Prolaps dělohy versus prolaps močového měchýře

Dámy, pozor na prolaps močového měchýře! Poradíme vám, jak jej poznat a především, jak se mu vyhnout!

Močový měchýř dokáže pěkně potrápit. Jednou z chorob, jež často postihuje ženy, které přivedly na svět dítě, je jeho pokles. Prolaps močového měchýře úzce souvisí s prolapsem dělohy. Ten je způsoben oslabením a prolomením vazů, svalstva a pojivové tkáně, které udržují dělohu v její přirozené poloze v pánvi.

Fáze prolapsu dělohy

Prolaps dělohy má několik fází. Při prolapsu prvního stupně je poloha dělohy, která stále zůstává uvnitř pochvy, změněna pouze nepatrně. Při prolapsu druhého stupně děložní hrdlo vyčnívá z pochvy při námaze a při relaxaci se zatahuje. A při prolapsu třetího stupně děloha viditelně vyčnívá ven z bulvy (dochází k výhřezu dělohy).

Přidružené stavy

Když se děloha posune, dochází samozřejmě i k deformaci sousedních orgánů, které se posouvají. K prolapsu dělohy se proto často přidružuje řada příbuzných stavů, jako jsou retrokéla (výhřez konečníku), uretrokéla (výhřez pánevních orgánů) a cystokéla, tedy prolaps (sestup) močového měchýře. Ten je tažen směrem dolů, vyklenuje se do pochvy a výsledkem tlaku, jenž je na něj vyvíjen, vzniká . Rychlou pomoc při potížích s únikem moči představují inkontinenční pomůcky.

Prolaps močového měchýře a inkontinence

Cystokéla je v podstatě zduřeninou či otokem na přední horní straně pochvy v místě, kde močový měchýř tlačí proti zeslabené tkáni poševní stěny – například v důsledku výše zmíněného poklesu dělohy. Žena z počátku nemusí zaznamenat žádné příznaky, ale v některých případech se ze své pozice pohne močová trubice, což může vést k namáhavé inkontinenci, kdy moč uniká při kašli, kýchnutí či zdvihu těžkého předmětu. I pokud moč uniká jen ve specifických případech, doporučuje se preventivně využívat inkontinenční pomůcky. Získejte vzorek zdarma.

Častým příznakem je také neúplné vyprazdňování močového měchýře při . Tato je přitom náchylnější k infekci. Následkem je častější a bolestivější močení.

Stanovéní diagnózy

Prolaps dělohy lze diagnostikovat prostřednictvím fyzikálního vyšetření, často i běžným vyšetřením pánve. V případě prolapsu močového měchýře je nutné i vyšetření močového systému pomocí cystoskopu (speciálního endoskopu zaváděného močovou trubicí až do měchýře).

Možnosti léčby a prevence

K odstranění příznaků může napomoci speciální cvičení ke zpevnění svalstva pánevního dna, které podporuje močový měchýř, dělohu i ostatní orgány a tkáně této oblasti. S tímto cvičením je vhodné začít už během těhotenství a následně v něm pokračovat i po porodu, a snížit tak riziko vzniku prolapsu v budoucnu. Vhodné jsou Kegelovy cviky nebo Pelvicore technika.

Při závažnějším prolapsu se doporučuje zavést do pochvy speciální kruhovitý pesar, který ji udrží ve správné poloze, či provést vaginální hysteroktomii (odnětí dělohy přes vaginu).

Přečtěte si o dalších porodních či poporodních komplikacích, kterým předejdete správnou prevencí:

·         Zánět močových cest po porodu

·         Zánět močových cest v těhotenství

·         Inkontinence v těhotenství