Co způsobuje pomočování a noční močení?

Pomočování nebo noční pomočování je nechtěné ve spánku ve věku, kdy lze očekávat noci strávené v suchu. Přečtěte si více o tomto problému a jak jej řešit.

Co je to nykturie?

Časté nutkání k , které vás nutí v noci vstávat, se nazývá nykturie. Vyskytuje se hlavně u starších lidí, ale nevyhýbá se ani mladším ročníkům.

Nykturii u mužů často způsobuje zvětšená prostata. Hyperaktivní svaly močového měchýře nebo zdravotní stav mohou být důvodem častého nutkání k močení v noci bez ohledu na věk a pohlaví. Nezapomeňte, že nadměrný příjem tekutin, zejména tekutin s kofeinem, také může četnost návštěv toalety výrazně ovlivnit.

Časté močení může znamenat, že tělo produkuje více moči kvůli změnám v produkci určitých hormonů, kvůli problémům s ledvinami, z důvodu nějaké nemoci nebo v důsledku užívaných léků. V krajních případech může nykturie vést až k pomočování.

Noční pomočování u dospělých

Noční pomočování u dospělých je známé jako noční . Projevuje se hlavně u mužů a žen ve středním a pokročilém věku, kteří bojují s nadváhou, obezitou nebo diabetem. 

Co způsobuje únik moči ve spánku?

Samovolný únik moči se může objevit po:

Pomočování u mužů může způsobovat i zvětšená nebo rakovina prostaty. U žen pak menopauza nebo těhotenství a porod

Noční pomočování po alkoholu

Pomočování po alkoholu u dospělých není výjimkou. Při alkoholémii kolem 2,5 promile mozek přestává správně reagovat na podněty, v důsledku čehož může dojít k úniku moči. 

Pokud lékař vyloučí zdravotní onemocnění, která by noční pomočování způsobovala, je řešením abstinence, eventuálně konzumace takového množství alkoholu, při kterém váš mozek dokáže správně fungovat. 

Co je to enuréza?

Mimovolný únik moči u dětí, které se již pomočovat nemají (což je zpravidla od 5 let dále), se nazývá enuréza.

Enurézou trpí 15 až 20 % dětí ve věku pěti let, 5 % desetiletých dětí a 1 až 2 % lidí nad patnáct let. 

Co způsobuje noční pomočování u dětí?

Noční pomočování u dětí může mít několik příčin:

  • porucha probouzení při plném močovém měchýři,
  • zvýšená noční tvorba moči,
  • snížená kapacita močového měchýře ve spánku,
  • genetická predispozice.

Přestože se i bez léčby řada dětí přestane pomočovat sama, je dobré tento problém zkonzultovat s lékařem.

TENA je tu pro vás

Chcete-li zjistit příčinu nočního pomočování a nykturie u dospělých, poraďte se se svým lékařem. Ať jsou příčiny nebo závažnost a frekvence pomočování v průběhu noci jakékoli, inkontinenční pomůcky TENA vám pomohou prožívat život zcela normálně. 

Díky širokému portfoliu TENA je možné si vybrat pomůcky přesně podle vašich potřeb. Přes den můžete používat klasické inkontinenční pomůcky TENA a na noc TENA Night, které vám díky svému speciálnímu anatomickému tvaru poskytnou zvýšenou ochranu proti protečení moči během spánku. 

Jak získáte kombinaci pomůcek TENA na den a noc?

Vyzkoušejte jeden z našich balíčků se vzorky ZDARMA. Zkonzultujte váš zdravotní stav s lékařem a nechejte si předepsat kombinaci vložek TENA na den a noc. Anebo si je jednoduše kupte bez lékařského předpisu v lékárně, prodejně zdravotnických potřeb nebo na našich partnerských e-shopech zde.

Přečtěte si také:

Ženy

Pro ženy, které trápí únik moči.

TENA-Women-Lifestyle-Woman-Helping-Friend-In-Changing-Room-500x500.jpg

Péče o naše nejbližší

Pro vás, kteří pečujete o své blízké s inkontinencí.

TENA-ProSkin-CGR-Lifestyle-Woman-kissed-by-nurse-500x500.jpg