Opakovaný zánět močových cest může způsobit i oslabená imunita

Záněty v močových cestách způsobují především bakterie, ale též viry a plísně. Naše tělo je těmto patogenům vystavováno neustále. Pokud neděláme zásadní hygienické chyby nebo se výrazně nenachladíme, měl by náš imunitní systém boj s těmito patogeny vyhrát dříve, než si vůbec všimneme problému. Tedy než se zánět objeví, nebo se dokonce promění na akutní, ev. na chronický. Jak posílit imunitu přírodní cestou a vyhnout se zánětu močových cest, případně jeho recidivě?

Imunita sídlí ve střevech

Věděli jste, že podle odborníků se až 70 % našeho imunitního systému nachází v našich střevech? Tenké střevo se svojí až 200 m2 velkou plochou má schopnost produkovat protilátky proti patogenům. Tlusté střevo je zase osídleno užitečnými živými bakteriemi a tento střevní mikrobiom čítající přes 1 000 druhů bakterií se rovněž stará o dobré fungování naší imunity. Jeho složení však umíme ovlivňovat naším životním stylem, stravou, hygienou a dalšími vlivy.

Máte narušenou imunitu? Podle odborníků až 90 % poruch imunity vyplývá ze špatného fungování našich střev. Naše péče o imunitu musí proto začít právě v našich střevech. Nejvíce je ovlivníme stravou.

Pestrá strava není jen otřepaná fráze

Naše tělo do sebe potřebuje dostávat vitamíny, minerály, stavební látky i očistnou vlákninu – samozřejmě nejlépe přirozeně, ve stravě. Zejména u vitamínů a minerálů platí, že se vzájemně ovlivňují a nedostatek jednoho brání vstřebávání druhého, nebo naopak. Proto je důležité dopřát tělu skutečně pestrou stravu, nevyhýbat se některým potravinám a nejíst pouze omezenou skupinu potravin. Chytrý organismus, který není narušen třeba cukrem zdevastovanou chutí, si umí sám říct, co potřebuje. Proto chuť máme. Pokud se však přejídáme, kouříme, pijeme alkohol, jíme přemíru sladkostí apod., o tuto schopnost jsme již nejspíš přišli.

Zázračné potraviny pro imunitu

Zaklínadlem, pokud jde o imunitu a ochranu před závažnými civilizačními nemocemi, jsou antioxidanty. Silné antioxidanty se nám obvykle prezentují jako různé cizokrajné ovoce – například plody palmy acaiberry. Avšak mnozí odborníci na výživu se shodují, že je lepší tělu dát vždy místní potraviny. Antioxidanty najdeme i v našem ovoci – především v bobulovinách. Obsahují je třeba borůvky.

Pro imunitu je důležitá také zelenina. Rozhlédněte se kolem sebe a zkoušejte i zeleninu, kterou jste doposud nebyli schopni využít. Pokud váš jídelníček tvoří pouze tři druhy zeleniny, jde o chybu. Saláty nejsou doporučovány pouze pro svoji nízkou kalorickou hodnotu, ale zejména proto, že jsme díky nim schopni sníst větší množství různé zeleniny. Na pestrost výběru zeleniny do salátu bychom rozhodně neměli zapomínat. 

Pak jsou zde potraviny, čerstvé i speciálně zpracované, které jsou tradičně pokládány za silné pomocníky pro zdraví a imunitu – třeba cibule, česnek, křen a zázvor. Ze zpracovaných jsou právem glorifikovány různé kysané výrobky – ať již jde o kysané mléčné výrobky, kvašenou zeleninu či kysané zelí.

Nepodceňujte spánek a nebuďte líní se hýbat

Připadá vám spánek jako ztráta času? Raději vycídíte byt, zajdete si zacvičit, nebo uděláte večer ještě něco do práce? Nejedná se o správný přístup. Kvalitní a dostatečný spánek je pro imunitu velice důležitý a nevyspaní a vyčerpaní jsme mnohem méně odolní vůči odevšad útočícím patogenům.

Zastavíme se i u mnohými tak nenáviděného pohybu. Lidské tělo pohyb potřebuje. Měli bychom se mu věnovat každý den aktivně alespoň 30 minut. Tvrdíte, že na pohyb a sport nemáte čas? Nevymlouvejte se. Jděte třeba z práce pěšky domů nebo si pořiďte aktivního pejska, se kterým budete muset chodit denně na procházky.

Dejte tělu, co si žádá

Svůj životní styl a jídelníček přizpůsobte tomu, aby vám v příjmu nechyběly důležité vitamíny, minerály a další látky potřebné pro správné fungování imunitního systému. Jestliže máte pocit, že vám ve stravě chybí, raději je doplňte pomocí vhodných a kvalitních suplementů. Zaměřte se především na vitamín C, D a E. Z minerálů pak na zinek a selen. Doplňte symbiotika – tedy probiotika i prebiotika. Pomoci mohou i glukany, které se nachází především v některých léčivých houbách.

Nepodceňujte přírodní lékárničku

Vsaďte též na léčivé bylinky. Například na ty, které se označují za přírodní antibiotika. Nejde o skutečná antibiotika, ale o bylinky se silnými protizánětlivými účinky, které umí rovněž podpořit imunitu. Je to například lichořeřišnice, rýmovník neboli kubánské oregano, též dobromysl, rakytník, grapefruitová jadérka, šalvěj, bazalka, ale i sladkovodní řasa chlorela. Právě tyto byliny jsou schopné pomoci při nastupující nemoci, včetně zánětu močových cest.