Léčba na inkontinenci

Jak probíhá léčba inkontinence?

Samovolný únik moči je stresující záležitostí, která může vyústit v sociální izolaci. Nejedná se ovšem o neřešitelný problém, který by nešlo vyléčit či alespoň eliminovat kompenzačními pomůckami. Níže se dozvíte o inkontinenci vše potřebné.

O co se jedná?

Jak již bylo zmíněno, znamená neovladatelnýúnik moči. Moč vytéká najednou nebo zvolna s přestávkami. Pacient to nese jako závažný sociální a hygienický problém, má tendenci přerušit veškeré společenské kontakty, neboť se za inkontinenci velmi stydí. Aby se únik moči mohl začít léčit, je třeba nejprve stanovit její typ a najít příčinu.

Příčin je celá řada

S inkontinencí se nejčastěji setkáváme v pozdním věku, kdy jí trpí až 40 % žen a 20 % mužů. Nejrozšířenějším původcem je , jíž trpí hlavně ženy po porodu. Vlivem poklesu pánevního dna dojde k narušení funkce svěračů, a tím pádem nejsou předávány nervové impulsy mezi močovým měchýřem, míchou a mozkem. Mezi další příčinyinkontinenceřadíme infekci močových cest, zvětšení prostaty, degenerativní změny v mozku atd.

Seznamte se s typy úniku moči

Prvním z nich je stresová , kdy dochází k úniku moči při fyzické námaze, kýchání, kašli nebo smíchu. Na močový měchýř je totiž vyvíjen abnormální tlak. Dále je to , u níž se zničehonic objeví silné puzení na . Dochází tak k drobným únikům moči nebo k celému vyprázdnění močového měchýře. Můžete zaznamenat únik moči smíšený, jenž kombinuje předchozí jmenované. Noční inkontinence znamená nekontrolovatelný únik moči ve spánku.

V čem spočívá léčba?

Jakmile zaznamenáte problém s dlouhodobým únikem moči, neprodleně navštivte lékaře. Včasně zahájenáléčba inkontinencezvyšuje šance na celkové zlepšení až vymizení obtíží. Jejím základem je správně diagnostikovaná příčina a typ , po níž následuje odborná péče ze strany urologů, psychoterapeutů a fyzioterapeutů. Cestou k vyléčení je buď chirurgický zákrok nebo konzervativní léčba spočívající ve cvicích posilujících svaly pánevního dna. Při této léčbě jsou často využívány inkontinenční pomůcky, jimiž jsou vložky, kalhotky, podložky atd.

Vsaďte na prevenci

Zejména stresové inkontinenci se dá velmi úspěšně předcházet. Stačí si osvojit speciální cviky, které zpevní pánevní dno. Jejich procvičování se obzvláště doporučuje v době těhotenství. Toto časově nenáročné cvičení můžete provádět kdykoliv během dne, aniž by si toho kdokoliv všiml. Stahujete a uvolňujete pánevní svaly. Oblíbené jsou rovněž tzv. Kegelovy cviky, které mimo jiné prohlubují sexuální prožitek. Dále je třeba věnovat pozornost dostatečnému pitnému režimu, neboť koncentrovaná moč dráždí močových měchýř a zvyšuje tak nutkání k .