Intimní hygiena pro ženy má svá specifika – kde chybujeme nejvíce?

Naše dámské intimní partie jsou velice citlivé na všechny chyby, které uděláme při hygieně. Dnešní „mýdlová“ doba jim vůbec nesvědčí.

Problémy s intimními partiemi zažila už rozhodně každá žena. Může jít o různé záněty způsobené nemocemi, nesprávnou hygienou, nedodržením pravidel při pohlavním styku, někdy stačí neprodyšné spodní prádlo, příliš upnuté džínsy, nevhodný sprchový gel či jiná banalita a problém je na světě. Obvykle jde o svědění intimních partií, nepříjemný zánět, někdy dokonce i nějaký ten ekzém.

Když méně znamená více

S hygienou se to v dnešní době mnohdy přehání. Gynekologové přitom většinou doporučují používat pro intimní partie k mytí pouze teplou vodu. Žádná mýdla, sprchové gely ani sprchové oleje. Máte pocit, že je mytí bez nich nedostatečné? Není. Mnoho žen, jež trápilo právě svědění, přešlo na bezoplachovou hygienu intimních partií. Právě zásadité pH, které má voda z běžného kohoutku může způsobovat kožní problémy.

Naučte se používat správné hygienické pomůcky

Velkým problémem u žen bývá fyziologický výtok, ale též třeba inkontinence. Výtok z pochvy nemusí být příznakem zánětu ani nemoci. Mnoho žen jej má přirozeně silnější a není za co se stydět, protože je to on, kdo pročišťuje naše poševní prostředí. Neustále ušpiněné a vlhké kalhotky však nejsou příjemné a mohou napomáhat množení bakterií. Řešením bývají slipové vložky. Ty nadbytečný a silnější výtok odchytí.

Častým problémem bývá i samovolný únik moči čili močová . Obvykle jde o tzv. stresovou inkontinenci, která se objevuje při kýchnutí, zakašlání i při fyzické námaze. Během života se s inkontinencí setká velké množství žen, akutní stav je pak potřeba řešit. Ideálním pomocníkem jsou inkontinenční vložky – zachytávají moč a udržují naše intimní partie v suchu i bez zápachu. Vždy volte profesionální inkontinenční pomůcky, jaké vám dodáváme pod značkou TENA.

Tipy, jak udržet intimní partie zdravé a bez svědění

Už jsme zmínili, že No Poo metoda čili mytí intimních partií bez oplachování, jim svědčí nejvíce. Pečlivěji a častěji je nutné intimní partie mýt pouze po velké potřebě, ale též před a po pohlavním styku. Právě v intimních chvílích se nám do těchto částí přenáší bakterie, které pak dělají neplechu v naší urogenitální oblasti. Dobrou radou je třeba, abyste se po každém pohlavním styku vymočily. Díky tomu dojde k odplavení bakterií.

Problémem může být ale též narušení přirozeného poševního prostředí, například v důsledku užívání antibiotik. Nějakou dobu poté můžete bojovat se záněty, nepříjemnými pocity i svěděním. Obvykle je nutné vrátit do našeho poševního prostředí rovnováhu vhodnou stravou či různými doplňky stravy.

Poškodit nás dokáže i nesprávná forma hygieny při použití toalety. Obvykle si hlídáme, jak čistá toaleta je, ale zapomínáme zejména na to, že toaletní papír musíme používat vždy správným směrem, tedy zepředu dozadu a nikdy ne naopak. I takto si totiž dokážeme zanést na intimní partie fekální bakterie, které jsou pak příčinou našich potíží. Často se s tímto problémem setkáme u malých holčiček, jež začaly být při použití toalety samostatnými, chybí jim však správné hygienické návyky a často i potřebná zručnost.

Ne každé spodní prádlo je vhodné. Bavlněné je skutečně pro tělo mnohem přirozenější než různé syntetické materiály. Pokožka pod nimi nedýchá a vytváří nezdravé zapařené prostředí, jež je lákavé pro bakterie a jejich množení. Podobně mohou škodit i nevhodně zvolené hygienické pomůcky, například vložky. Různé parfémované produkty bývají často příčinou svědění