Chraňte si svá záda

Ochrana vás, pečovatele

Jak jste možná zjistili, péče o někoho dalšího s sebou nese spoustu zvedání a ohýbání – pomoc blízkému člověku na lůžko a z lůžka, pomoc s oblékáním, usedáním na invalidní vozík a zvedání z něho apod. Ve skutečnosti jste obklopeni potenciálními riziky pro vaše tělo – jedním z příkladů je způsob rozestavění nábytku. Je proto důležité předcházet nehodám. Jinak byste mohli snadno zranit sebe nebo své blízké. Naštěstí existují způsoby, jak se chránit před namáháním a jinými zraněními. Jsou součástí tématu nazývaného ergonomie.
 
V ergonomii jde o to, jakým způsobem se pohybujete, jak zvedáte věci, a jak jsou uspořádány věci kolem vás – například lůžko, židle nebo stoly. Dodržením následujících tipů snížíte riziko zranění. Zvýšíte nejen pohodlí vašeho blízkého, ale budete jej schopní podporovat řadu dalších let.
Chraňte svá záda
Riziko zranění včetně poranění zad můžete snížit tím, že si osvojíte techniky bezpečného zvedání, které jsou popsány níže. Najdete zde i další opatření, která můžete přijmout pro zmírnění rizika nehod v pečovatelském prostředí.
Bezpečné zvedání
Chcete-li pohodlně a bezpečně zvedat své blízké, dodržujte těchto šest kroků:
  1. Dbejte na to, abyste k osobě, kterou zvedáte, stáli co nejblíže.
  2. Umístěte své nohy a nastavte záda tak, abyste cítili dokonalou stabilitu, vaše nohy by měly směřovat k vašemu blízkému.
  3. Při zvedání si chraňte záda tím, že mírně ohnete kolena, přidřepnete a připravíte se na zvedání. Držte záda rovně a při zvedání zapojte břišní svaly.
  4. Při zvedání zkuste stát co možná nejblíže vašemu blízkému. To vám pomůže předcházet zranění zad při naklánění nebo ohýbání. Je to také efektivní přístup k jeho otáčení z jedné strany na druhou nebo ze zad na bok.
  5. Zvedejte je nebo přesouvejte hladkým a plynulým pohybem. 
Další způsoby bezpečnějšího zvedání
Abyste zajistili dokonalé prostředí péče, dbejte na následující:
  • židle a stolek u lůžka vašeho blízkého by měly být v přibližně stejné výšce,
  • k lůžku byste měli mít přístup z obou stran,
  • na trase, na které svého blízkého přesouváte, by neměly být žádné překážky, 
  • měli byste mít možnost snadno nastavit svému blízkému zádovou opěrku.
Z bezpečnostních důvodů a pro vaše pohodlí chraňte lůžko a židle před promočením.
Věci, které váš blízký používá, na kterých leží nebo sedí, mohou být někdy promočené. K promočení může dojít u gauče, křesla, ložního prádla, matrace nebo koberce. Důsledkem mohou být vlhké a kluzké podlahy, což vystavuje riziku jak vás, tak člověka, o kterého se staráte.
 
Abyste se tomu vyhnuli, proč nezkusit chránit čalounění ochranným sprejem na textilie? Pomocí našich jednorázových podložek můžete chránit i lůžko a židle – zjistěte více
 
Více tipů pro zvýšení bezpečnosti vašeho domova pro účely poskytování péče najdete v sekci Bezpečnost v domácnosti