Inkontinence a kineziotaping

Inkontinence a kineziotaping

Zájem o problematiku , tedy samovolného úniku moči roste u odborné i laické veřejnosti. Je to proto, že v současnosti patří k nejčastějším zdravotním problémům západní civilizace. 

Co to je inkontinence a jak vzniká?

Minimálně přechodně postihuje inkontinence až polovinu žen, které omezuje z hlediska společenského, hygienického i zdravotního. Negativně se odráží na psychice žen, ale v souvislosti se zvýšenou vlhkostí a častějším mytím intimních partií jim přináší i zdravotní potíže, například infekce močových cest a močového měchýře.

se může projevit i naopak jako důsledek opakovaných či nedoléčených zánětů. Její příčiny jsou spojovány s genetickými dispozicemi, vrozenými defekty, onemocněními jako je cukrovka či roztroušená skleróza, operacemi, těžkými porody, ale i změnami v hormonálním systému a především s ochablostí svalů pánevního dna. Na vině může být obezita, dlouhodobá fyzická námaha, nezdravý životní styl, špatný pitný režim apod.

Co s tím?

Přestože se o inkontinenci mluví nejčastěji v souvislosti se seniory, postihuje ženy v každém věku. Ve vyšším věku je žena vystavena působení více rizikových faktorů. Těmi jsou však i hormonální změny v souvislosti s menopauzou nebo těhotenstvím.

Negativní dopady mohou zmírnit pleny pro dospělé, důležitá je také prevence.

Prevence si zakládá na zdravém životním stylu, protože ten se odráží i ve vyrovnané hladině hormonů. Pohyb a cvičení příznivě působí na svaly pánevního dna, které se ve velké míře na vzniku inkontinence podílejí. Právě se svaly pánevního dna pracuje fyzioterapie, klíčová část léčby inkontinence.

Jak může s inkontinencí pomoct kineziotaping?

Zkušení fyzioterapeuté dnes využívají též kineziotaping neboli tejpování. Jednoduše jde o lepení pružných pásek na kůži, které dokážou uvolňovat nebo aktivovat svaly. Pomáhají mj. ke správnému držení těla. 

Kineziotaping s oblibou využívají sportovci, ale přijde vhod i při potížích s inkontinencí, zvláště inkontinencí v těhotenství. Ulevuje od tlaku břicha na pánevní dno a močový měchýř, právě tento tlak přitom může způsobovat úniky moči.

Přestože kineziotaping vypadá jednoduše, úplně snadné nalepit pásku přesně tak, aby byla prospěšná, není. Správně lepit tejpy vyžaduje znát anatomii lidského těla. Rozhodně je lepší spolehnout se na odborníky, anebo se s nimi alespoň poradit. Špatně nalepený tejp působí kontraproduktivně. Vede ke zvýšení napětí ve svalu místo toho, aby ho uvolnil.

Jak předejít zánětu močového měchýře?

nás nutí k přemýšlení o močovém měchýři. Je to významný orgán lidského těla, který však umí pěkně potrápit. Z močových cest se do močového měchýře může dostat infekce a způsobit zánět. Nezřídka se objevuje v souvislosti s hormonálními změnami v období menstruace, těhotenství nebo menopauzy. Původcem jsou bakterie, méně často kvasinky či viry. Léčba se odvíjí právě od konkrétního původce. 

Významnou roli hraje pitný režim, životní styl a hygienické návyky, v případě inkontinence půjde také o pleny pro dospělé.

Správnými hygienickými návyky, dostatkem pohybu i odpočinku, kvalitním pitným režimem a zdravou stravou se dá o močový měchýř pečovat. Škodí mu mj. nadbytek cukru ve stravě a pomáhají brusinky nebo křen.