Varikokéla: příčiny, příznaky a možnosti léčby
Perex
Perex
Varikokéla je jedním z onemocnění mužského reprodukčního systému. Projevuje se rozšířenými žílami v šourku a většinou probíhá asymptomaticky. Nezřídka však působí obtíže, bolest a tvoří jednu z příčin neplodnosti. Jaké jsou její příznaky a lze varikokéle předejít?
Varikokéla je patologické rozšíření žil v šourku, které se podobá křečovým žilám na nohou. Postihuje přibližně 15–20 % mužů. Nejčastěji se vyskytuje na levé straně šourku, a to až v 93 % případů. Nalevo jsou totiž žíly delší a napojují se na žílu odvádějící krev z ledviny, je na ně vyvíjen větší tlak. Varikokéla se ale může objevit i na obou stranách.
Přesná příčina vzniku varikokély není zcela známa. Odborníci předpokládají spojitost s rychlým růstem pohlavních orgánů v období puberty, varikokéla totiž nezřídka postihuje mladé muže. Jednou z hlavních popisovaných příčin je nedostatečná funkce chlopní v žilách, které odvádějí krev z varlat. Jejich nedostatečnost vede ke zpětnému toku krve a zvýšení tlaku v žilách. Následkem je jejich rozšíření. Vliv má také genetická predispozice spojená s výskytem křečových žil nebo hemoroidů v rodině. Riziko vzniku varikokély se zvyšuje i s jakýmkoliv nadměrným tlakem v břišní oblasti.
Mnoho mužů s varikokélou nevykazuje žádné příznaky a onemocnění je často zjištěno náhodně. Pokud jsou symptomy přítomny, mohou zahrnovat:
· tupou bolest v šourku, která se může zhoršovat během dne nebo po fyzické námaze,
· pocit těžkosti nebo nepohodlí v šourku,
· zřetelné rozšířené žíly v šourku, které jsou někdy popisovány jako „křečové žíly varlete“,
· atrofii postiženého varlete, kdy je zasažené varle výrazně menší než zdravé,
· neplodnost, zpomalený odtok krve způsobuje zvyšování teploty ve varlatech a má negativní vliv na produkci spermií, zhoršuje jejich kvalitu. Ovšem až 80 % mužů s varikokélou je plodných.
Varikokéla je obvykle diagnostikována během rutinního lékařského vyšetření. Lékař určí stupeň varikokély:
1. stupeň – hmatná pouze při zvýšení nitrobřišního tlaku,
2. stupeň – hmatná v klidu,
3. stupeň – viditelná v klidu.
Ke stanovení stupně lékař vyšetří genitál zevně, vyšetření se zpravidla provádí vestoje, případně se zatnutím břišního svalstva. K definitivnímu potvrzení diagnózy lékař provede ultrazvukové vyšetření.
Po stanovení diagnózy lékař indikuje léčbu. U mužů s asymptomatickou varikokélou léčbu není nutné zahajovat. Pokud pacient s neléčenou varikokélou netrpí obtížemi či nepohodlím, dochází pouze jednou ročně na preventivní kontrolu podpořenou daty ze spermiogramu.
Chirurgický zákrok je nutný v případě, že je:
· varle na postižené straně menší,
· varikokéla oboustranná,
· z dat spermiogramu patrný nízký počet zdravých spermií,
· přítomen otok, bolest nebo diskomfort v oblasti šourku.
Operace zahrnuje podvázání a přerušení žil, buďto klasickou otevřenou operací, laparoskopií, nebo mikrochirurgickým zákrokem, který odborníci považují za nejšetrnější metodu. Alternativou k chirurgickému zákroku je angiografická embolizace, což je radiologický intervenční výkon. Během něj se pomocí speciální látky provede uzávěr rozšířených žil. Zákrok je méně invazivní než laparoskopická operace, představuje však radiologickou zátěž.
Komplikace po operaci varikokély jsou vzácné, mohou zahrnovat:
· krvácení,
· infekci,
· poškození nervů,
· recidivu varikokély.
Prognóza po operaci varikokély je obvykle dobrá, pacienti se vracejí k běžné denní zátěži již po dvou dnech. Většina mužů se po operaci cítí lépe a symptomy se zmírní nebo zcela zmizí.
Přečtěte si:
· Prostata a únik moči u mužů
· Akutní a chronický zánět močových cest může vést až k selhání ledvin