Únik moči při sportu trápí spoustu žen

nastává v okamžiku, kdy ztratíte kontrolu nad močovým měchýřem a dojde k samovolnému úniku moči. V České republice se s tímto problémem potýká více než 1,5 milionu lidí, ovšem spousta z nich se za takovou nepříjemnost stydí. Přitom včasným zásahem a správným přístupem je možné se inkontinence úplně zbavit. Pokud si říkáte, že sportovat je nemožné, potom jste na omylu, jen se musíte některým cvikům vyhnout. 

Inkontinencemůže být dočasná, ale i chronická. Záleží na konkrétní příčině. Postihuje především ženy ve věku nad padesát let, nicméně není vyloučeno, že se nemůže objevit i u mladších žen (například po porodu), nebo i u mužů. S přibývajícím věkem svaly podporující funkci močového měchýře oslabují, a tím pádem potom nastává nechtěný únik moči. Příčinou někdy bývají zdravotní problémy, přičemž inkontinence může signalizovat např. ledvinové kameny, infekci nebo zvětšenou prostatu.

Pokud u vás dochází k úniku moči poměrně často, navštivte odborníka, který vám pomůže s řešením problému. Inkontinence totiž může výrazně narušit váš každodenní život a omezovat vás při sportovních aktivitách. Existují různé inkontinenční pomůcky, s nimiž je zvládání takových nepříjemných situací jednodušší a komfortnější. 

Druhy močové inkontinence

Za únik moči u žen může stát spousta příčin, podle nich pak můžeme rozlišit několik typů . Představíme vám jen ty nejčastější a nejznámější. 

Stresovou inkontinencivyvolávají různé fyzické aktivity, jako jsou cvičení, kašel, kýchání i smích. Důvodem je, že se močová trubice nedostatečně uzavírá, zvyšuje se nitrobřišní tlak, v jehož důsledku se sval uvolní a vzápětí moč unikne. V takovém případě se doporučují cviky na pánevní dno. 

zase představuje náhlé a velice silné nucení na , po němž následuje únik moči. Člověk s urgentní inkontinencí chodí častěji na záchod, většinou každé dvě hodiny, během noci i více než dvakrát. Příčin je hned několik, a to například malá kapacita močového měchýře, jeho infekce, ale i špatný psychický stav. 

Občas se stane, že se výše uvedené druhy inkontinence objevují současně, nicméně je nezbytné najít správnou příčinu u obou typů zvlášť. Kromě výše zmíněných ale narazíte také na inkontinenci paradoxní (kdy dochází k přetékání plného močového měchýře) funkční a reflexní. 

Inkontinence a cvičení

Běhání je velice oblíbená aktivita, pomocí které se dostávají mnohé maminky po porodu zpátky do kondice. Současně se jedná o sport, jenž dokonale prověří, jak jsou na tom svaly pánevního dna. Pokud si po několika stech metrech začnete všímat, že něco ve vašem klíně není v pořádku a není to nadměrné pocení, nemusíte se hned strachovat. Únik moči je naprosto běžný. 

S potížemi zatočí Kegelovy cviky. Přestože se nejedná o náročné cvičení, eliminují projevy . Výsledky se dostaví během několika týdnů. Internet je plný inspirace a najdete celou řadu videonávodů. Výhodou je, že Kegelovy cviky můžete cvičit kdekoliv a kdykoliv, třeba i v práci, při čekání na autobus či doma. 

Pro začátek vyměňte běh za obyčejnou chůzi, pořiďte si například hole pro nordic walking. Případně se můžete přihlásit na jógu, která má pozitivní dopad nejen na svalstvo, ale i na psychiku. 

Čemu se naopak vyhnout? Prozatím zapomeňte na běh, aerobic a jumping. V posilovně cvičte s trenérem. Svěřte se mu s problémem a on vám poradí, jaké cviky jsou vhodné a naopak nevhodné.

Boj proti úniku moči

Velice účinné jsou na únik moči cviky pánevního dna. Posílíte tím svaly, které jsou oslabené například po porodu. Stejně tak se doporučuje , čímž nad ním získáte lepší kontrolu. 

V neposlední řadě upravte jídelníček a příjem tekutin, dodržujte správnou hygienu, používejte absorpční prádlo a inkontinenční pomůcky v podobě speciálních vložek a choďte pravidelně na toaletu. 

Pokud hledáte pomůcky, které vám zkvalitní život s inkontinencí, nabízí se absorpční kalhotky, v nichž se budete cítit velice dobře. Nemusíte se bát, že by byly nevzhledné, kalhotky jsou totiž hezké na pohled a dostupné i v elegantních barvách. Dále si můžete objednat vzorky oblíbených inkontinenčních vložekposkytující spolehlivou ochranu během dne i noci. Nepřestávejte si užívat života, podívejte se do nabídky TENA, která se na inkontinenční pomůcky specializuje. Spokojení budete po všech stránkách.