kašlání, fyzické námaze, smíchu, ale třeba i při chůzi do schodů a podobně. U starších žen je zapříčiněna zejména výraznou ztrátou estrogenů.

Urgentní inkontinence se projevuje zase neočekávaným nucením na močení, a to především vlivem poruchy detrusorů. Při urgentní inkontinenci dochází ke stahům těchto detrusorů, které jsou však natolik nesnesitelné, že se pacient potřebuje ihned vymočit.

Za reflexní inkontinencí stojí poruchy centrálního nervového systému, přičemž mozek není schopen zpracovat odpověď k reflexnímu močení. S reflexní inkontinencí se potýkají hlavně senioři se stařeckou demencí.

Paradoxní inkontinence je zase charakterizována jako porucha inervace měchýře. Jakmile se měchýř naplní, začne přetékat, a tím pádem začíná samovolně unikat moč.

Můžete se setkat ještě ve spojitosti s inkontinencí s návalovou inkontinencí, jež postihuje zase starší muže s onemocněním prostaty, a psychogenní inkontinencí, která se o slovo přihlásí při úzkostech a ve strachu. Případně se může inkontinence stresová a urgentní zkombinovat, a potom se jedná o inkontinenci smíšenou.

Jak se inkontinence léčí?

Samovolný únik moči způsobuje často močová infekce, případně oslabení svalů pánevního dna. Dalšími příčinami jsou genetické dispozice, porodní trauma, velké gynekologické zákroky, fyzická námaha, chronický kašel, obezita, cukrovka či u mužů zvětšená prostata.

Samozřejmě léčba se odvíjí od toho, o jaký druh inkontinence se jedná, a proto je velice důležitá správná diagnóza. Pokud je inkontinence v počáteční fázi, postačí pouze posilování svalů pánevního dna.

V případě lehčího stádia jsou přípustné konzervativní metody, jako jsou rehabilitace, pesaroterapie, farmakologická terapie, ale třeba i elektrostimulace nízkofrekvenčními impulsy. Jestliže nejsou konzervativní postupy účinné, přistupuje se k operativním zákrokům.

Pokud je příčinou nechtěného úniku moči špatný svěrač močové trubice, můžete si nechat implantovat umělý, případně si můžete nechat zavést pásky v oblasti močové trubice. V okamžiku, kdy dojde k vnitrobřišnímu tlaku, pásek poskytne v okolí močové trubice dostatečnou oporu.

V posledních letech se přistupuje k laserovému ošetření, které nevyžaduje anestezii, ani narkózu. Pro organismus není zákrok tak náročný jako klasická operace. Stejně tak je i hojení mnohem rychlejší.

Jak probíhá laserová operace inkontinence?

Při ošetření laserem se jedná o jednoduchý a velice účinný ambulantní zákrok, jenž je naprosto bezpečný a bez vedlejších účinků. V podstatě ho žena vnímá jako klasické gynekologické vyšetření, ovšem do pochvy se namísto gynekologických zrcátek zavádí nástavec laserového přístroje. S laserovým paprskem je posílena poševní stěna. Laserové ošetření netrvá déle než 20 minut.

Po zákroku nejste v podstatě nijak omezení, tedy až na pohlavní styk, jenž se nedoporučuje po dobu jednoho týdne. V případě, že se objeví špinění, během dvou dnů vymizí. Inkontinence postupně vymizí do třech měsíců.