Prochladnutý močový měchýř

Prochladnutý močový měchýř dokáže pořádně potrápit

Ve srovnání s muži jsou ženy k prochladnutí močových cest mnohem náchylnější. Ptáte se proč? Je to způsobeno hlavně kvůli kratší močové trubici. Co dělat, když k této nepříjemné situaci dojde, případně jak jí příště předejít? To vše se dočtete v dnešním článku.

Hlavně žádné sezení na studené zemi

Snad každá dívka od své maminky slýchávala, ať hlavně nesedá na tu studenou zem, protože jinak nastydne. Ačkoliv v té době to byla jedna z nejotravnějších vět pod sluncem, skrývá se v ní mnoho pravdy. Posedávání na studeném povrchu či nedostatečné oblečení opravdu dokáže způsobit potíže s močovými cestami. Jedná se o preventivní opatření, které je vhodné aplikovat v každém věku. Pozor také na spodní prádlo. V mrazech vážně není vhodné nosit titěrná tanga.

Jestliže však cítíte časté nutkání na spojené s bolestmi v oblasti podbřišku a pálením, nejspíše je už pozdě a nachlazený močový měchýř se začíná hlásit o pozornost. V některých případech může být moč kalná a divně zapáchat. Výjimkou nebývá ani zvýšená tělesná teplota. Jako první pomoc je vhodné pít co nejvíce tekutin. Rozhodně se vyplatí pořídit si různé močopudné čaje a přípravky s extraktem z brusinek, protože tyto drobné červené plody jsou plné antioxidantů.

Antibiotikům se nejspíše nevyhnete

Pokud cítíte, že máte prochladnutý močový měchýř, neotálejte s návštěvou lékaře. Ten provede testy, aby zjistil, zda se ve vašem močovém ústrojí nachází nebezpečné bakterie. Pakliže výsledky jejich výskyt prokáží, následuje léčba antibiotiky. Problém rozhodně není radno brát na lehkou váhu. V některých případech může u neléčených pacientů dojít k rozšíření bakterií až do ledvin, což může mít pro postiženou osobu vážně fatální následky.

Kromě samotného prochladnutí ohrožuje váš močový měchýř více faktorů. Nejčastější je právě bakterie zvaná Escherichia coli, která běžně žije v našem trávicím traktu. Jelikož je u žen vzdálenost mezi konečníkem a močovou trubicí velmi krátká, problém se zde vyskytne velice snadno. Taktéž je rizikové časté střídání sexuálních partnerů nebo dlouhodobé potlačování potřeby močit.

Zdravá životospráva je klíčová

Některé skupiny lidí jsou k této problematice mnohem náchylnější. Na začátku článku byly zmíněny ženy, avšak dále sem můžeme zařadit osoby trpící cukrovkou. To je způsobeno tím, že cukr vyskytující se v moči je perfektním prostředím pro nežádoucí bakterie. Jestliže jste se s onemocněním močových cest již v minulosti setkali, připravte se na to, že se onemocnění častokrát vrací. V těhotenství dokáže nemoc dokonce vyvolat předčasný porod.

Nejlepší možností, jak se proti zánětům bránit, je rozhodně zdravá životospráva. Nutričně bohatá strava, dostatečný pitný režim a absence alkoholu a cigaret umí hotové zázraky. Nezapomínejte ani na důslednou hygienu po pohlavním styku.