Zánět močových cest a návštěva lékaře

Při zánětu močových cest s návštěvou lékaře neváhejte

S infekcí močového měchýře se ve svém životě setkala téměř každá žena. Existuje řada doporučení, jak tomuto nepříjemnému a bolestivému onemocnění předcházet. Čemu věnovat pozornost, a v jakém okamžiku se raději svěřit do péče lékaře?

Kdo je nejčastějším původcem?

Zánět močových cestse projevuje velmi rychlým nástupem, jehož příčinou je v 75 % případů jinak prospěšná bakterie Escherichia coli. Ta se stará o zdravé prostředí v zažívacím traktu, kde zabraňuje přemnožení škodlivých bakterií. Problém nastává ve chvíli, kdy se dostane do močového ústrojí. To je také jedním z důvodů, proč touto infekcí trpí častěji ženy než muži. Anatomie ženského močového ústrojí spočívající v krátké močové trubici bakterii Escherichia coli tento přístup velmi usnadňuje. Dalším faktorem je malá vzdálenost močové trubice od konečníku, odkud se nejčastěji infekce přenáší.

Kdy riziko nákazy stoupá?

Velký vliv na rozvinutí infekce má nevhodný pitný režim, jenž zapříčiňuje vyšší koncentraci moči, což je ideální prostředí pro množení škodlivých bakterií. Srovnatelné je zadržování močení, které tuto živnou půdu pro tvorbu zánětu podporuje. Mezi další rizikové faktory patří oslabený imunitní systém, nedostatečná či přehnaná hygiena intimních partií, těhotenství, porod, menopauza, inkontinence, časté střídání sexuální partnerů a s tím související nechráněný pohlavní styk.

Léčbu nasaďte co nejdříve

Léčba zánětu močového měchýřeby měla začít ihned se zjištěním prvních příznaků. Jak je rozpoznáte? Pro tuto nemoc je typická častá potřeba močit, již doprovázejí bolesti a tlak v podbřišku, malá produkce moči a řezavá bolest při močení.Zánět močového měchýřeje spjat rovněž s bolestí hlavy, nevolností a zvýšenou teplotou. V prvé řadě zvyšte příjem tekutin, jakými jsou voda a urologické čaje. Vsaďte též na konzumaci brusinek či potravinové preparáty s jejich výtažky. Domácí medicína doporučuje rovněž pití sody rozpuštěné ve sklenici vody nebo obohacení jídelníčku ananasem a česnekem.

Kdy vyhledat lékaře?

Jakmile potíže přetrvávají, neodkladně navštivte lékaře, jenž započne antibiotickou léčbu. V pokročilejší fázi zánětu se může objevit třesavka, krev v moči a bolest zad v oblasti beder. Neléčená infekce močových cest může přerůst ve zdraví ohrožující zánět ledvin, či dokonce otravu krve.

Nepodceňujte prevenci

Samozřejmostí by měl být dostatečný a pravidelný pitný režim, z něhož ovšem vyřadíme přeslazené nápoje a kávu. Prokazatelné výsledky má dostatek vlákniny v jídelníčku, která je zejména v sušeném ovoci, ořechách a mandlích. Pozornost věnujeme též nošení prodyšného spodního prádla, nezadržování močení, dodržování hygieny po pohlavním styku, vyvarování se prochladnutí.