Bylinky proti inkontinenci: Pomoci mohou i babské rady

Zázračná bylinka, která jako lusknutím prstu vyřeší problémy s inkontinencí, neexistuje. Řada léčivých bylin ale ženskému močovému ústrojí prospívá. Na jaké babské rady bychom neměli zapomínat ani v době moderní medicíny?

Bylinky na močové cesty

Pokud se objeví problémy s močovými cestami a úniky moči, je důležité jakoukoliv léčbu konzultovat s lékařem. Po bylinkách se ale nebojte sáhnout například v případě začínajících zánětů močových cest, které mohou vést právě až k inkontinenci.

Tradičním pomocníkem je urologický bylinný čaj. Značka od značky se může částečně lišit složením bylinné směsi. Obecně však tento čaj obsahuje osvědčené a doporučované byliny na močové cesty, jakými jsou:

  • medvědice lékařská, 
  • lichořeřišnice, 
  • mateřídouška, 
  • plody brusinky, 
  • přeslička, 
  • kopřiva, 
  • vrbovka malokvětá, 
  • kořen petržele. 

Mezi tři nejsilnější a nejčastěji doporučované patří medvědice lékařská, lichořeřišnice větší a kopřiva dvoudomá. Účinné jsou jak čerstvé, tak i v sušené podobě z lékárny.

1.      Medvědice lékařská

Na první pohled si ji mnozí spletou s brusinkou. Jde o zakrslý keř z čeledě vřesovitých, takže se jí daří v půdách s kyselou reakcí. Medvědice má protizánětlivé účinky především na močové cesty, měchýř a ledviny. Podle lidového léčitelství umí medvědice lékařská dokonce rozpouštět již existující močové kameny. Listy se užívají čerstvé i sušené ve formě čaje nebo v podobě tinktury.

2.      Lichořeřišnice větší

Vnitřně je lichořeřišnice velkou pomocnicí v boji proti zánětům močového ústrojí. Je považována za silné přírodní antibiotikum a podporuje imunitu.

Jak lichořeřišnici větší užívat?

Tato krásná letnička najde uplatnění nejen v okrasných záhonech. V kuchyni z ní lze od jara do pozdního podzimu připravit jemně pikantní salát. Je vhodné ji kombinovat s jinými zelenými rostlinami, například se špenátem (v tomto případě lichořeřišnici poduste). Jemně nakrájenou ji můžete přidat třeba do bramborové kaše.

Její oranžové, žluté a občas i červené květy jsou jedlé a hodí se na zdobení různých pokrmů. Mladé plody před usušením využijete jako pikantní přísadu do pokrmů, do smoothie nebo jako tzv. falešné kapary (naložené do octa).

Lichořeřišnici lze konzervovat zmrazením – nakrájenou, rozemletou či rozmixovanou na kaši. Je možné ji naložit do vysokoprocentního alkoholu (pak vznikne tinktura) nebo do octa a používat jako zdravé dochucovadlo do salátů. Ocet si můžete přidávat do vody (jedna čajová lžička na 2 dl vody) a po doušcích ji popíjet během dne.

3.      Kopřiva dvoudomá

Kopřivový čaj je dostupný skutečně každému. Užívat lze listy v podobě nálevu, tedy jako čaj. Pomáhá proti zánětům močového ústrojí i na ledvinové a žlučníkové kameny. Na zimu lze listy zmrazit či nasušit.

Silnější účinek nabízí kořen kopřivy. Není problém jej z půdy vytáhnout, hůře se však čistí. Kořen se hodí při problémech s benigní hyperplazií prostaty u mužů. Preventivně mohou pít kopřivový čaj dlouhodobě ženy i muži.

Kdy začít s pravidelným užíváním léčivých bylin?

Nejčastěji se závažnější problémy s únikem moči objevují u žen v menopauze. je jedním z nejnepříjemnějších průvodních problémů. Bohužel, zatímco jiné pominou, trápení s inkontinencí může přetrvávat.

Přírodní medicína doporučuje užívání fytoestrogenů. Do stravy je vhodné jej zařadit v salátech, čajích nebo v běžném jídle. Mezi u nás dostupné zdroje fytoestrogenů patří červený jetel a sója. Pomáhá i andělika čínská či cizokrajná maca horská.

V případě úniku moči kvůli úbytku hormonů mohou být babské rady užitečné, ale ne všemohoucí. Nedovolte, aby vám potíže s inkontinencí bránily v běžném životě. Než se jich nadobro zbavíte, sáhněte po spolehlivých inkontinenčních pomůckách pro ženy, které vás udrží v suchu za každé situace.

Přečtěte si také: