Žena pomáhá dospívající dívce se speciálními potřebami.

Jak definovat pečovatele?

Pečovatel je člověk, který zajišťuje základní úkony péče o jinou osobu.

Každý, kdo se stará o jinou osobu, která se neobejde bez podpory, ať už z důvodu nemoci, postižení, duševního stavu nebo jiného problému, je pečovatelem.

Mnoho lidí se za pečovatele nepovažuje a často trvá roky, než si uvědomí, že jsou pečovateli, protože péče znamená pro různé lidi různé věci.

Pokud poskytujete pravidelnou neplacenou pomoc blízké osobě, která potřebuje asistenci s jednoduchými úkony, jako je vaření, oblékání nebo sprchování – jste jejím pečovatelem.

Někteří lidé se musí této role ujmout zcela nečekaně. Ať už je vaše situace jakákoli, máme pro vás spoustu rad a zdrojů, abychom vám pomohli zvládnout výzvy spojené s tím, že se nově stanete pečovatelem. Zde se zabýváme tím, co to znamená být pečovatelem.

Neplacení vs. profesionální pečovatelé – jaký je mezi nimi rozdíl?

Pečovatel je člověk, který pomáhá zajistit základní úkony péče o jinou osobu. Péče a podpora může sahat od pomoci s mobilitou až po pomoc při oblékání nebo osobní hygieně.

Pečovatelé mohou být také placení nebo neplacení. Neplaceným pečovatelem může být rodinný pečovatel, například partner, přítel nebo soused. Může se jednat o péči dočasnou nebo stálou. Mohou se také o někoho starat z toho důvodu, že se u něho rozvine určitá nemoc, postižení nebo duševní problémy – například dcera pečuje o svého staršího otce s Alzheimerovou chorobou. Existují rovněž dobrovolní pečovatelé, kteří se o lidi starají bezplatně, na dobrovolné bázi, a kteří osobu, než o ni začali pečovat, často neznali.

Pojem profesionální pečovatel zahrnuje různé placené profese v oblasti péče. Patří mezi ně péče o seniory, pečovatelská služba, pomoc osobám se zdravotním postižením, domácí péče a osobní pečovatelé.

Žena středního věku u sebe doma.

Celosvětový stav péče

Nový výzkum1 TENA odhaluje, že ačkoli je péče o blízké osoby na celém světě stále běžnější, společnost zatím nedokáže ocenit rozsah práce a přínos rodinných pečovatelů:

  • Pečovateli se stává stále více lidí: odhaduje se, že v příštích několika letech se jejich počet zvýší o 25–50 %
  • 55 % lidí uvedlo, že by měli problém sladit péči s každodenním životem a prací
  • 1 člověk ze 4 má pocit, že by si nevěděl rady, kdyby musel pečovat o někoho blízkého
  • 2 lidé z 5 nevědí, kde najít podporu, pokud by se stali pečovateli

Péče o někoho, kdo potřebuje jen malou asistenci

I když váš blízký nemá problémy s pohyblivostí a většinu každodenních činností zvládá sám, může přesto potřebovat malou pomoc při plnění jednoduchých každodenních úkolů. Zde je několik příkladů typických rolí a povinností pečovatele:

Vyřizování nákupů

Váš blízký může potřebovat malou pomoc s jednoduchými věcmi, jako je nákup potravin v supermarketu nebo nákup inkontinenčních pomůcek v lékárně.

Pomozte jim zajistit bezpečnost

Osoba, o kterou pečujete, může být poměrně samostatná a nepotřebuje velkou pomoc. Je však třeba pamatovat na to, že kosti starších lidí jsou velmi křehké. I malá nehoda nebo pád jim může způsobit zranění a znemožnit jim samostatnost. Chcete-li jim tedy pomoci předcházet zraněním, snažte se jim zajistit co nejbezpečnější pohyb v jejich domácnosti. Více informací se dozvíte v části TENA Bezpečnost v domácnosti.

Poskytněte jim společnost

Dokonce i v pokročilém věku máme rádi, když nás někdo drží za ruku, škrábe na zádech nebo nás vřele obejme. Velká část vaší role pečovatele spočívá v tom, abyste zajistili, že se osoba, o kterou se staráte, cítila oceňovaná a ve spojení s ostatními.

Pomoc s náročnými domácími pracemi

Lidé, kteří nemají příliš velké potřeby, jsou obvykle dokonale schopni postarat se o každodenní úkony v domácnosti, jako je například úklid povrchů. Možná však budou potřebovat vaši pomoc s činnostmi, které vyžadují větší fyzickou námahu, jako je údržba zahrady, uspořádání vysokých polic a důkladný úklid koupelny.

Péče o někoho, kdo potřebuje větší podporu

Naši blízcí mohou někdy potřebovat trochu více praktické podpory a péče, například z důvodu dlouhodobé nemoci nebo zdravotního postižení. Zde je několik příkladů pečovatelských rolí a povinností v případě osob s většími potřebami:

Zajištění výživné stravy

Možná budete muset podpořit svého blízkého tím, že mu zajistíte kvalitní a výživné jídlo. To může zahrnovat více než jen přípravu pokrmů, protože při jídle nejde jen o výživu. Je to doba vhodná ke společnému setkávání, povídání, vyprávění příběhů a společné zábavě. Proč k jídlu nepřizvat také další členy rodiny a přátele? Společné setkávání pomáhá lidem cítit se ve spojení s ostatními.

