Jak léčit zánět močových cest

Vyzrajte nad zánětem močových cest

S infekcí močového měchýře se častěji setkávají ženy než muži. V každém případě dokáže pěkně potrápit, proto bychom její léčbu neměli odkládat. Jaké jsou projevy, v čem hledat příčinu a jak tomuto nepříjemnému onemocnění předcházet?

Podle čeho zánět poznáte?

Můžete si být jisti, že tuto nemoc skutečně nepřehlédnete. Doprovázejí ji totiž dost bolestivé příznaky, mezi něž řadíme neustávající tlak v podbřišku, pálivá a řezavá bolest při močení. Prozánět močových cestje typická velmi malá produkce moči ve spojení s permanentním nucením k močení. Mezi další doprovodné projevy řadíme bolest hlavy, únavu, nevolnost, zvýšenou teplotu, zapáchající a zakalenou moč, v níž se dokonce může objevit i krev.

Kdo je viníkem?

Ve většině případů způsobujezánět močového měchýřebakterie Escherichia coli, která se běžně vyskytuje v trávicím traktu, kde má zdraví prospěšné účinky. Problém nastane, pokud se zpravidla z konečníku dostane do močového ústrojí. Zejména u žen je hlavní potíží krátká močová trubice, přes niž mají nebezpečné bakterie do močového ústrojí snadný přístup. Při infekci dolních cest močových hovoříme o zánětu močového měchýře, při infekci horních cest dochází k zánětu ledvin. Nejčastějšími příčinami jsou nedostatečná hygiena, nízký příjem tekutin, zadržování močení, rizikové sexuální chování.

Před návštěvou lékaře

V počátečním stadiu není nutná hned návštěva lékařské ordinace. V mnohých případech stačí zvýšit příjem tekutin v kombinaci s urologickými čaji. Rovněž se doporučuje podávání doplňků stravy bohatých na brusinkové výtažky či D-manosu. Kyselost moči a pocity pálení snižuje soda rozpuštěná ve sklenici vody, prokazatelné účinky má také ananas, vitamín C nebo česnek. Pokud domácí léčba nepomáhá, je nutné absolvovat antibiotickou léčbu, při níž bychom si měli dopřát klid na prohřátém lůžku.

Prevence je základ

Jelikož má infekce močových cest tendenci se vracet, je vhodné vsadit na prevenci, abychom tuto recidivu co nejvíce potlačili. Základem je dodržování dostatečného pitného režimu v podobě vody, čaje a slabé minerálky. Rozhodně se vyhneme přeslazeným limonádám a kávě. Dále je to včasné vyprazdňování močového měchýře. V žádném případě moč nezadržujeme. Svou roli hraje rovněž správná péče o intimní partie, kdy chybou je nedostatečná i přehnaná hygiena. Častým problémem je totiž používání nevhodných sprchových gelů, jež u žen narušují poševní mikroflóru. Pozornost věnujeme též spodnímu prádlu, u něhož upřednostňujeme přírodní prodyšné materiály. Co se týká sexuálního života, zde je riziko přenosu nejrůznějších infekcí největší. Z toho důvodu bychom se měli po pohlavním styku nejen vysprchovat, ale též vymočit, aby se odplavily škodlivé bakterie.