Jak spolu souvisí obezita a inkontinence?

rozhodně není pouze problémem obézních lidí. Trápí všechny váhové skupiny a může mít různé příčiny. V některých případech je však se zvýšenou hmotností velmi úzce spojená. Zjistěte, zda to není právě váš případ a jestli by vám i na tuto životní obtíž nepomohlo prostě zhubnout.

Obezita je vážným problémem. Podle šetření Státního zdravotního ústavu z roku 2018 má polovina dospělých v ČR vyšší než normální hmotnost a od počátku 90. let počet obézních osob stoupá. Dodává, že choroby zapříčiněné obezitou jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí, již se dá předcházet. Pro zajímavost, první místo zaujímají onemocnění související s kouřením.

Obezita s sebou nese celou řadu zdravotních obtíží

Obézní muži i ženy velmi často bojují s cukrovkou 2. typu, vysokým krevním tlakem, nemocemi pohybového aparátu, bolestmi zad, aterosklerózou a některými zhoubnými nádory. U žen někdy vede k neplodnosti, poměrně běžné jsou depresivní stavy, protože člověk není sám se sebou spokojen. S přibývajícími kily stoupá také riziko potíží s únikem moči. Proč tomu tak je?

U obézních lidí se zvyšuje tlak na močový měchýř

Obézním lidem se shromažďuje velké množství tuku v oblasti břicha, což způsobuje velký tlak uvnitř dutiny břišní. Svaly pánevního dna jsou v napětí, tlak působí na orgány a samozřejmě i na močový měchýř. Podle odborníků se s každým navýšením BMI o 5 bodů zvyšuje riziko rozvoje o 60 %. Není to úplně malé číslo, a proto si nezapomeňte hlídat, jak jste na tom s tělesnou hmotností. Nejlepším ukazatelem je právě BMI, tedy Body Mass Index vypočítaný jako (hmotnost v kg) / (výška v m)2. Na internetu najdete celou řadu kalkulaček, kam jen zadáte svou hmotnost a výšku, výsledek se dozvíte okamžitě.

BMI v rozmezí 18,5 až 24,9 znamená, že máte normální hmotnost. Do 29,9 se jedná o nadváhu, vyšší hodnoty znamenají obezitu.

Může být obezita i vaším důvodem, proč se u vás rozvinula inkontinence?

Může a nemusí. V prvé řadě zvažte, zda ji může způsobovat vaše hmotnost, spočítejte si BMI. Pokud se nenacházíte v normálu (tedy v rozmezí 18,5 až 24,9), zvýšená hmotnost opravdu může být důvodem. Ovšem také nemusí. často souvisí třeba s cukrovkou, takže i ta může být příčinou. Jenže cukrovka se u vás možná rozvinula právě kvůli obezitě. Vše je spojené se vším, zvýšená tělesná hmotnost způsobuje celou řadu problémů, které lidé s normální váhou nemívají tak často.

Inkontinenceu mužů by se každopádně měla řešit v prvé řadě návštěvou urologa. Jedině ten dokáže správně určit, kde je zakopaný pes a co je třeba v životě změnit, aby se problém odstranil. Jestliže máte nadváhu, určitě vám doporučí zhubnout. Ona je totiž obezita také komplikací pro případné chirurgické řešení inkontinence.

Léčba inkontinence spojená s hubnutím je běh na dlouhou trať

Zbavit se přebytečných kil není hračka. Jde o dlouhodobou záležitost a stejně tak nezmizí hned. Do té doby, než se potíží zbavíte, se vaší oporou stanou vhodné inkontinenční pomůcky. Podle závažnosti problémů si vyberte diskrétní ochranné pomůcky jako například pánské ochranné spodní prádlo. Všechny inkontinenční pomůcky TENA pro muže jsou vyvíjeny mužům přímo na míru, krásně se přizpůsobí tělu a ani o nich nebudete vědět. Vaše okolí samozřejmě také ne.

Inkontinence není problémem, za který byste se museli stydět. Seberte odvahu a vydejte se hledat odbornou pomoc. Ať už je nakonec příčinou obezita nebo něco jiného, vždy je důležité ji vypátrat a pokusit se ji odstranit. S tím vám nejlépe pomůže právě urolog.