Těhotenství skryté za příznaky menopauzy

Těhotenství skryté za příznaky menopauzy

Žena a především její tělo prochází v životě mnoha změnami a obdobími, které jsou příjemné, ale i takovými, které by nejraději neabsolvovala. Pravda je taková, že žádná žena se nevyhne například menstruaci, ale ani jejímu ukončení, tedy menopauze. Ženské tělo je přizpůsobené k tomu, aby zvládlo porod, nicméně každá žena je jiná a u každé se změny mohou projevovat jinak.

Právě tyto odlišnosti mezi ženami se projevují třeba po porodu, kdy se jedna zotaví okamžitě, zatímco druhá na to potřebuje delší dobu. Podobné je to také v období menopauzy, kterou mohou, ale nemusí provázet příznaky.

Příznaky menopauzy vám mohou mnohé naznačit

Menopauza je spojována s vyšším věkem, v literatuře se mluví o 45 až 50 letech. Právě tehdy se oslabuje aktivita vaječníků a mohou nastat zmíněné hormonální změny, které provází určité příznaky. Většinou se jedná o únavu, vynechání menstruační periody, poruchy spánku, ale objevit se mohou i vyšší tlak, nervozita a časté změny nálad.

Jestli začne žena přibírat, nebo ne, je individuální, nicméně i to může patřit mezi první příznaky menopauzy, a proto byste měli zbystřit pozornost a už neodkládat návštěvu svého gynekologa. Každá změna, která se týká vašeho těla, ať už jde o tělesnou, nebo psychickou, může znamenat něco jiného. Vždy je však potřeba navštívit lékaře.

Fáze menopauzy rozpoznáte podle příznaků

Menopauza není období, které trvá den, dva. I tato změna v životě ženy má své fáze. První je premenopauza, kdy se organismus ženy začíná hormonálně obnovovat a vytrácí se i schopnost otěhotnět, ovšem není vyloučené, že nezůstane i v tomto období těhotná.

Druhou fází je samostatná menopauza, kdy žena přestává menstruovat, a poslední fází je postmenopauza, kdy vaječníky přestávají uvolňovat hormony. Zatímco některé ženy menopauzou „proplouvají“, jiné musí dokonce na nějakou dobu zůstat doma a léčit se.

Úniky moči v menopauze

Menopauza a inkontinence u žen jsou pojmy, které spolu úzce souvisí. Během menopauzy totiž ochabují svaly pánevního dna a vagína i močový měchýř ztrácí na své elasticitě. Proti úniku moči můžete zabojovat Kegelovými cviky, jež jsou určené právě na posilování pánevního dna.

Nejsou náročné a vykonávat je můžete prakticky kdekoliv a kdykoliv. S únikem moči v menopauze se můžete popasovat i za pomoci lékaře, jenž vám může předepsat estrogenovou léčbu v podobě krémů a vaginálních čípků.

Menopauza zasáhne i do pohlavního života

Menopauza, respektive klimaktérium, jak se odborně nazývá, s sebou přináší i problémy v sexuálním životě. Nejen tkanivo močového traktu prochází změnami. Tkanivo a vnější stěny vagíny jsou s přibývajícím věkem tenčí a sušší, což může během pohlavního styku způsobovat bolesti a celkově snížit chuť na sex. I tyto problémy se dají řešit, je však nezbytné navštívit lékaře, který vám předepíše léky.

Zmírněte příznaky menopauzy léčbou

Během léčby menopauzy se setkáte s hormonálními léky, nicméně některé ženy jim z různých důvodů nedůvěřují, a tak sáhnout můžete i po bylinkových přípravcích, které obsahují vitamíny a fytoestrogeny.

Snížená tvorba estrogenu v menopauze způsobuje změny v těle ženy, které můžete potlačit. Estrogen totiž najdete i ve stravě, například v mrkvi, obilninách, ale i fazolích či čočce.

Menopauza, která přijde PŘEDČASNĚ a nečekaně

V souvislosti s menopauzou jsme mluvili o věku mezi 45 až 50 lety, ovšem ne vždy je to tak. Stále častěji je zmiňovaná předčasná menopauza. Možná vás překvapí fakt, že objevit se může skutečně u mladých žen, dokonce i u těch, které dovršily teprve 21. rok života. Ptáte se, jak je to možné? Na tuto otázku existuje několik odpovědí, ale přesná příčina není známá.

Nejčastější příčinou, proč se menopauza může objevit tak brzy, je nezdravý životní styl, případně nízká hmotnost. Nedostatek tuku totiž nepodporuje tvorbu estrogenu, a tak může přijít menopauza. Ta předčasná však může skrývat onemocnění, například Turnerův syndrom či autoimunitní onemocnění, kdy tělo produkuje látky, které poškozují vaječníky. Menopauza pro ženu znamená novou etapu v jejím životě, ale když je žena tak mladá, není na ni připravena, a dokonce se může stát, že vyhledá pomoc psychologa.

Těhotná v menopauze

Když jsme rozebírali jednotlivé fáze menopauzy, vzpomněli jsme i tu, kde se ztrácí schopnost otěhotnět. Menopauza a těhotenství ale spolu mohou souviset, jelikož příznaky menopauzy si mnohé ženy mohou pomýlit se začínajícím těhotenstvím.

Mnohé ženy s přibývajícím věkem přestávají používat ochranu při pohlavním styku, přitom stát se může všechno. Příznaky menopauzy, jako jsou únava, nevolnost a vynechání menstruace, připisujeme těhotenství, kdežto ženy ve vyšším věku se začínají připravovat na novou etapu v životě – menopauzu. To, že jsou těhotné, často zjistí až po 3. měsíci, kdy už pociťují pohyby miminka.

Opět mámou

Vynechání menstruace na 2 či 3 měsíce proto neznamená, že nepřijde další perioda, která s sebou přinese i ovulaci. Proto byste ani tehdy neměla polevit, co se týká ochrany v sexu. Samozřejmě, pokud dítě neplánujete. Jakmile zjistíte, že jste těhotná, přizpůsobit byste tomu měla i životní styl, dnes už totiž i starší ženy dokážou přivést na svět zdravé děti.

Ať už jde o těhotenství, nebo menopauzu, v obou případech se jedná o novou etapu v životě ženy, která s sebou přináší změny. Obě změny ji mohou zasáhnout nepřipravenou, a proto je dobré, aby věděla, co ji čeká a jak se s tím může smířit. Zmírnit období menopauzy je možné, důležité je, abyste jí věnovala pozornost a navštívila lékaře.