Není třeba vzdávat se svého života

Únik moči je problémem, o kterém ti, kteří jím trpí, mluví se zarděním anebo raději vůbec. Ač se nevyhýbá ani mužů, častěji se s ním potýkají ženy, především ve starším středním věku. Potíže většinou přicházejí pozvolna, pár kapek moči při kýchnutí, kašli nebo smíchu. Mnoho žen problému nevěnuje pozornost, nebo ho záměrně ignoruje. Je pro ně nepředstavitelné se někomu svěřit a nechtějí si připustit, že právě je by mohla potkat ! Přitom se jedná o častější potíž, než by se mohlo zdát. V článku se můžete dočíst, že Močová inkontinence se netýká pouze seniorů.

Není rozhodně na místě o problému mlčet, neléčená se může dále zhoršovat, mnohdy může být i signálem závažnějšího problému. Neřešená inkontinence navíc dokáže vyřadit člověka z běžného fungování, jak na poli osobního, tak i pracovního života. Kvůli obavám z nenadálé nehody se pacienti postupně uchylují do ústraní a vzdávají se aktivit, které je doposud těšily. „Jít s kamarádkami po nákupech? A co když si nestihnu dojít na záchod? Sobotní rodinný tenisový turnaj? Všechno to běhání a doskoky, no to je nemyslitelné.“ Možná takové myšlenky ženě kolují hlavou, zůstává tak pro jistotu raději doma. Psychika dostává zabrat a začíná se roztáčet děsivý kruh osamění. Je proto vždy žádoucí překonat stud a poradit se o únicích moči s odborníkem. Radu umí poskytnout praktický lékař, urolog i gynekolog. 

Léčebné řešení může být velmi jednoduché a s lehčím stádiem bývá o to snadnější. S odborníkem se lze také poradit o vhodném typu kompenzační pomůcky. Ženy velice často věří, že jim na řešení problémů s únikem moči postačí menstruační vložky, na které byly zvyklé. „Vypadají přece podobně jako ty na inkontinenci,“, mohou si pomyslet. Opak je ale pravdou! Menstruační vložky jsou pro řešení inkontinence zcela nevhodné. Moč se totiž chová úplně jinak než krev – je řidší a odchází z těla v mnohem větších objemech. Menstruační vložky nejsou schopné moč zcela pojmout a uzamknout ji uvnitř. Mimo to, že se problém nevyřeší, může mít jejich volba za následek nepříjemné kožní potíže kvůli neustálému kontaktu agresivní moči s citlivou pokožkou. Oproti inkontinenčním pomůckám nedokážou menstruační vložky rovněž pohltit nepříjemný pach, který s sebou únik moči nese.

Některé ženy mohou mít obavu, že inkontinenční vložky budou pod jejich oblečením vidět a ony se neubrání tázavým pohledům svého okolí. Není však třeba mít obavy, díky novým technologiím jsou k dostání i pomůcky, které jsou i při zachování maximální ochrany tenké, pod oblečením nejsou vůbec znatelné a je tedy zachována maximální diskrétnost. Tyto inkontinenční pomůcky jsou navíc anatomicky přizpůsobené ženskému tělu, je proto možné se bez omezení věnovat všem aktivitám a užívat si opět naplno radosti ze života.