Benigní hyperplazie prostaty aneb zvětšená prostata

Benigní hyperplazie prostaty je onemocnění, které trápí především muže v pokročilém věku. Co potíže způsobuje, jak se diagnostikují, jak jim předcházet a jaké jsou možnosti léčby? 

Benigní hyperplazie prostaty je onemocnění, které trápí především muže v pokročilém věku. Co potíže způsobuje, jak se diagnostikují, jak jim předcházet a jaké jsou možnosti léčby?

Co je to prostata?

Proč trápí problémy s prostatou pouze muže? Jednoduše proto, že ženy prostatu nemají. Jde o žlázu velikosti přibližně vlašského ořechu, která se nachází pod močovým měchýřem. Žláza produkuje sekret, semennou tekutinu, která je součástí ejakulátu.

Prostatu mají muži od narození, a není-li chirurgicky odstraněna (což se provádí takřka výhradně při rakovině prostaty), mají ji po celý život. A právě v tom je tak trochu problém.

Prostata se s věkem mírně zvětšuje

S přibývajícím věkem totiž mírně roste i velikost prostaty. V některých případech toto zvětšení vede k tomu, že začne vytvářet tlak na močovou trubici, v jejíž blízkosti se nachází.

Co je na vině? Předpokládá se, že hormonální změny. Mužům s věkem postupně klesá hladina testosteronu, může naopak růst hladina estrogenu.

Jaké jsou projevy benigní hyperplazie prostaty?

Objevit se mohou nepříjemnosti při . Pacient se nedokáže zcela vyprázdnit, případně je močení přerušované, slabé nebo velice časté. Zvětšená v počátečním stadiu znamená mírné snížení životního komfortu, v pokročilé fázi může život zásadně komplikovat.

Lze typické příznaky benigní hyperplazie prostaty s něčím zaměnit?

Že má muž problémy s močením, ještě nemusí znamenat, že na vině je zvětšená . Obdobné potíže může způsobovat celá řada jiných onemocnění. Nejčastěji se jedná o:

  • zánět močových cest,

  • zánět prostaty (prostatitidu),

  • rakovinu prostaty,

  • nervové potíže (ztrátu schopnosti kontrolovat močový měchýř),

  • psychické potíže (časté či únik moči vinou stresu) ad.

Jakým způsobem se zvětšená prostata diagnostikuje?

Pokud pacienta trápí problémy s močením, měl by vždy navštívit praktického lékaře. Ten může dle popsaných symptomů pojmout podezření na zvětšenou prostatu, nicméně prověřit a vyloučit je ale dobré i další potenciální varianty (zejména rakovinu prostaty). 

Lékař zpravidla bude muži klást různé otázky, které pomohou zpřesnit anamnézu a snáze odhalit konkrétní příčinu potíží s močením. pak bývá v první fázi vyšetřena pohmatem rektálně, tímto způsobem je zkoumán objem, tvar i konzistence prostaty. Na místě je i rozbor vzorků moči a krve, které mohou potvrdit, či vyloučit některá „podezřívaná“ onemocnění.

Kromě těchto základních postupů existuje i řada pokročilejších metod, které mohou například měřit sílu proudu moči nebo svalů močového měchýře a dalších ukazatelů, díky nimž lze velice přesně zhodnotit (ne)funkčnost zkoumaných oblastí.

Jak probíhá léčba benigní hyperplazie prostaty?

Způsob léčby benigní hyperplazie prostaty se může do značné míry lišit podle toho, jak jsou problémy závažné. U lehčích projevů je zpravidla nařízen především zdravý životní styl. Doporučuje se omezit alkohol, kofeinové i slazené nápoje a kouření, resp. návykové látky obecně. Zařazen by měl být dostatek zdravého pohybu. Nařízeno je také pravidelné vyprazdňování (tedy eliminace chození na toaletu „na poslední chvíli“ s plným močovým měchýřem), o němž je dobré si vést záznamy. Zapsaná data mohou dobře vypovídat o tom, zda se problém zhoršuje, nebo se stav změnou životního stylu naopak zlepšil.

V případě středně závažných obtíží může být nasazena medikace. Existuje ale nespočet variant léčiv, která mohou s obtížemi pomoci. O konkrétním postupu by měl rozhodnout lékař.

Při potížích silně znepříjemňujících život je pak nařízen chirurgický zákrok. Při něm se močová trubice znovu zprůchodní. Existuje několik metod, jak toho docílit, princip ale vždy spočívá v tom, že se opět zmenší, čímž tlak na močovou trubici ustoupí. Zpravidla není důvod přistupovat ke kompletnímu odstranění prostaty.

Jaká je prevence zvětšené prostaty?

Jelikož nejsou přesně známy příčiny zvětšování prostaty, neexistuje ani jasná prevence. Obecně se ale předpokládá, že riziko benigní hyperplazie prostaty zvyšuje nezdravý životní styl. Jako prevence tak nejlépe funguje zdravá strava a pravidelný pohyb. Omezte nezdravé potraviny, alkohol a kouření. Snažte se ze svého života eliminovat i stresové situace.