Jak se bránit nachlazení?

Na podzim a v zimě jde o poměrně běžný problém. Člověk se nachladí, ani neví jak. Stačí, aby jednou zvolil nevhodné oblečení vzhledem k venkovní teplotě a na problém je zaděláno. Dostatečný počet vrstev oblečení je však pouze jedním ze způsobů, jakými se dá nachlazení předcházet.

Nachlazení se již stalo tradiční součástí podzimních a zimních měsíců. I když alespoň jednou za život tímto onemocněním projde každý, dokáže nás pěkně potrápit. Navíc s ním mohou souviset i další obtíže, jako je třeba , proto bychom měli posilovat svou imunitu a bránit se nejen před nachlazením.

Dodejte tělu dostatek vitaminu C

Vitamin C je perfektním bojovníkem proti virům. Zkuste zvýšit jeho příjem, a pokud už cítíte, že na vás nachlazení jde, klidně si dejte extra dávku. Dobu nachlazení totiž podle výzkumů dokáže zkrátit z týdne na dva či tři dny. Kromě vitaminů ho tělu můžete dodat formou citrusů, rybízu, šípku a brusinek. Brusinky mohou být účinné i při úniku moči při nachlazení.

Přijímejte dostatek tekutin

Dopřejte tělu možnost očistit se od škodlivin, pijte dostatek tekutin. Vyvarujte se slazených nápojů, pijte raději vodu nebo čaj. Čaj může být bylinkový, ideálně bez kofeinu, protože kofein odvodňuje. Trápí-li vás zmiňovaný únik moči při nachlazení, zkuste brusinkový čaj. Jinak se obecně hodí anýz, echinacea a máta.

Teple se oblékejte

Promrzlý organismus je náchylnější k nachlazení, proto je tak důležité se teple oblékat. Zapomeňte na holé kotníky a krátká trička, v teple musí být celé tělo včetně uší a rukou. Právě ušima a rukama uniká značné množství tepla.

Trochu zvolněte a odpočívejte

Tělo potřebuje sílu, aby se s nemocí vypořádalo. Vážně to tak funguje, čím více odpočíváte, tím rychleji se uzdravíte. A pokud už dlouho jedete na doraz, je jen otázkou času, kdy si vás najde nějaký bacil.

Mimochodem, s odpočinkem se pojí i dostatečný spánek. Pět nebo šest hodin dospělému člověku opravdu nestačí.

Dbejte na umývání rukou a dezinfekci

Nachlazení bývá virového původu, a proto mu můžete předcházet přísným dodržováním hygienických návyků. Často si myjte ruce a dezinfikujte osobní věci (třeba telefon). Kapesník, do nějž jste si právě kýchli, ihned vyhoďte a neroznášejte bacily dál. Snažte se vyhýbat viditelně nemocným lidem a držet se dál od všech, kteří kýchají a kašlou.

Stravujte se pestře

Je to ohrané klišé, ovšem strava opravdu hraje roli v tom, jak dobře se naše tělo dokáže bránit nemocím. Dopřávejte mu pestrý jídelníček, v období nachlazení pak raději lehčí jídla, více ovoce a zeleniny. Jestliže už jste nachlazení, výborný je i vývar, ideálně slepičí či kuřecí.

Zajděte si do lékárny

Na rýmu můžete zkusit napařování, na kašel třeba med. Kolikrát jsou ale lepší než babské rady profesionální přípravky z lékárny. Nemusíte hned chodit k doktorovi, lékárnice vám poradí, co funguje na suchý i vlhký kašel, případně na rýmu. Kapky nebo sirup vám uleví.

Do lékárny se můžete vydat také preventivně pro dávku vitaminů. Na podzim, kdy už není tolik sluníčka, nám chybí zejména vitamin D, případně zmiňované céčko. Rovněž zinek podporuje funkci imunitního systému a dokáže zkrátit dobu nachlazení. 

Jde pouze o nachlazení?

Výše uvedené rady dokážou ulevit od nachlazení, avšak nevyléčí vás od těžší chřipky, koronaviru či angíny. Nachlazením rozumíme stav, kdy máte rýmu, bolí vás v krku, kašlete, jste unavení, bolí vás klouby a tělo, případně máte zvýšenou teplotu, někdy se objevuje i únik moči. V počátcích se toto stádium těžko rozeznává od chřipky nebo angíny, nicméně pokud potíže přetrvávají a vám se neulevuje, určitě se vydejte k lékaři za účelem podrobnějšího vyšetření a předepsání medikace. Třeba takovou angínu bez antibiotik neporazíte.