Rychlá pomoc při zánětu močových cest u mužů

Zánět močových cest začíná zpravidla nečekaně. Zpočátku můžete pociťovat nepříjemné bolesti v podbřišku, které si však mohou ženy splést s předmenstruačními bolestmi. Jakmile se přidá pálení při močení, s největší pravděpodobností se jedná o zánět močového měchýře, nebo močových cest.

Infekce močových cest postihuje především ženské pohlaví. Důvodem je anatomická stavba močového ústrojí. Ani zánět močových cest u mužů ale není vyloučený. Potýká se s ním jednou za život až každý pátý muž. Odborníci uvádí, že zánět močových cest postihne jednou za život každou druhou ženu, přičemž dvacet procent mívá obtíže opakovaně.

Jak se zánět močových cest projevuje?

Ve většině případů za vznikem infekce stojí bakterie Escherichia coli, která se běžně vyskytuje ve střevní mikroflóře. Do močového ústrojí se může dostat během pohlavního styku. Přečtěte si víc o líbánkové cystitidě.

K pálení močové trubice může dojít i bez zánětu. Pokud se ale pálení objevuje opakovaně, měl by potíže posoudit lékař.

Pálení při močení je hlavní příznak

Zánět močových cest poznáte takřka okamžitě. I u mužů se o slovo přihlásí řezavé bolesti v podbřišku a pálení při močení. Dále se může objevit zakalená a páchnoucí moč, bolesti zad v oblasti ledvin, zvýšená teplota a celková slabost.

V okamžiku, kdy pociťujete bolest ledvin, je nezbytné vyhledat pomoc lékaře. S největší pravděpodobností zánět pokročil a může způsobit zánět ledvin nebo inkontinenci. Pokud vás už úniky moči trápí sáhněte po inkontinenčních pomůckách.  

Bolest v podbřišku u mužů

Během zánětu močových cest mohou i muži pocítit bolest nebo pálení v podbřišku. Pokud ji však nedoprovází žádný z výše uvedených symptomů, může signalizovat i jiné problémy, jako je zánět tlustého střeva, žaludeční vředy nebo rakovinu prostaty. Proto při neustupujících potížích vyhledejte pomoc lékaře.

Jak se infekce zbavit?

V počáteční fázi zánětu močových cest postačí zvýšit příjem tekutin a užívat fytofarmaka. Doporučují se také brusinky a borůvky. Jestliže potíže i nadále přetrvávají, případně zesilují, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc a zkusit léčbu antibiotiky.

V případě neléčeného zánětu močových cest může dojít k chronickým zánětům. Zánět se pak může objevovat i několikrát do roka.

Přírodní léčba

V počátečních stádiích zánětu nemusíte hned sahat po lécích. Zkuste osvědčené přírodní prostředky, které vám pomohou se zánětu zbavit. Vyzkoušejte jedlou sodu. Stačí ji rozpustit ve sklenici vody a vypít, čímž se sníží kyselost moči, a tím pádem eliminujete pálení během močení. Udělejte si zásobu urologických čajů a pořiďte si medvědici lékařskou, která má protizánětlivé účinky. Smíchejte medvědici lékařskou s břízou a kořenem petržele. Směs se dá běžně zakoupit i v lékárnách.

Prevence, kterou byste měli dodržovat

Jestliže chcete infekci močových cest předcházet, je nezbytné dodržovat určitá pravidla. Dbejte na to, abyste měli dostatečný přísun tekutin. Také byste neměli prochladnout, proto si po koupání vyměňujte mokrý spodní díl plavek za suchý.

Preventivně se doporučují brusinky. Jestliže budete každý den pít alespoň 300 mililitrů stoprocentní brusinkové šťávy, bakterie nemají v močovém ústrojí šanci, protože brusinky obsahují látky, jež zabraňují bakteriím uchytit se na sliznici močových cest. Dále se doporučuje:

·         ananas,

·         obyčejná voda,

·         vitamín C,

·         česnek.

Chcete se o zánětech močových cest dozvědět víc? Přečtěte si také:

·         Zánět a infekce močových cest u mužů

·         Jak řeší zánět močových cest starší ženy