Fimóza neboli zúžení předkožky
Perex
Perex
Fimóza je stav, kdy se předkožka penisu zúží natolik, že ji nelze přetáhnout přes žalud. Nejčastěji se týká malých dětí, ale může se vyskytnout i u mužů jakéhokoliv věku a způsobit řadu zdravotních problémů a bolestivých obtíží. Jak předejít komplikacím a jaké jsou možnosti léčby?
Předkožka je volná kožní řasa, která pokrývá a chrání žalud penisu. Skládá se z vnitřního a vnějšího listu a slouží jako kožní rezerva pro případ zvětšení penisu během erekce. Chrání žalud před patogeny, pomáhá udržovat jeho vlhkost a obsahuje nervová zakončení, která jsou důležitá pro sexuální citlivost.
Fimózu neboli zúženou předkožku charakterizuje neschopnost přetáhnout předkožku přes žalud penisu. Tato patologie může mít různé příčiny. Zatímco v dětství je fimóza normální, v dospělosti může zúžená pokožka způsobovat zdravotní obtíže, problémy s močením, záněty. Opakované záněty mohou vést až k sekundární fimóze, tj. k patologickému zúžení pokožky. V závislosti na pacientově věku a příčině fimózy se léčebné postupy liší. Cílem je vždy minimalizovat riziko komplikací, jako jsou infekce, bolestivé stavy při nebo sexuální dysfunkce.
V prvních letech života je přirozená fimóza zcela běžná a není důvod k obavám. Téměř každý chlapec má vnitřní list předkožky přilepený na povrchu žaludu. Odborně se tento jev nazývá konglutinace, otvor předkožky je tak úzký, že jím žalud neprojde. Předkožka chrání žalud před nečistotami. Přirozená fimóza obvykle nezpůsobuje žádné problémy a konglutinace se většinou vyřeší spontánně během prvních pěti let života díky přirozeným fyziologickým procesům. Fimózu lze u dětí řešit nenásilně, mastí na předkožku nebo heřmánkovým obkladem.
Rodiče malých chlapců by se měli vyvarovat násilného stahování předkožky přes žalud dítěte.
Získaná fimóza neboli jizevnatá fimóza je následkem patologických stavů – infekcí, chronických zánětlivých onemocnění nebo neúmyslných poranění. Jakýmkoliv násilným pokusům o stažení předkožky by se měli rodiče u malých dětí i dospělí muži vyhýbat. Mohou způsobit malé trhlinky, které se časem zjizví (odsud název jizevnatá fimóza). Zjizvená tkáň má tendenci se smršťovat a nastává naprosto opačný stav, než je žádoucí, předkožka ztrácí pružnost a ještě více se zužuje
Dospělí muži již mají předkožku odlepenou od povrchu žaludu, ale jejímu přetažení brání zúžení kůže. Zúžená předkožka u dospělých často vzniká jako následek chronického zánětu nebo fibrózního hojení (zjizvení předkožky) a označuje se jako patologická fimóza.
Přílišné zúžení předkožky vede k řadě nepříjemných a potenciálně vážných zdravotních problémů. Zatímco u některých jedinců nemusí tento stav způsobovat žádné symptomy po celý život, u jiných se mohou potíže objevit až v pozdějším věku. Mezi příznaky patologické fimózy patří:
· Komplikace při – slabý nebo nepravidelný proud moči a „nafukování“ předkožky při močení, případně bolest a pálení při močení. Vzácně může dojít k retenci moči, kdy moč nemůže odcházet z močových cest a hromadí se v nich.
· Záněty žaludu a předkožky (balanopostitida) – opakované záněty vedou k tvorbě jizev a zhoršení fimózy.
· Parafimóza – vážný stav, kdy se stažená předkožka zasekne pod okrajem žaludu, což způsobí jeho zaškrcení. Parafimóza je extrémně bolestivá, jedná se o akutní stav, při němž je nezbytné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Řešením je chirurgický zákrok.
Další příznaky, které značí fimózu:
· předkožku nelze zcela stáhnout nebo ji lze přetáhnout pouze částečně,
· bolestivé pocity napětí v předkožce při erekci, · bolest v oblasti předkožky během pohlavního styku.
Prevence fimózy zahrnuje pravidelnou hygienu a opatrné zacházení s předkožkou. Dospělí muži by měli oblast pod předkožkou pravidelně mýt a vyhnout se hromadění smegmatu (bělavému mazovému sekretu) a potenciálnímu vzniku infekce. Opět je důležité postupovat jemně a vyvarovat se násilné manipulaci s předkožkou.
Podle příčin vzniku fimózy lékař doporučí vhodnou léčbu. Konzervativní terapie zahrnuje aplikaci topických kortikosteroidních mastí, které zlepšují elasticitu kůže a usnadňují uvolnění předkožky. Tato metoda je účinná zejména u přirozené fimózy.
V případě neúspěchu konzervativní léčby nebo u pacientů se získanou fimózou může lékař indikovat chirurgickou intervenci. Mezi takové zákroky patří částečná nebo úplná obřízka.
Nejjednodušším, ale zároveň nejradikálnějším způsobem, jak se zcela a navždy zbavit fimózy, je úplná obřízka. Při úplném chirurgickém odstranění předkožky se odstraní kožní řasa pokrývající žalud penisu, ten zůstává odkrytý. Lékaři tuto metodu doporučují v případě jizevnaté fimózy. Alternativou
je částečná obřízka, při níž lékař chirurgicky odstraní pouze její část. Existuje ovšem riziko, že se předkožka následkem zjizvení opět zúží.
Přečtěte si:
· Inkontinence a sex
· Posílení močového měchýře: trénink, cviky a léčba