Pokles pánevního dna – proč k němu dochází a jak ho napravit?

Poruchy anatomie pánevního dna nastávají v okamžiku, kdy se svalstvo a tkáně podpírající vnitřní orgány (dělohu, močový měchýř a konečník) oslabí a uvolní. V pokročilé fázi může dojít k sestupu pánevních orgánů, například dělohy. Spousta žen se stydí mluvit o těchto problémech se svým gynekologem, navíc si některé myslí, že takové změny jsou naprosto normální. Pokles pánevního dna je přitom řešitelný.

Pokud je pánevní dno oslabené, mohou se objevit i další problémy kromě prolapsu vnitřních orgánů, a to inkontinence (únik moči) a fekální inkontinence (únik stolice). 

Příčiny

Všechny příčiny poklesu pánevního dna nejsou stále známé, ovšem mezi faktory, které mají na pánevní dno negativní dopad patří: 

        traumatická zranění pánevní oblasti (například při dopravní nehodě),

        těhotenství,

        nadměrné používání pánevních svalů (časté vyprazdňování), což nakonec vede ke špatné koordinaci svalů,

        chirurgický zákrok v oblasti pánevního dna,

        nadváha,

        vyšší věk.

Častou příčinou dysfunkce pánevního dna je těhotenství, během něhož se svaly a tkáně v dané oblasti napínají a potom se po porodu nestáhnou do původního stavu a jsou ochablé. Oslabení svalstva se může projevit klidně i několik let po porodu. V neposlední řadě se stav pánevního dna zhoršuje nesprávným držením těla, dlouhodobým stáním i špatným cvičením. 

Co se týče dědičnosti, vědci ještě hledají potenciální genetickou příčinu poklesu pánevního dna. Dobrou zprávou ale je, že existují cviky na posílení pánevního dna.

Příznaky

Pokles pánevního dna poznáte podle několika příznaků. Pokud některý z uvedených symptomů zaznamenáte, je dobré situaci konzultovat s gynekologem, protože včasné řešení problémů vás zbaví ostatních zdravotních potíží. Příznaky jsou tedy následující: 

        časté nutkání močit,

        dlouhodobá ,

        napětí ve střevech,

        moči (i stolice),

        bolestivé ,

        bolesti v dolní části zad bez jiné příčiny,

        bolesti při pohlavním styku,

        pocit přetrvávající bolesti v pánevní oblasti, pohlavních orgánů nebo konečníku.

Poruchy pánevního dna mohou narušit reprodukční zdraví ženy. Pokud není pokles zavčasu řešen, může dojít k prolapsu orgánů. Svaly, které mají orgány držet, se ještě více uvolní, a potom orgány vyčnívají z pochvy či konečníku. 

Léčba

Prvně navštivte svého gynekologa, aby zhodnotil míru poklesu pánevního dna. Po vyšetření vám doporučí ideální řešení. V počáteční fázi pomáhají speciální cviky na pánevní dno, přičemž pravidelné cvičení dokáže problémy úplně odstranit. 

Situace je však komplikovaná, pokud je pokles pokročilejšího rázu. V takovém případě cvičení nestačí, a je možné, že vám lékař doporučí chirurgický zákrok pod celkovou narkózou. 

Zpevnění pánevního dna

Pro udržení pevných svalů pánevního dna se cvičí takzvané Kegelovy cviky, které jsou vhodné nejen pro ženy, ba dokonce i pro muže. Předchází totiž i inkontinenci, u mužů má pozitivní vliv na zvětšenou prostatu, a navíc pomáhá se správným držením těla. 

Pružnost pánevního svalstva zintenzivní i prožitky v intimních chvílích. Kegelovy cviky jsou známé od čtyřicátých let dvacátého století. Přišel s nimi kalifornský lékař dr. Arnold Kegel, jenž hledal řešení pro ženy po porodu, které trpěly inkontinencí.

Cvičit můžete v podstatě kdykoliv a kdekoliv, zabere vám to několik minut denně. Jakmile se naučíte ovládat svaly pánevního dna, můžete je procvičovat třeba i při čekání ve frontě, v autobusu či letadle. Nikdo si ničeho nevšimne. 

Na internetu najdete spoustu užitečných návodů, jak na Kegelovy cviky. Případně navštivte nějakého fyzioterapeuta, jenž vám všechno vysvětlí, abyste cviky dělali správně. Tak vzhůru za lepšími zítřky bez a poklesu pánevního dna.