Časté močení v těhotenství

Těhotenství je neodmyslitelně spjato s častým močením

Každá nastávající maminka jistě potvrdí, že potřebu na močení pociťuje takřka neustále. Tento pocit může přijít bezprostředně po návštěvě toalety. S pokročilejším stádiem těhotenství se časté močení stupňuje. Lze tento stav řešit?

Močový měchýř zblízka

Tento orgán u zdravého jedince pojme 600-1200 ml moči, potřebu na močení pociťujeme při zaplnění 400-600 ml močového měchýře. Zaměříme-li se na těhotné ženy, v prvních týdnech těhotenství stojí za častějším vyprazdňováním hormon hCG. Proč se objevuječasté močení v těhotenství? Tělo těhotné ženy zadržuje mnohem více tekutin, ledviny pracují oproti běžnému stavu rychleji. Zbavují totiž organismus škodlivých látek za dva. Těsně před porodem, kdy miminko sestoupilo do děložního kanálu, dochází k výraznému tlaku na močový měchýř. Proto se nutkání k močení objevuje téměř neustále, nastávající maminky musí vstávat na toaletu i několikrát za noc.

Inkontinence je běžná

Během těhotenství a po porodu se můžete setkat s tzv. stresovou inkontinencí. Právě kvůli zvýšenému tlaku na močový měchýř lze zaznamenat drobné úniky moči během zakašlání, smíchu či kýchnutí. Příčina je zpravidla v oslabených svalech pánevního dna. Preventivně je proto trénujte prováděním tzv. Kegelových cviků.Inkontinencetak v poměrně krátké době odezní.

Jak si pomoci?

O častém močení hovoříme v případě, kdy chodíte více jak 7× denně na toaletu poté, co za 24 hodin vypijete 2 litry tekutin. Zde je pár tipů, jak lze tuto potřebu alespoň trochu potlačit. Vyhněte se pití nápojů s kofeinem, neboť má močopudné účinky. Rovněž omezte konzumaci potravin, které jsou bohaté na šťávy. Řeč je o citrusových plodech, melounu atd. S nástupem večera začněte postupně omezovat přísun tekutin. Ideálně 2 hodiny před ulehnutím už nepijte. Spěte v poloze na boku, kdy nebude vyvíjen takový tlak na močový měchýř. Na toaletě se soustřeďte na úplné vyprázdnění močového měchýře, nespěchejte.

Na co se zaměřit?

Puzení k močení rozhodně neřešte tím, že se budete tekutinám vyhýbat. Naopak zvyšte příjem neperlivé vody, bylinných čajů, ovocných a zeleninových šťáv, 100% neslazených džusů naředěných vodou. Dle doporučení by těhotné ženy měly vypít 10-12 skleniček vody denně. Při větším zvracení se doporučuje rovněž popíjet nízce a středně mineralizované přírodní vody, abyste si doplnily potřebnou dávku minerálních látek.

Kdy navštívit lékaře?

Časté močení v těhotenství je normální stav, ovšem jsou situace, kdy je potřeba zbystřit a raději vyhledat lékaře. Největším strašákem je zánět močových cest, při němž dochází k pálení a řezání při močení, v moči můžete dokonce nalézt krev. Nutkání močit se objevuje téměř neustále, může se přidat horečka a bolesti podbřišku.