Rychlá pomoc při zánětu močových cest

Rychlá pomoc při zánětu močových cest

Zánět močových cest začíná zpravidla nečekaně, přičemž zpočátku můžete pociťovat nepříjemné bolesti v podbřišku, které si však mohou ženy splést s předmenstruačními bolestmi. Jakmile se přidá pálení při močení, s největší pravděpodobností se jedná o zánět močového měchýře, nebo močových cest.

Infekce močových cest postihuje především ženské pohlaví, a to především kvůli anatomické stavbě močového ústrojí. I když je u mužů zánět méně častý, není vyloučený, ovšem potýká se s ním jednou za život až každý pátý muž. Odborníci uvádí, že zánět močových cest postihne jednou za život každou druhou ženu, přičemž dvacet procent mívá obtíže opakovaně.

Jaká je příčina zánětu a jak se projevuje?

Zánět močových cest poznáte takřka okamžitě, protože se o slovo přihlásí řezavé bolesti v podbřišku a pálení při močení. Ve většině případů za vznikem infekce stojí bakterie Escherichia coli, která se běžně vyskytuje ve střevní mikroflóře. Jakmile se však dostane do sterilního prostředí močového ústrojí, spustí onen zánět, který má mnoho symptomů. Kromě výše uvedených se mohou objevit zakalená a páchnoucí moč, bolesti zad v oblasti ledvin, zvýšená teplota a celková slabost. V okamžiku, kdy pociťujete bolesti v oblasti ledvin, je nezbytné vyhledat okamžitě lékaře, protože se s největší pravděpodobností jedná už o zánět ledvin.

Jak se infekce zbavit?

V počáteční fázi zánětu močových cest postačí zvýšit příjem tekutin a užívat fytofarmaka. Doporučují se také brusinky a borůvky. Jestliže potíže i nadále přetrvávají, případně zesilují, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc, protože se zřejmě bez antibiotické léčby neobejdete.

V případě neléčeného zánětu močových cest může dojít k chronickým zánětům, které se objevují více než třikrát do roka.

Prevence, kterou byste měli dodržovat

Jestliže chcete infekci močových cest předcházet, je nezbytné dodržovat určitá pravidla. Dbejte na to, abyste měli dostatečný přísun tekutin, dále byste neměli prochladnout a po koupání si vyměňujte mokrý spodní díl plavek za suchý.

Jestliže se u vás zánět močových cest či močového měchýře objeví, existují přírodní osvědčené prostředky, které vám pomohou se ho zbavit. Vyzkoušejte jedlou sodu. Stačí ji rozpustit ve sklenici vody a vypít, čímž se sníží kyselost moči, a tím pádem eliminujete pálení během močení. Udělejte si zásobu urologických čajů a pořiďte si také medvědici lékařskou, která má protizánětlivé účinky. Smíchejte medvědici lékařskou s břízou a kořenem petržele. Směs se dá běžně zakoupit i v lékárnách.

Preventivně se doporučují brusinky. Jestliže budete každý den pít alespoň 300 mililitrů stoprocentní brusinkové šťávy, bakterie nemají v močovém ústrojí šanci, protože brusinky obsahují látky, jež zabraňují bakteriím uchytit se na sliznici močových cest. Dále se doporučují:

      ananas

      obyčejná voda

      vitamín C

      česnek