Léky proti pomočování nebo přírodní léčba inkontinence?

Močová je poměrně častý stav. Častěji se objevuje u žen než u mužů, avšak spíše než o vážný zdravotní problém jde o nepříjemnost komplikující život. Začíná úniky moči během pohybu, smíchu či kašle, může pokračovat až naprostou ztrátou kontroly a nekontrolovatelnému pomočování. Proti všemu ale lze bojovat.

Močová inkontinence může mít mnoho příčin a stejně tak existuje i mnoho způsobů léčby. Stačí si vybrat tu, která člověku vyhovuje. Lékaři často doporučují konzervativní postupy, někteří pacienti si ovšem chválí i lidovou léčbu.

1) Léky na předpis: anticholinergika

Jako léky proti pomočování vám může lékař doporučit např. léky ze skupiny anticholinergik, někdy zvané též antimuskarinika. Ty blokují aktivaci svalů močového měchýře, zvyšují jeho kapacitu a tlumí urgenci k . Bohužel mohou mít negativní účinky jako dvojité vidění, zácpu nebo sucho v ústech. Vzhledem k možným nežádoucím účinkům je předepsání těchto léků zcela na uvážení ošetřujícího lékaře.

2) Přírodní léčba inkontinence

Kromě léků na předpis existují ještě volně dostupné doplňky stravy. Spousta jich je vyvinutých pro ženy v období klimakteria, ty totiž inkontinencí trpí nejčastěji. Mužům by ale nepomohly, protože důvody úniku moči u žen jsou jiné.

Na trhu jsou k dispozici nejrůznější tablety s výtažky z přírodních produktů. Dobré účinky mají zejména brusinky, kontryhel či kokoška pastuší tobolka. Forma konzumace je libovolná, někdo má raději čaje, jiný zase tablety..

Vždy je třeba stanovit příčinu inkontinence

Za problémy s únikem moči může stát spousta příčin. Z těch nejčastějších jmenujme ochablost svalů, poruchy vedení vzruchu po nervech, chronický zánět měchýře či onemocnění prostaty. Z toho důvodu by měla vždy jako první přijít konzultace s lékařem. Ten navrhne vhodné metody léčby a dost možná se zmíní i o některých základních doporučeních.

Doporučuje se změna stravovacích návyků a posilování svalů pánevního dna. Dále je zde možnost léčby laserem či operativního zvětšení kapacity močového měchýře.

sice může do značné míry snižovat kvalitu života, ovšem bojovat se s ní dá. Nenechte se samovolnými úniky moči omezovat. V běžném životě vás spolehlivě ochrání inkontinenční pomůcky.

Přečtěte si také:

Operace inkontinence moči u mužů

Být aktivní i s únikem moči