Inkontinence při smíchu, kašli či kýchnutí

Drobný únik moči při smíchu, kašli nebo kýchnutí je většinou prvním příznakem nastupující . Pokud se problémy objevují pouze v těchto situacích, užívá se pro ně název stresová inkontinence. Ačkoliv název evokuje, že souvisí se stresem, skutečnost je jiná. Nemá s ním vůbec nic společného.

Většina lidí, které trápí únik moči při kašlání, se mylně domnívá, že potíže zmizí s vyléčením nachlazení. Jenže problémy obvykle přetrvávají i po uzdravení. Naopak mohou být ještě častější a začnou se objevovat také při kýchání, smíchu, cvičení a fyzické aktivitě. V takovém případě jde o stresovou inkontinenci.

Kromě stresové inkontinence rozlišují lékaři i další typy inkontinence, jako je urgentní nebo smíšená.

Co způsobuje únik moči při kašli?

U mužů byla zaznamenána velká souvislost mezi inkontinencí a operací prostaty, která je podle statistik příčinou úniku moči při smíchu či kašli asi u 20 % pacientů. Objevovat se však může i z jiných důvodů. Tím nejčastějším je přibývající věk. Ve věku nad 75 let trpí podle prováděných průzkumů inkontinencí při kašli 32,2 % mužů.

Chcete-li únikům moči předejít, procvičujte pánevní dno. Vhodné jsou k tomu zejména tzv. Kegelovy cviky. A co dělat v případě, že už je na prevenci pozdě a s únikem moči při kýchnutí, kašli či smíchu se již potýkáte? Existuje pomoc.

Jak bojovat s inkontinencí při nachlazení

Moderní urologie nabízí v některých případech operativní řešení, avšak než se k němu přistoupí, je dobré vyzkoušet ostatní možnosti. Zafungovat může změna životního stylu i léky na inkontinenci, jejichž užívání byste měli vždy zkonzultovat s lékařem. Pacienti by měli omezit hlavně kofein a sycené nápoje. Doporučuje se i redukce hmotnosti případně již zmiňované Kegelovy cviky.

Samozřejmostí je pořídit si na dobu, než problémy odezní, patřičné pomůcky. Nenechte se zmást, inkontinenční vložky nejsou jen ženská záležitost. Vyrábějí se i speciální absorpční pomůcky pro muže. Značka TENA nabízí dokonce jsou k dispozici v různých velikostech a úrovních absorpce. Mají pánský styl a respektují tvar mužského spodního prádla. Nemáte s nimi zatím zkušenost? Vyzkoušejte vzorek zdarma.

Přečtěte si také:

Být aktivní i s únikem moči

Jak mluvit o úniku moči