Únik moči bylinky zmírní podívejte se na osvědčené babské rady

Problémy s únikem moči jsou nepříjemné a zcela zásadně ovlivňují náš život. Pokud se objeví, je rozhodně zapotřebí řešit problém s lékařem. Zázračná bylinka, která jako lusknutím prstu vyřeší tento problém, neexistuje. Přesto je však nepodceňujme. Existuje obrovské množství léčivých bylin, které umí pomoci v počátcích zánětu močových cest, nebo jsou vhodné třeba v menopauze, kdy velice často naše problémy s inkontinencí, tedy s únikem moči, začínají. Které bylinky bychom měly mít jako ženy po ruce v naší domácí přírodní lékárničce?

Bylinky pro močové cesty

Použít bylinky je vhodné v případě začínajících zánětů. Jejich doprovodným znakem bývá i únik moči. Tradičním pomocníkem je urologický čaj. Značka od značky se může částečně lišit výběrem bylin do směsi. Obecně však tento čaj obsahuje osvědčené a doporučované byliny na močové cesty, jakými jsou medvědice lékařská, lichořeřišnice, mateřídouška, plody brusinky, přeslička, kopřiva, vrbovka malokvětá, kořen petržele a další. Pojďme se podívat na tři nejsilnější a nejčastěji doporučované. Kdo má zahrádku, měl by si tyto bylinky rozhodně pěstovat. Nebo můžete sáhnout po kvalitních sušených bylinách z lékárny.

Medvědice lékařská

Na první pohled si ji mnozí spletou s brusinkou. Jde o zakrslý keř z čeledě vřesovitých, takže se jí daří v půdách s kyselou reakcí. Medvědice má protizánětlivé účinky především na močové cesty, měchýř a ledviny. Podle lidového léčitelství umí medvědice lékařská dokonce rozpouštět již existující močové kameny. Listy se užívají čerstvé a sušené ve formě čaje nebo v podobě tinktury.

Lichořeřišnice větší

Tato krásná letnička umí najít uplatnění nejen v okrasných záhonech. Pěstuje se v podobě kompaktní rostlinky, nebo v plazivé formě. V kuchyni z ní lze od jara do pozdního podzimu připravit jemně pikantní salát. Je vhodné ji kombinovat s jinými zelenými rostlinami. Upotřebíte ji i jako špenát. V tomto případě je vhodné lichořeřišnici podusit. Přidat ji lze třeba jemně nakrájenou do bramborové kaše. Její oranžové, žluté a občas i červené květy jsou jedlé a hodí se pro zdobení různých pokrmů. Mladé plody před usušením budou pikantní přísadou do pokrmů, do smoothie a nakládají se též do octa (tzv. falešné kapary).

Lichořeřišnici si lze na zimu zachovat zmrazenou – nakrájenou, rozemletou či mixovanou na kaši. Z té se pak vaří špenát. Je možné ji také naložit do vysokoprocentního alkoholu (tinktura), nebo do octa a používat ji pak jako zdravý olej na saláty. Ocet si můžete též přidávat do vody (jedna čajová lžička na 2 dcl vody) a po doušcích popíjet během dne.

A proč vlastně lichořeřišnici užívat? Vnitřně je velkou pomocnicí při zánětech močového ústrojí, ale i při dalších zánětech. Je považována za silné přírodní antibiotikum. Podporuje též imunitu.

Kopřiva dvoudomá

Možná byste čekali, že teď začneme glorifikovat brusinky, které jsou, pokud jde o močové cesty mnohdy doslova zaklínadlem. Ale různé odborné vědecké studie, které se na působení brusinek na močové cesty zaměřily, tento účinek neprokázaly. Proto dáme raději prostor bylině, jež je považována za otravnou plevel – kopřivě.

Kopřivový čaj je dostupný skutečně každému. Užívat lze listy v podobě nálevu, tedy jako čaj. Pomáhá proti zánětům močového ústrojí i na ledvinové a žlučníkové kameny. Na zimu lze listy zmrazit či nasušit. Silnější účinek nabízí kořen kopřivy. Není problém jej z půdy vytáhnout, hůře se však čistí. Ten se hodí i při problémech s benigní hyperplazií prostaty u mužů. Preventivně mohou pít kopřivový čaj dlouhodobě ženy i muži.

Když přichází třetí etapa života

Nejčastěji se závažnější problémy s únikem moči objevují u žen v menopauze. Inkontinence je jedním z nejnepříjemnějších průvodních problémů. Bohužel, zatímco jiné pominou, trápení s inkontinencí může přetrvávat. V těle dochází k úbytku estrogenu, žena přestává menstruovat, avšak naše tělo neslaví. Nedostatek hormonů vyvolává v našem těle řadu problematických stavů, včetně úniku moči. Přírodní medicína doporučuje užívání fytoestrogenů. Je proto vhodné je zařadit do stravy. Ať již v salátech, v čajích nebo v běžném jídle. Mezi u nás dostupnými fytoestrogeny se nejčastěji zmiňuje červený jetel a sója. Pomáhá i angelika čínská či cizokrajná maca horská. I v případě úniku moči kvůli úbytku hormonů nám mohou být babské rady užitečné.