Bylinky na zánět močových cest

Bylinky, které pomáhají na zánět močových cest

Infekce močových cest je jedno z nejčastějších zánětlivých onemocnění, za jehož propuknutím stojí přemnožení škodlivých baterií v močových cestách. Původcem bývá zpravidla bakterie E.coli, která se běžně nachází ve střevech, kde má důležitou roli. Jakmile se však dostane do močového ústrojí, objeví se nepříjemné zdravotní potíže, a to konkrétně zánět močového měchýře a močových cest.

Časté nucení na močení, přesně to je prvotní signál, že není něco v pořádku. Jestliže jsou bakteriemi napadeny dolní močové cesty, potom jde o zánět močového měchýře, tedy cystitidu. Jakmile se však dostanou až do horních močových cest, pak už se jedná o zánět ledvin, tedy pyelonefritidu. Pokud byste infekci neléčili, mohla by se rozšířit i na další orgány.

Jak se projevuje zánět močových cest?

Jakmile máte časté nutkání na močení, zároveň močení doprovází pálení, bolesti a řezání, s největší pravděpodobností se jedná o infekci močových cest. Přidat se mohou také bolesti v podbřišku, zvýšená teplota a únava. I samotná moč je jiná, a to zakalená a zapáchající, mnohdy i s příměsí krve.

Zánět močových cest postihuje především ženy, neboť mají kratší močovou trubici oproti mužům. Vzniku tohoto onemocnění mohou přispět i faktory jako nedostatečná hygiena, zadržování močení, nízký přísun tekutin, cukrovka, časté střídání partnerů a podobně.

Jak zánětu předcházet?

Zvyšte příjem tekutin, noste kvalitní bavlněné prádlo a nezadržujte zbytečně močení. Stolici si otírejte správným směrem a zkuste i bylinky. Mezi bylinky na zánět močových cest patří mochna husí, třapatka, lichořeřišnice větší, medvědice lékařská, přeslička rolní a podobně.

Jestliže si chcete připravit přímo nějaký čaj, tak dejte 30 g třapatky, 50 g mochny husí, 30 g zlatobýlu, 20 g řebříčku, 20 g dubové kůry, 20 g listů řeřichy potočnice, a potom směs zamíchejte. Dejte si do velkého hrnku či džbánku dvě vrchovaté lžíce této směsi, přelijte ji půl litrem vroucí vody a nechejte bylinky louhovat zhruba 15 minut. Nakonec čaj sceďte a pijte ho průběžně po celý den.