Jak posílit pánevní dno v těhotenství a vyhnout se inkontinenci?

Nastávající maminky by neměly zanedbávat v průběhu těhotenství. Ty totiž po porodu značně ochabnou, což může zapříčinit nepříjemné inkontinenční potíže. Jak se o správně starat?

Proč posilovat svalstvo pánevního dna v těhotenství?

 Pánevní dno tvoří oporu pro dělohu, vagínu, močovou trubici i rektum. Po prodělaném porodu, ale i v důsledku stárnutí svalstvo ochabuje a může zapříčinit inkontinenci. Existují cviky na uvolnění a posílení pánevního dna, které ho pomohou navrátit do jeho původní formy. S cvičením můžete začít již v těhotenství, jelikož pokud budou svaly před porodem pevné, po něm budou následky minimální, či dokonce žádné.

Jak minimalizovat následky porodu?

I když je porod přirozenou součástí života většiny žen, je pro organismus značnou zátěží. Speciálními cviky na posílení pánevního dna, prováděnými v průběhu těhotenství a po porodu, je však možné nejenom navrátit svalstvu potřebný tonus, ale i zamezit vzniku prolapsu (výhřezu) dělohy a s ním spojené stresové . V některých případech posilování pánevního dna dokonce napomáhá léčit anorgasmii (neschopnost dosáhnout orgasmu).

Jedním z typů cvičení na posílení svalstva pánevního dna jsou tzv. Kegelovy cviky, které jsou založeny na stahování a uvolňování svalstva v okolí pochvy. V první řadě se však musíte naučit izolovat. K tomu vám dopomůže snaha zastavit nutkání na . Tímto jemným pohybem, jímž se pokoušíte zadržet moč, zároveň posilujete svaly pánevního dna. Ty prakticky podvědomě aktivujeme pokaždé, když se snažíme zadržet moč. Při cvičení je jen budete aktivovat vědomě.

Druhy cvičení – silové, vytrvalostní a rychlé svírání

Samotné cvičení je založeno na střídání silového, vytrvalostního a rychlého svírání. Položte se na záda, uvolněte oblast stehen i hýždí a svalstvo pánevního dna, jež jste se naučili rozpoznat, na pět vteřin zatněte a na stejnou dobu zase uvolněte.Opakujte tak dlouho, jak vám svaly dovolí, alespoň desetkrát. Zvládli jste to? Pokud ano, pokračujte svíráním vytrvalostním, v jehož rámci se snažte držet svaly zatnuté po dobu jedné minuty. Stejnou dobu budete mít na uvolnění. Následovat bude svírání rychlé, při němž na dobu dvou vteřin svaly stáhnete a na stejnou dobu uvolníte. Opět pětkrát až desetkrát za sebou.

Není to nic těžkého, že? Cvičit přitom nemusíte jen vleže, ale i vsedě, ať již u televize, v tramvaji, či v autobuse, zkrátka kdykoliv se vám naskytne příležitost. Nejméně však dvakrát až třikrát denně po dobu jednoho měsíce. Vytrváte-li, výsledky se zcela jistě brzy dostaví! Pro všechny případy si prohlédněte inkontinenční pomůcky a objednejte si vzorek zdarma.

Ohledně by vás ještě mohlo zajímat: