Stresová inkontinence se dá řešit

Dokud se s ní člověk nesetká, mnohdy ani netuší, že se vyskytuje v několika rozdílných formách. však potrápí v každé své podobě. Jednou z nich je i forma stresová, která se objevuje velmi často. Obvykle je počátečním stadiem, a pokud se nezačne řešit, úniky moči se objevují čím dál častěji.

Trápí vás únik moči při kašli, sportu, milování, smíchu či fyzické námaze? Pak se u vás objevila tzv. stresová inkontinence. Nemá nic společného s psychickým stresem, nezpůsobuje ji dlouhodobé vystavení stresovému prostředí. Souvisí s vnitrobřišním tlakem.

Stresová inkontinence postihuje ženy i muže

V mladém věku stresovou inkontinenci zažívají častěji ženy. Velmi často se u nich objevuje v těhotenství, kdy zvětšující se děloha tlačí na močový měchýř, nebo po porodu důsledkem oslabeného svalstva. Ve většině případů za ni totiž opravdu mohou povolené svaly pánevního dna. Ty se ale postupem věku mohou objevit i u mužů, nejde tedy o čistě ženskou záležitost.

Ochabnutí svalstva má celou řadu příčin. Způsobují ho hormonální změny, životní styl, vrozené anomálie i chirurgické zákroky v oblasti pánve. U žen potom bývají na vině vaginální porod a těhotenství. Vše však má své řešení a léčba rozhodně není nemožná.

Při stresové inkontinenci uniká menší množství moči

Pro pacienty trpící touto obtíží může být uklidňující, že obvykle uniká jen menší množství moči, většinou pár kapek. Kromě toho velmi dobře víte, v jakých chvílích problém čekat. Nejjednodušší tedy je zásobit se inkontinenčními pomůckami. Pokud vám uniká pouze pár kapek moči, zaměřte se na inkontinenční pomůcky určené pro slabý únik. Sledujte vždy absorpci vyjádřenou počtem kapek, pro stresovou inkontinenci bude stačit i jedna či dvě kapky, stupeň absorpce je ale vždy individuální. Je třeba vyzkoušet, co vám bude vyhovovat.

Inkontinenční pomůcky jsou volně prodejné, můžete si je tedy zakoupit sami třeba v lékárně či objednat online. Předepisuje je ovšem také lékař, a právě toho byste při potížích měli navštívit.

Druh léčby dokáže stanovit pouze lékař

je zdravotní problém jako každý jiný, proto se s ním nebojte vydat k lékaři. Je tady proto, aby vám pomohl. Dokáže přesně stanovit míru inkontinence, předepíše vám odpovídající pomůcky a pomůže vybrat vhodný druh léčby. Léčba stresové inkontinence není komplikovaná, chce to jen trpělivost.

Stresová inkontinence se dělí do několika stupňů:

  • 1. stupeň: Moč uniká při smíchu, kýchnutí, zvedání těžkých předmětů a jen po kapkách. Pokud člověk nemá žádné speciální pomůcky, stačí vyměnit spodní prádlo. Situace je ale nepříjemná a inkontinenční pomůcky jsou rozhodně komfortnějším řešením.
  • 2. stupeň: Dochází k úniku při rychlejší chůzi, chůzi po schodech a obecně při menším zvýšení nitrobřišního tlaku. V této fázi už inkontinence podstatně omezuje život.
  • 3. stupeň: Moč uniká prakticky neustále i v klidovém stavu.

Léčit se dá každý stupeň, jen je důležité obrátit se na odborníka, který poradí, pomůže.

Pomoct si můžete i doma, nejlépe Kegelovými cviky

Při prvním stupni stresové mnohdy stačí jen opětovně posílit svaly pánevního dna. K tomu slouží tzv. Kegelovy cviky, které se dají provozovat i doma bez odborné pomoci. Můžete se podívat například na naše návody na cvičení. Mějte však na paměti, že výsledky se nedostaví po jednom či dvou cvičení. Posilování svalstva je dlouhodobá záležitost, změny uvidíte spíše po měsících. A nebojte se, ačkoliv Kegelovy cviky vymyslel gynekolog, jsou určeny i mužům.

Jiné přístupy k léčbě dokáže stanovit lékař. Ten totiž odhalí skutečnou příčinu vašich potíží. Stresová inkontinence může být neblahým důsledkem obezity, kdy je kvůli velkému množství břišního tuku vyvíjen tlak na močový měchýř. V takovém případě jednoznačně pomůže zhubnout. Někdy se dá inkontinence řešit i chirurgicky. Právě kvůli stanovení diagnózy a následné léčbě je tak důležité nestydět se a navštívit lékaře.