Proti úniku moči lze bojovat

Proti úniku moči lze bojovat

Močová inkontinence je poměrně častý stav. Častěji se objevuje u žen než u mužů, avšak spíše než o vážný zdravotní problém jde o nepříjemnost komplikující život. Začíná úniky moči během pohybu, smíchu či kašle, pokračuje až k naprosté ztrátě kontroly a nekontrolovatelnému pomočování. Proti všemu ale lze bojovat.

Močová inkontinence může mít mnoho příčin a stejně tak existuje i mnoho způsobů léčby. Stačí si vybrat tu, která člověku vyhovuje. Lékaři často doporučují konzervativní postupy, někteří pacienti si ovšem chválí i lidovou léčbu.

1) Jednou variantou jsou léky na předpis

K léčbě inkontinence lze využít léky ze skupiny anticholinergik, někdy zvaná též antimuskarinika. Ty blokují aktivaci svalů močového měchýře, zvyšují jeho kapacitu a tlumí urgenci k močení. Bohužel mohou mít negativní účinky jako dvojité vidění, zácpu nebo sucho v ústech. Tyto léky tedy musí předepisovat lékař.

2) Lékárny nabízí volně dostupné doplňky stravy

Kromě léků na předpis existují ještě volně dostupné doplňky stravy. Spousta jich je vyvinutých pro ženy v období klimakteria, ty totiž inkontinencí trpí nejčastěji. Mužům by ale nepomohly, důvody úniku moči u žen jsou jiné.

Mužům jsou k dispozici nejrůznější tablety s výtažky z přírodních produktů. Dobré účinky mají zejména brusinky, kontryhel či kokoška pastuší tobolka. Forma konzumace je libovolná, někdo má raději čaje, další tablety.

3) Vždy je třeba stanovit příčinu

Za problémy s únikem moči může stát spousta příčin. Z těch nejčastějších jmenujme ochablost svalů, poruchy vedení vzruchu po nervech, chronický zánět měchýře či onemocnění prostaty. Z toho důvodu by měla vždy jako první přijít konzultace s lékařem. Ten navrhne vhodné metody léčby a dost možná se zmíní i o některých základních doporučeních. Doporučuje se omezit příjem kávy, sycených nápojů a koření, velmi vhodné je svaly pravidelně procvičovat. Dále je zde možnost léčby laserem či operativního zvětšení kapacity měchýře. Inkontinence snižuje kvalitu života, ovšem bojovat se s ní dá. A to různými způsoby.