Zajištění příjmu tekutin

Je důležité zajistit, aby váš blízký, o kterého pečujete, byl dostatečně hydratovaný. Příliš koncentrovaná moč může dráždit močový měchýř a dehydratace ho vystavuje riziku nízkého krevního tlaku, a tudíž vyššímu riziku pádu. Varovnými příznaky dehydratace jsou tmavě zbarvená moč, malý objem moči, sucho v ústech, suchá kůže a pocit únavy nebo závratě. Povzbuzujte svého blízkého, aby se napil vždy, když pocítí žízeň. Chcete-li mu pomoci, dbejte na to, aby pil během jídla, nabízejte mu společenské příležitosti ke konzumaci nápojů (například si dejte společně šálek čaje) a připravujte mu pokrmy s vysokým obsahem vody (například polévku, želé nebo ovoce či zeleninu, například meloun).

Pokud má váš blízký častou potřebu v noci, snažte se 2–4 hodiny před spaním omezit příjem tekutin.

Podpora správného dodržování hygieny

Osobní hygiena je důležitou součástí jakékoli každodenní rutiny. Možná se člověk, o kterého pečujete, dokáže o sebe postarat a umýt se bez vaší pomoci nebo jen s malou asistencí. Pokud je to tak, je to skvělé! Zkuste jej povzbudit, aby se umýval sám, nezávisle na vás, dokud jen může. Občas si nicméně můžete ověřit, jestli přece jen nepotřebuje vaši asistenci.

Pomoc s péčí o pokožku

S tím, jak stárneme, stárne i naše pokožka. S přibývajícím věkem je stále křehčí a sušší. Starší lidé potřebují speciální každodenní hygienu, vhodnou pro jejich choulostivou pokožku. Škrábání suché kůže může narušit kožní bariéru a vést k infekcím. Proto je dobré své starší příbuzné povzbuzovat nebo jim pomáhat, aby si v rámci každodenní péče hydratovali celé tělo. Používání hydratačního přípravku pro citlivou pokožku zjemní suchou pokožku a zachová její přirozené pH.

Péče o někoho se značnými potřebami

Spousta lidí na celém světě pečuje o člena rodiny s vážnými nebo významnými potřebami. Může se například jednat o dočasnou potřebu poskytnout významnou pomoc blízké osobě po mrtvici nebo infarktu nebo o trvalou péči, pokud je tato osoba zdravotně postižená nebo jí byla diagnostikována nemoc, jako je demence nebo Alzheimerova choroba. Taková situace často zahrnuje vytvoření plánu péče, který zajistí, že se vašemu blízkému dostane plné podpory. Zde je několik příkladů významných rolí a povinností pečovatele:

Pomoc s mobilitou

Není člověk, o kterého pečujete, schopen se postavit a udržet vlastní váhu? Tráví většinu času na lůžku? Potřebuje, abyste mu pomáhali s oblékáním a umýváním? Pokud jeho stav odpovídá některému z těchto popisů, znamená to, že potřebuje velkou pomoc s mobilitou. Člověk, o kterého se staráte, možná potřebuje vaši pomoc při vstávání z lůžka. Jeho zvedání a přesouvání může výrazně zatěžovat vaše záda. Pokud se vás to týká, stojí za to přečíst si naše praktické tipy o bezpečné ergonomii v domácnosti. Jestliže svému příbuznému pomůžete udržovat se v dobré kondici tím, že mu budete zajišťovat potřebný pohyb, podpoříte ho v tom, aby si co nejdéle udržel svou nezávislost.

Zajištění péče o kontinenci

je pro pečovatele náročným úkolem, ale vězte, že na to nejste sami. Existuje mnoho zdrojů pomoci včetně značky TENA. Váš lékař vám může doporučit místní službu péče o kontinenci, kde vám nabídnou vyšetření, léčbu a poradenství. Můžete si také prostudovat našeho průvodce hygienou, kde najdete podrobné informace o poskytování osobní péče a péče o kontinenci.

Pomoc při péči o pokožku v okolí hráze

Pokud váš blízký zažívá inkontinenci, je důležité zajistit mu správné pomůcky pro ochranu před inkontinencí, pomoci mu s jejich výměnou a včas odstranit únik stolice. Šetrná péče o okolí hráze pomůže chránit křehkou pokožku před podrážděním a vznikem infekce. Je důležité, abyste dodržovali přísné hygienické návyky, které jsou navrženy tak, aby udržely jemnou pokožku v okolí hráze zdravou. Vašemu blízkému to dodá pocit čistoty, pohodlí a svěžesti a současně mu to zajistí zdraví pokožky, což celkově podpoří jeho sebedůvěru. Další rady naleznete v našem článku Jak předcházet podráždění pokožky v souvislosti s inkontinencí a IAD.

Související články

Literatura a zdroje

1) Celosvětový výzkum TENA týkající se postojů a povědomí o rodinné péči v běžné populaci. Červenec 2022 Polsko, Kanada, Francie, Velká Británie, USA. V každé zemi se rozhovorů zúčastnilo více než 1 000 mužů a žen (18+).