Zánět močových cest - příčiny, prevence a nakažlivost

Jak předejít zánětu močových cest?

Pociťujete časté nucení na , které je doprovázeno silnými bolestmi a pálením? Bolí vás v podbřišku a produkujete velmi malé množství moči? S největší pravděpodobností trpíte zánětem močových cest, který není radno podceňovat.

O čem je řeč?

Co bývá nejčastějším viníkem tohoto nepříjemného onemocnění? Je jím bakterie Escherichia coli, která se běžně vyskytuje v našem zažívacím systému. Jakmile se ovšem dostane do močového měchýře, je zaděláno na potíže.Zánět močových cestje nutné začít léčit už v jeho rané fázi. V opačném případě hrozí rozšíření až do oblasti ledvin.

Odhalte příznaky

Zánět močového měchýřese nejčastěji projevuje bolestí v podbřišku v kombinaci s nucením na močení. Během , i když je produkováno nepatrné množství moči, pociťujeme řezavou a pálivou bolest. Navíc si můžeme všimnout, že má moč nazelenalou barvu, je zakalená, může zapáchat. Dalšími doprovodnými příznaky mohou být únava, nevolnost, bolesti hlavy či zad.

Kde hledat příčinu?

S touto nepříjemností se až 50× častěji potýkají ženy než muži. Velký vliv na vznik onemocnění má oslabená imunita, podzimní a zimní měsíce, těhotenství, ochablé svalstvo po porodu, cukrovka, menopauza, střídání sexuálních partnerů či nechráněný pohlavní styk, nedostatečná hygiena po návštěvě veřejných koupališť, nedodržování správného pitného režimu.

Nemoc se pravděpodobně vrátí

Pokud jste jednou prodělali zánět močových cest, s největší pravděpodobností se s touto potíží budete potýkat během života ještě několikrát. Ženy jsou k opakovaným zánětům náchylnější. Důvodem je velmi krátká močová trubice, kudy se zpravidla přes konečník dostane infekce do močových cest velice snadno.

Jak postupovat?

Léčba močového měchýřeby měla být nasazena ihned po odhalení příznaků. V prvé řadě si můžete zkusit pomoci sami pitím urologických čajů, zvýšeným příjmem tekutin a vhodnými doplňky stravy s vysokou koncentrací extraktu z brusinek či zlatobýlu obecného. Při přetrvávajících obtížích je nutná návštěva lékaře, jenž předepíše antibiotika nebo antimykotika. Tyto léky by měl užívat i váš sexuální partner. Současně je třeba se po dobu léčby vyhnout pohlavnímu styku.

Vsaďte na prevenci

Ačkoliv je u žen kvůli anatomii jejich těla riziko nákazy bakterií Escherichia coli větší, dá se onemocnění močových cest předcházet. Stačí dodržovat několik preventivních opatření, mezi něž patří dostatečná hygiena po použití toalety, pravidelná výměna tamponů a vložek během menstruace, nezadržování , dostatečný pitný režim, eliminace rizika nachlazení. Při aktivním sexuálním životě je nutné dodržovat hygienu před a po pohlavním styku, aby se zabránilo nákaze. Také se doporučuje se po sexuálním aktu vymočit, aby došlo k vyplavení všech škodlivých bakterií.