Výplach pochvy: Kdy pomáhá a kdy škodí?

O vaginálním výplachu se hovoří jako o způsobu, jak pečovat o intimní zdraví a dodržovat správnou hygienu. Ale je tento postup skutečně nutný a bezpečný?

V čem spočívá výplach pochvy?

Výplach pochvy neboli vaginální výplach je praktika, při které se do pochvy vstřikuje tekutina za účelem jejího vyčištění nebo osvěžení. Některé ženy k němu přistupují preventivně, a to s cílem udržet vaginu čistou a zdravou. Odborníci před ním však varují.

Kyselé pH v pochvě je důležité

Pro intimní zdraví je nezbytné zachování stabilního pH. Hodnota pH v pochvě se pohybuje mezi 3,8 a 4,5, prostředí je tedy mírně kyselé. Má to svůj důvod. Kyselé pH je důležité k vytváření nepříznivého prostředí pro škodlivé bakterie a zároveň k podpoře růstu prospěšných mikroorganismů, zejména laktobacilů. Přátelské bakterie produkují látky, které dále pomáhají udržovat správné pH v pochvě.

Samočisticí schopnost vaginy

Vagina se čistí sama pomocí přirozeného výtoku, který se mění v průběhu menstruačního cyklu. Pomáhá vyplavovat odumřelé buňky a bakterie. Poševní prostředí je systémem, který se dokáže sám udržovat v rovnováze bez jakéhokoliv vnějšího zásahu. Nadměrné výplachy mohou vést k podráždění, infekcím a narušení jeho přirozené rovnováhy

Vaginální výplach jako součást léčby

Pokud se objeví nadměrný či nezvyklý výtok, svědění či zápach, jedná se o příznaky vaginální infekce. Nezbytná je návštěva odborného lékaře, který stanoví léčebný postup. Teprve po konzultaci s odborníkem můžete do procesu léčby zahrnout také výplach pochvy. Provádí se speciálním roztokem s účinnou látkou benzydamin, která má dezinfekční, protizánětlivý i lokálně anestetický účinek a neškodí laktobacilům.


V případě, že k němu od svého lékaře dostanete svolení, výplach pochvy provedete následovně:

 

· Umyjte si ruce. Do aplikátoru na výplach pochvy nalijte speciální roztok.

· Vsedě (například na WC) nebo vestoje ve sprše jemně zaveďte aplikátor do vaginy a pomalu vstřikujte tekutinu.

· Roztok nechte přirozeně vytéct do toalety/sprchy, intimní partie už dále neoplachujte.

 

Varování: Někteří zastánci přírodních metod doporučují bylinky na výplach pochvy. Mezi často zmiňované patří například heřmánek. Bylinky sice mohou mít protizánětlivé účinky, ale jejich použití pro vaginální výplach není vědecky podložené. Stejně tak se vyvarujte na internetu zmiňovaných domácích výplachů pochvy roztokem s jedlou sodou nebo jablečným octem, které mohou být pro vaše intimní zdraví riskantní.

Rizika vaginálního výplachu

Gynekologové výplachy vaginy – mimo léčebné účely – nedoporučují. Vyplachování pochvy z hygienických důvodů narušuje pH a stabilitu jejího přirozeného prostředí. Pokud je ve vagině přítomna infekce, výplachy zvyšují riziko jejího zanesení hlouběji a vzniku závažnějších gynekologických potíží.

 

Lékařem neindikované výplachy pochvy mohou:

· vést k přemnožení škodlivých bakterií a kvasinek následkem narušení přirozeného pH pochvy;

· odstraňovat prospěšné bakterie, které chrání před infekcemi;

· dráždit citlivou vaginální sliznici a způsobit poranění a zánět;

· zvyšovat riziko sexuálně přenosných infekcí kvůli narušení přirozené ochranné bariéry pochvy;

· u těhotných žen zvyšovat riziko předčasného porodu.

Jak pečovat o své intimní zdraví

Místo vaginálních výplachů existují bezpečnější a účinnější způsoby, jak pečovat o intimní zdraví:

 

· Správná intimní hygiena – na toaletě se utírejte zepředu dozadu. Opačným postupem zanášíte bakterie od konečníku přímo k poševnímu vchodu a zvyšujete riziko infekce.

· Šetrná péče o intimní partie – při sprše používejte pouze vodu nebo jemné, neparfémované mýdlo na intimní partie. Genitálie omývejte pouze zevně, vnitřek pochvy není třeba vymývat.

· Noste prodyšné spodní prádlo – bavlněné spodní prádlo umožňuje intimní oblasti dýchat, snižuje riziko infekcí. Vyhněte se prádlu z umělých materiálů a nevhodného střihu typu tanga, které zvyšuje riziko přenosu mikroorganismů od konečníku do vaginy.

· Bezpečný sex – zvýšená hygiena partnera, včetně používání kondomu, snižuje riziko nákazy sexuálně přenosnými infekcemi.

· Pravidelné gynekologické prohlídky – pouze lékař může diagnostikovat případný problém a doporučit vhodnou léčbu, včetně vaginálního výplachu.