Pochopení inkontinence moči u dospělých

Inkontinence moči je pojem, který zahrnuje veškeré úniky moči. Existuje několik různých typů, například stresová moči, smíšená inkontinence moči, moči a další.

Ne všechny typy jsou stejné. Existují také rozdílné příčiny inkontinence u mužů, inkontinence u žen, inkontinence u starších lidí a inkontinence u dětí. Liší se také rozsah nechtěných úniků moči. Lékař může stanovit podrobnější diagnózu na základě typu inkontinence, frekvence a závažnosti. Pokud u vás tedy dochází k úniku moči, máte „ochablý močový měchýř“ nebo jiné problémy s močovým měchýřem, měli byste se poradit se svým lékařem.

Různé typy inkontinence u dospělých

Stresová moči znamená, že u vás dochází k únikům, pokud se namáháte, například při kašli, kýchání nebo smíchu. Jedná se o nejčastější typ inkontinence u žen, ale u mužů je poměrně vzácný.
 
Urgentní inkontinence moči označuje inkontinenci související s naléhavou potřebou močit. Objem úniků se liší, od pár kapek až po úplné vyprázdnění močového měchýře. Příčiny tohoto typu inkontinence se také mohou lišit. Příkladem může být zvětšení prostaty, infekce močových cest nebo jednoduše příliš velká konzumace tekutin. Aby se vám dostalo správné léčby, je důležité zjistit si správnou diagnózu.
 
Smíšená inkontinence moči je kombinací jak stresové inkontinence moči, tak moči. Znamená to, že u vás může docházet k únikům spojeným jak s naléhavou potřebou, tak se zvětšenou námahou.
 
K inkontinenci moči z přetékání dochází tehdy, když se močový měchýř nedokáže zcela vyprázdnit a postupně se zaplňuje zbytkovou močí. Nejčastější příčinou tohoto typu problému je překážka v močové trubici, například v důsledku zvětšené prostaty. Příčinou mohou být i svaly močového měchýře, který se nemůže zcela stáhnout a vyprázdnit. Může to být například spojeno s diabetickou neuropatií. 
 
Porucha močového měchýře z neurologických příčin je způsobena poškozením mozku, míchy nebo nervů. Porucha močového měchýře z neurologických příčin může postihnout pacienty, kteří trpí poškozením způsobeným úrazem, mrtvicí, roztroušenou sklerózou a Parkinsonovou chorobou. 
 
 je samovolný únik moči bezprostředně po . Dochází k němu proto, že v močové trubici stále zůstává moč. Je častější u mužů a někdy se mu dá předejít jednoduše tak, že si jedete prstem po spodní straně penisu a tím vytlačíte zbývající moč ven. Může se vyskytovat i u žen, které mají v okolí močové trubice oslabené svalstvo.
 
Funkční inkontinence moči znamená, že se z důvodu určitého typu imobility nezvládnete dostat včas na toaletu. Funkční močovou inkontinenci mohou způsobovat zhoršené vidění, snížená kognitivní funkce a snížená pohyblivost.
 
Přečtěte si další informace a prohlédněte si ty stránky TENA, které nejlépe odpovídají vašim potřebám.
 

Ženy

Pro ženy, které trápí únik moči.

TENA-Women-Lifestyle-Woman-Helping-Friend-In-Changing-Room-500x500.jpg

Muži

Pro muže, u kterých dochází k úniku moči.

TENA-Men-Lifestyle-Man-Sitting-In-Park-500x500.jpg

Péče o naše nejbližší

Pro vás, kteří pečujete o své blízké s inkontinencí.

TENA-ProSkin-CGR-Lifestyle-Woman-kissed-by-nurse-500x500.jpg