SLOVNÍČEK

Pojmy a termíny související s inkontinencí.

Hyperaktivní močový měchýř

Hyperaktivní močový měchýř je stav definovaný příznaky, pro který je charakteristická nutkavá potřeba močení, s příznaky či bez příznaků urgentní inkontinence moči, obvykle doprovázený častější potřebou návštěvy toalety přes den a nočním pomočováním.

Inkontinence

Inkontinence je definována jako potíže s nedobrovolným únikem moči.

Inkontinence z přetékání

Trpíte-li stálým nebo občasným únikem moči, možná se potýkáte s inkontinencí z přetékání. Obvykle souvisí s nějakou překážkou v močovém ústrojí, která způsobuje, že močový měchýř přetéká a poté dochází k úniku.

Léčba inkontinence

Existuje mnoho doporučovaných způsobů léčby inkontinence moči. Jedním z řešení je zásah do životního stylu, jako je trénink močového měchýře nebo posilování svalů pánevního dna. Často může pomoci také změna vzorce příjmu tekutin a vyprazdňování nebo snížení hmotnosti. Mezi další řešení patří užívání léků (nebo posouzení užívání stávajících léků), inkontinenční pomůcky nebo operace. Chirurgický zákrok se však doporučuje pouze po důkladném vyhodnocení situace a po selhání méně invazivních metod léčby. Vždy se doporučuje zajistit si důkladné vyšetření s cílem zjistit přesnou příčinu inkontinence moči. Osoba, která zvažuje operaci, by si měla být vědoma potenciálních rizik a rovněž očekávaných výhod procedury, stejně jako je tomu u jiných chirurgických zákroků. Inkontinenční pomůcky lze používat současně s jinými způsoby léčby, jako je změna životního stylu nebo užívání léků. Inkontinenční pomůcky je rovněž vhodné používat dle potřeby, pokud selže jiný způsob léčby nebo nefunguje dokonale.

Močení

Proces močení (močení nebo přerušení močení).

Ochablost močového měchýře

Ochablost močového měchýře je termín běžně používaný jako synonymum k inkontinenci a odkazuje na samovolný únik moči. Přestože se pojem ochablost močového měchýře běžně užívá, nejedná se ze zdravotního hlediska o správný výraz, neboť únik nesouvisí s ochablým močovým měchýřem, ale se symptomy dolních močových cest.

Odkapávání po močení

Jedná se o případ, kdy dochází k úniku několika kapek moči po použití toalety, přestože po dokončení močení „počkáte a oklepete“ zbývající kapky. Existují dva typy odkapávání po močení – únik postmikčních kapek a ukapávání po močení. Odkapávání po močení nastává v případech, kdy nedojde k dokonalému vyprázdnění močového měchýře. Moč se hromadí v trubici vedoucí z močového měchýře.

Prostata

Žláza u mužů, která se nachází pod močovým měchýřem. Při ejakulaci produkuje prostata sekret. U starších mužů se prostata často zvětšuje a může překážet močové trubici. Důsledkem je pak slabý proud moči, známý také jako problémy s vyprazdňováním močového měchýře nebo neúplné vyprázdnění močového měchýře.

Stresová inkontinence moči

Stresová inkontinence odkazuje na nechtěný únik moči při fyzické námaze nebo kýchání či kašli. Svaly a vazy svěrače nebo pánevního dna, které podporují močový měchýř, jsou příliš oslabené, aby mohly udržet moč.

Svalstvo pánevního dna

Svalstvo pánevního dna (nebo pánevní svaly) je skupina svalů uvnitř pánve, která vytváří dno mezi nohama. Nacházejí se mezi stydkou kostí (vpředu) a páteří (vzadu). Oslabení těchto svalů může vést k problémům s únikem moči, a pokud jsou zasaženy uzavírací svaly konečníku, i k fekální inkontinenci.

Únik postmikčních kapek

K úniku postmikčních kapek dochází tehdy, když se močový měchýř při močení nevyprázdní úplně a únik moči pokračuje i po ukončení močení. Často k tomu dochází při zvětšené prostatě nebo oslabeném svalstvu pánevního dna.

Urgentní inkontinence

Urgentní inkontinence je nejčastější příčinou úniku moči u mužů. Urgentní inkontinencí trpíte v případě, že pociťujete náhlé nucení na močení provázené nedobrovolným únikem moči, ještě než se dostanete na toaletu. Možná máte častější potřebu močení než 4 až 8krát denně a také několikrát během noci. Často je to způsobeno zvětšením prostaty nebo její operací.