Inkontinence při sportování

Trápí vás inkontinence při sportu?

Běžíte a cítíte, že jste se trošku počůrali. Cvičíte jógu a v jednom momentu si uvědomíte, že se uvolnilo pár kapek moči. Není to nic, s čím se nedá žít, při sportování se dá snadno vyřešit.

Inkontinence a močový měchýř

Problematika velmi častá, protože se ale lidé stydí, často o ní nemluví.Inkontinencese projevuje zejména s rostoucím věkem, kdy naše tělo ochabuje a to včetně pánevního svalstva. Tímto postižením trpí častěji ženy. Svaly v intimní oblasti totiž ovlivňují porody, samotné těhotenství i . Potíže s močovým měchýřem tedy nastávají v době přechodu, kolem 55 let. U mužů se tento problém vyskytuje v souvislosti s operací prostaty. Typů je několik. Může se jednat o inkontinenci stresovou. V takovém případě se svaly uvolní v momentě, kdy rychle aktivujeme vnitřní svaly břicha (např. kýchnutím, smíchem nebo právě cvičením). Tato podoba je nejčastější a lze ji i poměrně dobře léčit, proto se na ni podíváme hlouběji.


Inkontinence při sportování

Jak jsme zmínili, problémy s únikem moči mohou nastat při sportu. Když například běháte, vaše tělo je vystaveno otřesům a „vyklepe“ ze sebe i kousek moči. Běh tedy není ideálním sportem, pokud trpíte inkontinencí, ovšem nemusíte se ho vzdát. Na běhání si vezměte pohodlné inkontinenční vložky či inkontinenční kalhotky a po fyzické aktivitě je jednoduše vyhoďte. Inkontinenci příliš nesvědčí jakákoli dynamická aktivita, ale i některé cviky v józe (když se například pracuje s břišními svaly). I zde však pomohou inkontinenční pomůcky. Pokud zmiňujeme cvičení, doporučujeme i takové, které dokáže inkontinenci korigovat, lehké potíže můžete dokonce vyléčit. Jedná se o cviky na Kegelovy svaly. Jedná se právě o , které stahujete a uvolňujete v různých intervalech. Na internetu je několik cvičení, která určitě zaberou. Ženy s opravdu vycvičenými svaly dokonce v pochvě udrží i miniaturní předmět (např. šňůrku, na níž je závaží). Toto cvičení je rovněž dobrou prevencí .